Ztraceni v Shangri-La

Ztraceni v Shangri-La

Podtitul: Skutečný příběh o přežití a neuvěřitelné záchranné misi

Originální název: Lost in Shangri-la
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Jota - 2012
ISBN: 978-80-7462-150-5

Jota (2012) 978-80-7462-150-5 312

Opravdový příběh o přežití leteckého neštěstí, nebezpečí a nejneuvěřitelnější záchranné operaci druhé světové války. Vyhlídkový let nad novoguinejskou džunglí se proměnil v boj o život. Katastrofu se podařilo přežít jen trojici pasažérů ze skupiny, jež se v květnu 1945 vydala na vyhlídkový let nad nádherné a tajemné údolí Shangri-La ležící uprostřed nepřístupných hor, obývané domorodci, o nichž se věřilo, že jsou lovci lebek a kanibalové. Seržantce Margaret Hastingsové nezbylo nic jiného než si nazout boty mrtvé kolegyně, nadporučík John McCollom, otřesený smrtí svého bratra-dvojčete, maskoval žal stoickým klidem. Třetím z přeživších byl seržant Kenneth Decker, vážně popálený a s těžkým poraněním na hlavě. Triu, obávajícímu se jak lovců lebek, tak japonských vojáků skrývajících se v džungli, nezbylo než se vydat dolů z hory na místo, kde by je mohl zachytit některý z pátracích letounů. Netušili ovšem, že je pochod přivede přímo do náruče primitivního domorodého kmene žijícího jako v době kamenné. (Založil/a: al-ma)

Mitchell Zuckoff Mitchell Zuckoff

Introvert
  26. 12. 2014, 0:34
Pětihvězdičkové ohodnocení této knihy je rozhodně zasloužené, a to za mimořádně kvalitní zpracování faktů této tragické události. Nepostrádala jsem v knize naprosto nic, vše je důkladně zdokumentované včetně všech souvislostí - historických, geografických i personálních.
Druhá věc je samotný obsah knihy; či spíše popis událostí, které se staly poté,co přeživší ,,trosečníci"opustili Ztracené údolí. Už během četby s postupujícím vývojem bylo znát, kam to nabere směr. Bylo patrné jisté přezírání domorodců ve smyslu nadřazenosti. Myslím, že vstup bílého člověka (byť zpočátku nedobrovolný) mezi domorodé obyvatele, šťastně a spokojeně žijící svým životem, bylo to nejhorší, co se jim mohlo stát. Dnes se kdysi samostatní muži Papuánských kmenů potloukají ulicemi města, které tam vyrostlo, a žebrají o peníze, za finanční obnos se nechávají fotografovat... Při četbě jsem si bolestně uvědomila, jakou my lidé dokážeme být pohromou.
Barabura
  16. 9. 2013, 22:49
Podle mně takhle nějak by měla vypadat dokumentární kniha. Pan Zuckoff si s tím dal takovou práci, byl tak pečlivý a sbíral střípek po střípku a na knize je to vidět v každý větě. Všichni zúčastnění vytvořily dokonalou dobrodružnou knihu o přežití díky lidské odvaze a hlavně lidské pomoci a obětavosti. V knize je jasně vidět, že lidé nemusí být vůbec ze stejné civilizace a stejně si porozumí a domluví se spolu. Přítelství mezi ztroskotanými i přátelství "divochů" je dojemné. Akorát mě vždycky strašně sere, když "civilizované" národy nemůžou nechat napokoji domorodé obvyvatele a za kždou cenu jim musejí srát křesťanství a "civilizovaný" způsob života. Ještě nikdy to nic dobrého nepřineslo. Jenom to přivedlo domorodé kmeny do záhuby.
Kebab Bursa
  27. 11. 2013, 16:34
Jako novinařina skvěle odvedená práce, včetně veškerých citací. Trochu americké ve smyslu, že se kvůli třem přeživším pomalu zastavila válka a veškeré síly v Pacifiku se použily na jejich záchranu. O činností médií té doby nemluvě. Skvělá etnografická exkurze do údolí, kde se zastavil čas dávno před objevením kola. Taky je zajímavé sledovat, jak se v očích Američanů divoši stávají lidmi. Poučné, ale trochu náročné. Sám jsem četl skoro měsíc.
Monique_Mia
  3. 10. 2013, 19:37
Náročná četba.. každou stránku sem musela číst dvakrát, abych se chytla.. čekala jsem možná něco jiného... ani jsem ji nedočetla... Četla jsem jí na dovolené, asi špatná příležitost.. možná se k ní vrátím a zkusím to znova.