Originální název: Insurgent

CooBoo - 2016
ISBN: 978-80-7544-076-1

CooBoo (2016) 978-80-7544-076-1 352
CooBoo (2012) 9788074471704 368

Žádná volba není bez následků. Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou - a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu.
Dokáže se ale vyrovnat se všemi následky? (Založil/a: Mišqule)

Veronica Roth Veronica Roth
*19.08.1988

Magyana
  3. 3. 2014, 8:46
Obsahuje spoiler spoiler Jak tak koukám, komentáře se tu dělí na dvě skupiny. Byl nebo nebyl druhý díl slabší než první?
Byl jiný.
Pochopitelně.
Divergence nám představila dystopické uspořádání společnosti, Rezistence ho zbořila.
SPOILER:
A že hlavní hrdinka často brečí? Proboha, je jí šestnáct! Přišla o rodiče, zabila kamaráda, je jiná než ostatní a kdekdo jí jde po krku. I jeden z těchto důvodů by stačil. Oceňuji, že z ní autorka neudělala protivnou trosku, jaká se stala z Katniss Everdeenové ve třetím dílu Hunger Games. Tris sice rozmrkává slzy, ale není nesnesitelná.
A autorčino závěrečné odhalení? No, popravdě jsem něco podobného čekala. Ale jsem zvědavá, co s tím udělá ve třetím díle.
janeicka
  19. 6. 2014, 10:33
Čtení Rezistence pro mne bylo opravdovým utrpením - celou knihu se jen řešily neustálé hádky mezi hlavními postavami, kdo se s kým drží za ruce pod stolem, kdo s kým chodí a nechodí, no prostě jsem od této trilogie čekala naprosto něco jiného, nějak jsem přehlédla označení pro mládež. V první třetině knihy mi navíc popravili poslední oblíbenou postavu a pak mi samotný děj splývá a pamatuju si jen ty nekonečné debaty točící se okolo vztahů náctiletých protagonistů. Konec to trochu urovnal, těch posledních pár stránek jsem musela číst třikrát, abych se přesvědčila, jestli opravdu vše chápu dobře. A popravdě, něco takového jsem čekala.
Kůstka
  15. 3. 2013, 8:51
Tak pro mě byla Divergence také rozhodně lepší. V Divergenci mě bavilo seznamování s jednotlivými frakcemi, postavami, vztahy.. Tady se spíš pořád střílelo a bodalo a křičelo bolestí a umíralo, docela silný kafe. Kolikrát jsem byla hodně zmatená, kdo je kdo a kdo kam patří, protože první díl jsem četla na podzim a podrobnosti už docela pozapomněla. I tak ale pořád dobře vymyšlený příběh a hodně napínavé.
Bloodym
  30. 11. 2013, 2:06
Druhý díl byl slabší než Divergence. Ale možná to bylo očekáváním. Těším se, až se pustím do třetího dílu a dočkám se rozřešení, protože konec toho druhého byl docela zmatený.
LeaLea
  23. 7. 2013, 11:22
Tak nevím, asi už jsem na tyhle teen dystopie definitivně stará. Oproti Divergenci byl pro mě druhý díl mnohem nezáživnější a nepřesvědčil mě ani o funkčnosti svého světa. Kladem je, že se opravdu stále něco děje. Přesto jsem se bohužel častokrát přistihla, že popisy základen a zbytečně dialogy svižně přelétávám očima. Když čtenáře zajímá hlavně rozuzlení (které se autorce jako vždycky povedlo), takovéhle tempo děje asi nestačí. Nicméně kdo si zamiloval jedničku a nemá mezi oběma díly dlouhý prostoj, bude i ve dvojce nadšený.
PeťkaW.
  16. 3. 2015, 8:21
Místní pře o to, jestli je lepší první, či druhý díl, mi přijdou naprosto zbytečné vzhledem k tomu, že jde o dvě úplně rozdílné knihy, byť patřící do jedné trilogie. Divergence nám představila určitý systém a snažila se nás s ním seznámit, ukázat vnitřní konflikty a problémy, kdežto Rezistence už zabředá mnohem dál. Ukazuje, že problémy jsou mnohem starší a hlubší, než jsme si mysleli. Druhý díl je proto psaný úplně jinak, děj se mění, stejně tak struktura knihy a logicky i chování postav, které se musí přizpůsobit nové situaci.
Musím se ale přiznat, že mě tenhle vývoj moc neoslovil. Čekala jsem od ságy něco docela jiného. Podobné náměty musí mít autor velmi dobře promyšlené, aby pak do sebe všechno zapadlo, fungovalo a bylo dobře vysvětleno. A to v případě Veronicy Roth moc nedopadlo. Nedokáže správně vtáhnout do děje, objasnit chování postav a jejich pohnutky a co mi chybí úplně, je dostatečné objasnění celého původního praproblému. Náznaky tam jsou, ale pro mě je to hrozně málo a zkratkovitě podané. Jsem skoro ve 3/4 posledního dílu a pořád jsem se pořádně nedopídila toho, čeho jsem chtěla.
ondrasek
  12. 10. 2016, 9:57
Po otevřené válce Sečtělých proti Odevzdaným se frakce drobý na ty, kteří se přidávají k Sečtělým a ty, kteří tvoří jejich opozici.
Zatímco Divergence kopírovala Hunger games, Rezistence si jde svou cestou. Cestou nejasnou, nečitelnou, v čele s mě stále více nesympatičtější Tris. Ani jsem nevěděl, za kým stát, autorka naznačuje, že věci jsou jinačí než jak se jeví.
Na závěr tohoto díla se má čtenář dozvědět šokující odhalení, které způsobí zlom ve všem, co jsme dosud věděli.
Ale když jsem se ho dozvěděl, zprvu jsem nevěděl, která bije a má reakce byla: "Ne, to je všechno? Dělášsiprdel??" (Pardon, nechal jsem se unést).
Takže za mě nic moc, příběh sice dobrý, mnohdy však nejasný, Tris se chová jak pipka a závěr šit.
Budu to muset rozmrkat a pustit se do Aliance.
Ivet
  9. 11. 2014, 12:32
Kdybych opravdu měla srovnávat s jedničkou, tak se mi pokračování líbilo o trochu víc. Bylo plné napětí, nečekaných zvratů a nových postav. O frakcích jsme se dozvěděli mnohem více než v prvním díle, kdy se pouze představilo čtenáři co kdo nosí a uznává za hlavní ctnost, s výjimkou Odevzdaných, Neohrožených a částečně Sečtělých. V druhém díle jsou ukázány základny zbylých frakcí, jak jejich lidé žijí a přemýšlí.
Tris je na tom s emocemi jako na horské dráze, ale nedivím se jí. Je jí jenom šestnáct. Na jejím místě bych už byla zavřená v kazajce v bílém pokoji. Sice je občas protivná téměř jako Katniss z Hunger Games, ale stále občas přemýšlí logicky. Podobnost s HG se vytrácí, i když stále jsou tu vůdci vzbouřenců, kteří hlavní hrdinku nemají rádi a nejraději by ji vyšachovali z celé akce.
Konec knihy byl trochu předvídatelný, ale rozhodně nastartoval dění pro třetí díl.
Veronika
  30. 5. 2014, 17:01
Obsahuje spoiler spoiler Keď som Divergencii dala hviezdy 3, táto časť si zaslúži hviezdičky 4. Je to dynamické, inšie než prvá časť, skoro stále sa tam niečo deje a dostáva sa nám aj nejakých odpovedí. Jediné, čo mi neskutočne lezie na nervy, je vzťah Tris - Tobias. Raz sú dole, raz sú hore a hádajú sa pre úplné maličkosti obaja búchajúc si päsťou do hrude "Ja mám pravdu!" Vzhľadom ale k udalostiam, ich veku a cieľovej skupine to však také prekvapujúce nie je. Veľké odhalenie na záver až tak strašne veľké nebolo, viedli k nemu indície počas oboch dielov. Stále mi chýbajú informácie, stále sú tu chyby. Tie chyby vzhľadom na vek autorky rada prepáčim (ale stále platí to, čo som napísala v komentári k Divergencii) a budem dúfať, že Aliancia mi chýbajúce informácie doplní.
wendieta
  10. 4. 2014, 22:53
Mě se líbil druhý díl stejně jako první. Zhltla jsem to jedním dechem. A Čtyřka je prostě skvělý :-)
Florence
  29. 10. 2014, 16:23
K této knize, a vůbec k celé trilogii, jsem přistoupila s tím, že to nebude žádný literární zázrak, proto mi ani nepřísluší tady hlásat cosi ve smyslu "je to napsané tak a tak, tady a tam je kupa nesrovnalostí". Samozdřejmě, kdyby byla kniha lépe propracovaná, bylo by to o něčem úplně jiném... I přes to jsem spíš příjemně překvapená, jak mě kniha dokázala pohltit. Měla jsem z ní docela radost. Souhlasím i s tím, že hrdinka často brečí, až je to poněkud kýčové. Na druhou stranu si toho prožila hodně a kdyby ze sebe celou dobu dělala statečnout holku, taky by se mi to tak úplně nelíbilo. Konec mě osobně překvapil, a to je velmi dobře. Teď jsem zvědavá, co se asi přihodí ve třetím dílu a jak to dopadne.
Desmond
  17. 12. 2013, 19:53
Kniha toho moc nenabízí. Hlavní hrdinka brečí, bojuje se svědomím, brečí, pohádá se s Tobiasem, brečí, udělá kravinu, brečí... Čekal jsem, že autorka více prozradí o popisované společnosti a světě, ale místo toho se mi dostalo pláče nebo rozmrkávání slz na každé třetí stránce. Po druhém díle mám pocit, že spisovatelčina společnost by nemohla fungovat. Přečtení dalšího pokračování budu hodně zvažovat.
Radka Pařízková
  15. 3. 2015, 18:35
U dvojky se mi líbila Tris. Pochopitelně zlomená, v depresi, hazardující se svým životem, ale trochu opomínající, že tu není sama. Že není jediná, kdo se z toho všeho cítí mizerně. Ale poněvadž je to hlavní hrdinka knihy, je také místo pro její psychiku. Pro ostatní tam ale místo není. Stejně jako v hunger games. Vedlejší postavy prostě zůstávají vedlejšími postavami, pro které v příběhu není pořádné místo. Je to jen doplnění krajinky.
RenataHopsinka
  7. 3. 2015, 18:46
Mě osobně se více líbil první díl. Dvojce určitě ubírá rozepře mezi Tris a Tobiase. Tris sice brečí, ale snaží se s tím nějak poprat, za to Tobias si na všechno stěžuje a pak se zachová úplně hloupě. Ti dva si nemají co vyčítat.
Rumbelle
  7. 12. 2014, 11:57
Sice se mi první díl líbil víc,protože hlavní hrdinka pořád brečí. Ale to je jen jedíné mínus. Kniha byla vynikající rychle se čte. Vzala jsem si z ní hodně poznatků a zkušeností, protože je ve stejném věku jako já.
Lúthien Celebrindal
  13. 5. 2015, 10:52
Druhý díl byl o dost nudnější než první. Z hlavní hrdinky se stala troska, která neustále rozmrkává slzy, má knedlík v krku a v důsledku své sebelítosti se pokouší o sebevraždu...
A to "šokující odhalení" na konci je sice zpočátku překvapivé, ale když se nad tím člověk jen trošku zamyslí, tak je to úplný nesmysl. Má to spoustu logických děr a tak jsem docela zvědavá, jak si s tím autorka poradí v posledním dílu (ale moc neočekávám)...
XZvire
  1. 8. 2014, 11:50
Často jsem se setkala s názorem, že Rezistence je mnohem slabší než Divergence.. Mě to tak nepřišlo, kniha byla jiná. Divergence byla spíš takové pohodové čtivo o mladých lidech, kteří se seznamují s novou frakci a učí se jak v ní žít. Rezistence je více o boji, nedůvěře, plánování, nejistoty.. Konec knihy je velmi napínavý a nutí čtenáře si přečíst i poslední díl trilogie..
Melindaaaa
  15. 10. 2012, 19:49
Čtivá kniha, stejně jako první díl (který je ovšem dějově o fous lepší, jak už to tak bývá), těším se na třetí :)
Ann-K.
  1. 1. 2015, 0:14
Obsahuje spoiler spoiler Malý spoiler!!!! Napínavé od začátku až do konce:) super zápletka, super postavy, super děj prostě super knížka. Postavy která mě nejvíce překvapily: Peter a Caleb- ikdyž to dává smysl, nenapadlo mě že se takhle zachovají. Každý jinak:) No a Tris se Čtyřkou to mi přijde jako dobrej párek psychopatů:) :D
honzik10
  16. 10. 2015, 21:27
Obsahuje spoiler spoiler Knížku jsem si přečetl až po delší době od přečtení Divergence a tak jsem si musel občas vzpomenout o čem byl dopodrobna první díl, když se něco vysvětlovalo. Druhý díl mi přišel lepší než první, podle mě v něm bylo víc akce, lepší zápletka a taky celkem hodně neočekávaný konec pro ty, co neviděli film. Já jsem film viděl a oboje je úplně jiné, a jiným způsobem to skončí. Opravdu mě překvapilo, že za oplocením existuje ještě jiná civilizace, která je v dalším díle bez problému přijme mezi sebe (aspoň doufám) Knížka vás nutí číst dál, já osobně jsem Rezistenci přečetl za tři dny a to je na mé poměry hodně málo :) Doporučuji všem
Lerenika
  12. 10. 2013, 22:04
2. díl mi nepřijde horší než díl první, jak zde mnoho lidí tvrdí.
Velkým kladem u Rezistence je, že se vážně stále něco děje. Někdy si už říkáte, teď bude na chvíli klid, ... ale ono nebude.
Děj hodnotím na výbornou, má to spád, emoce, cíl. Tris mi tu vůbec nevadila, a to jsem s ní měla v prvním díle někdy docela problémy. Je to zase napsáno hezky čtivě.
A závěrečné odhalení bylo vážně nečekané, už se těším až vyjde poslední díl a uvidím, jak se s tím autorka popasuje. Laťku si postavila docela vysoko.:)
Shifer
  3. 1. 2013, 20:46
Rezistence mě tak trochu zklamala. Asi jsem od ní čekala moc. Přemýšlela jsem, že dám jen tři hvězdičky, ale konec to hodně vylepšil a tak nějak mě donutil těšit se na další díl. Takže nakonec 4 hvězdičky.
MiriamBlahova
  1. 8. 2016, 8:56
Obsahuje spoiler spoiler Druhý díl se mi líbil o něco méně, než Divergence. Příběh jako takový super! Vůbec mi nevadilo, že se více řešily okolnosti mimo frakce nebo že konec otevřel úplně nové hranice. Trochu mě akorát nudily hádky a dialogy mezi Tobeasem a Tris (bylo jich více než je zdrávo). Jsem nedočkavá a zvědavá na alianci. Co se ukrývá za hradbami? V napětí a tajemství je tahle trilogie nepřekonatelná...
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 20:04
První díl se mi líbil o trošku víc než tento, ale i Rezistenci jsem přečetla rychle a byla jsem do ní naprosto zažraná. Také jsem stále přemýšlela o tom, do jaké frakce bych se rozhodla jít já - do jaké by mě vybrali. Často si o tom povídáme s kamarádkama, které to také četly a všechny vřele doporučují!
yanniss
  21. 10. 2012, 11:59
Rezistence byla určitě tak o 70% lepší než divergence. Děj byl akčnější, zajímavější. Ale opět to nebylo nic, co by mě vyloženě nadchlo a po přečtění bych o knížce přemýšlela. Ale kniha je to pěkná, o tom žádná, ale u mě to na 5 hvězdiček stále není ;)
PandaGirl
  12. 3. 2016, 12:19
Tenhle díl mě docela bavil. Styl psaní byl opět poutavý a svižný. Celkem jsem si čtení užívala. Bohužel mě těžce zklamal konec, čekala jsem ... no, čekala jsem něco víc originálního. Také mě rozčilovaly věčné hádky mezi Tris a Čtyřkou. Bylo to naprosto zbytečné a zbrzďovalo to děj. I tak byl dobrý.
Navíc má plus za návštěvu u Mírumilovných, tu část mám ráda.
Míša.L
  1. 8. 2013, 21:08
Páni, tak tohle bylo... drsné. Myslela jsem si, že jak už to bývá, kvalita každého dílu bude rapidně klesat. Ale nebylo to tak. Vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnou. Pořád jsem si říkala: ještě jednu kapitolu a pak už fakt půjdu spát. A pak, zrovna v tom nejlepším, otočím stránku a zjistím, že už žádná další není! WTF? To mám jako teď několik měsíců čekat na další díl?? :D:D:D Štve mě to, ale musím uznat, že se jí ten konec povedl. :)
Mikka
  13. 2. 2016, 18:30
Stejně odvážná, stejně zajímavá a stejně originální jako jednička, a přesto trochu jiná. A to ji v žádném případě nelze vyčítat. Veronic Roth potvrdila svůj talent a opět dokázala čtenáře doslova pohltit.
koki.veru
  7. 4. 2015, 18:09
Oproti prvnímu dílu mě tato kniha spíše zklamala, rozhodně je horší než první díl, ale i přesto jsem to přečetla během pár dnů. Kniha plná emocí, napětí, dobrodružství, musím ale říct, že chvílemi jsem v ní byla docela ztracená a nebyla jsem si jistá, jestli jsem to dobře pochopila. Jsem zvědavá na třetí díl.
Demisha
  7. 8. 2013, 16:38
Napínavá knížka, i když první díl je přece jen o chlup lepší a rozhodně mě zajímá, jaký bude třetí díl téhle trilogie ;)
pravablondska
  21. 4. 2013, 20:45
Dočteno. Stejně jako první díl jsem knížku zhltla za 1 den. Ale musím říst že byla slabší než první díl. A zároveň jsem hodně zmatená a musím uznat si nejsem jistá jestli jsem konec pochopila správně. Ale i tak slušných 80 %.
Ještěrka Mollitiam
  31. 5. 2016, 6:54
Kniha se mi dobře četla, ale nebrala bych to jako umělecky cenné dílo, protože je znát, že je to začínající autorka. Opakuje si svoje vlastně fráze - např. na rameni vah apod. Také si myslím, že by nám už konečně mohla říci, jak vypadá zbytek světa, jelikož se stále pohybujeme pořád v tom samém městě. To ti obyvatelé nemají vůbec žádnou představu o tom, co je za hranicemi? Jinak je to docela pěkná kniha. Děj je vyprávěn poutavě. Nicméně autorka má jeste hodně co pilovat.
Samie
  14. 3. 2016, 20:47
No páni... tato série mě fakt dostala. I tenhle díl byl podle mého názoru velmi pěkně zpracovaný. Na tuhle sérii jsem si fakt vypěstovala těžkou závislost, to se mi snad nikdy nestalo. Už se těším, až si přečtu další díl.
Hodně lidí se možná tenhle díl nelíbil, ale pro moji dušičku tenhle díl byl perfektní. Vůbec mě ty výlevy hrdinky nevadily ba naopak :D Asi jsem sadistka :D Prostě dokonalost.
Kenty
  1. 1. 2015, 17:35
První díl se mi líbil mnohem víc. Tenhle mi přišel takový zvláštní a ten konec byl takový, že pro někoho kdo čekal na třetí díl asi se ukousal nedočkavostí.
Evča Běhálková
  27. 9. 2014, 9:35
Konec mě nadchl. Podle mě byl druhý díl lepší než první, byl víc akčnější a hlavní hrdinka mi sedla víc :)
Janice001
  30. 7. 2014, 19:53
Druhý díl je o hodně horší, než první. Chápu, že Tris stále brečí protože se jí stalo tohle a tohle, ale mne to teda vůbec nebavilo. Z Tris se prostě stalo to, co lidi nebaví. Něco se dělo až na koci, jinak se toho moc nestalo. V podstatě v první půlce jen běhali po základnách a hledali, kde by mohli zůstat.
Jannnaj
  28. 3. 2013, 13:17
Musím říct, že mně se Rezistence líbila. Ve srovnání s Divergencí tam patrné rozdíly jsou, jak už tu zaznělo v komentářích, přesto si nemůžu pomoct, ale tenhle díl se mi četl ještě líp, snad v každé kapitole se něco dělo, takže mě to udrželo v napětí až do konce, který byl opravdu nápaditý a nechává velký otazník, jak se bude třetí díl vyvíjet. Za mě určitě 100%, dlouho mě už kniha takhle nenadchla. Snad bude třetí díl aspoň stejně tak dobrý.
welink
  1. 1. 2013, 17:16
Divergence se mi líbila o něco více. I tak jsem si knížku ráda přečetla a těším se na pokračování. Doufám, že série nebude mít klesající tendenci :)
Stolid
  11. 6. 2014, 0:44
Jaké dvě skupiny? Dvojka je slabší nebo lepší než jednička, to jsou dvě. Já zastávám třetí názor: jsou stejně dobré. Oceňuji, že se Tris nezbláznila jako Katniss E., ale i tak mám obě ráda, každá má nějaké chyby. A ve dvojce je děje víc, jak tedy může být jednička lepší? V jedničce autorka pouze popsala situaci, a pak nastala pouze revoluce. Ve dvojce se toho odehrálo daleko více.
Lynx
  12. 10. 2013, 15:05
Po dočtení jsem hodně dlouho uvažovala, zda je to opravdu pokračování od Divergence. Neustále honění čtenáře jak nadmuté kozy z frakce do frakce brzo omrzí. Stejné je to i se vztahem Tris a Tobiasem, které připomíná aprílové počasí. Plusem této knížky zůstává neustálá akce, která vás nutí číst dále. Nezbývá než doufat, že v dalším pokračování bude více dějových zvratů a méně popisů kachliček na základnách.
Anet.17
  8. 5. 2013, 19:21
Úplně úžasné. Bylo tam hodně akce a to se mi fakt líbilo. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu... Už aby byl.
polkoter
  20. 10. 2012, 17:07
Tento díl byl opět čtivý, strhující prostě úžasný. Na rozdíl od dílu prvního byl, ale mnohem temnější. Vztah Tobiase a Tris, byl všechno, jen ne klidný, ale mě to vůbec nevadilo, co byste taky mohli čekat že? Bylo to přirozené a moc se mi líbí jak ho Veronica vykreslila. Spousta věcí mě překvapila a už se vážně moc těším na třetí a poslední díl. Jenom abych to ten rok nějak vydržela :)
charming
  10. 11. 2016, 12:37
Nechápu, jak jsem dočetla do konce. Pro mě to byla jedna velká nuda. Kniha mi nenabídla už nic nového. Málo akce, napětí téměř nulové a neustálé řešení vztahů.
Yoshika
  29. 10. 2016, 20:35
Kniha se kvalitou psaní nikam neposunula - stále připomíná průměrnou fanfikci. Příběh také zůstává na podobné úrovni. Nic víc, nic míň.
Táňa Plačková
  2. 8. 2016, 17:50
Jak mě první díl nadchl, druhý mě zklamal :/ Díl mě prostě nebavil a neustále jsem knížku odkládala :/ Což mě opravdu mrzí :( No jsem zvědavá na třetí díl
Cinkov
  11. 10. 2015, 14:56
Knížka byla taky velmi pěkná byla spíš o boji, střílení atd. Naopak v první spíš šlo o seznamování s novou frakcí, učení se bojovat a poznat nové lidi. Hodně lidí si stěžuje že hlavní hrdinka často brečí nebo rozmrkává slzy což mi někdy vadilo a někdy vůbec. Doporučuji tuhle knihu, protože byla dobrodružná a napínavá. Dávám 5 hvězdiček.
telusd
  15. 8. 2015, 13:50
Rezistence nám přiblíží ´´jiný svět´´ o trochu více. Je také čtivá, jako Divergence, ale některé pasáže se až příliš často opakují.
Mates-K1
  16. 4. 2015, 21:05
Vím, že první díl byl nový a čtenáře seznamoval s místy, lidmi a systémem. Takže mně osobně přišel čtivější. Tento druhý díl byl "klidnější" a doplňoval střípky tak, aby do sebe celý pohled zapadl.

Za mě 4/5. Myslím, že se z příběhu dalo vytřískat ještě trochu víc.
Minde
  22. 3. 2015, 11:40
Trochu mě zklamalo jak se poměrně často řešil vztah Tris a Tobiase, ale nadrou stranu děj byl zajímavý a bylo v něm několik věcí které bych nečekala. Jistě to poslední se dalo z části čekat, ale jsem zvědavá jak s tím atorka naloží ve třetím díle. Také musím ocenit že hrdinové nebyly nezranitelní a nesmrtelní.
K hlavní hrdince- Je pochopitelné že Tris často brečí, ale musím říct že mi v několika situacích docela lezla na nervy. Ke konci se naštěstí její chování zlepší a začne si víc uvědomovat co dělá.
Katy02
  2. 3. 2015, 12:31
Jak tak čtu recenze, máte jiný názor než já. Já nedokážu tyto dvě knihy srovnávat, protože mi přišly obě tak dokonalé. Hlavní hrdinka Tris mi někdy lezla na nervy svou tvrdohlavostí, i když jsem si uvědomila, že je stejně tvrdohlavá jako já. Byla jsem tolik naštvaná když se Tris a Čtyřka hádali, všechno jsem cítila stejně jako hlavní hrdinka. Druhý díl se mi moc líbil.