Ztracený stín

Ztracený stín

Psychologický román o naivním člověku, který ve snaze o získání lepšího životního postavení začně lhát a vydírat ředitele firmy, když se dozví o jeho finančních podvodech. Pošetile utratí získané peníze, nenechá si žádný důkaz, a tak skončí tak, jak začal - s několika málo korunami v kapse a pocitem viny, že vydíráním se dopustil něčeho špatného. Pocit viny u něj rozehraje duševní chorobu, jejíž náznaky se objevují už před samotným činem, a novela postupně sleduje vývoj rozpolcení jeho osobnosti. (Založil/a: jana petite)

Ashayam
  22. 1. 2014, 23:18
Až při druhém a dalším důkladném čtení jsem si všimla, že se rozdvojení osobnosti objevuje už na začátku příběhu, čímž novela dostává nový rozměr. Když se Baškova osobnost rozdělí a každá část dostane svůj vlastní díl vyprávění, signifikantně se mění i autorský styl. Název "Ztracený stín" je jakousi metaforou pro ztrátu jedné části jeho osobnosti, kterou Bašek sám označuje jako svůj "stín".