Šuani

Podtitul: neboli Bretaň roku 1799

Originální název: Les Chouans

Melantrich - 1952

Melantrich (1952) 380

Šuani byli francouzští protirevoluční vzbouřenci r. 1799, kteří převzali své jméno z přezdívky jednoho ze svých vůdců. Dějištěm jejich odboje a války s Modrými, t.j. vojáky Republiky, byla bretonská krajina Vendée. Balzaca, který do r. 1827, kdy tento román vyšel, se věnoval spisovatelství řemeslnému a psal romány sentimentální i hrůzostrašné, zaujala tato partyzánská válka natolik, že se mu vskutku podařilo v hlavních postavách zobrazit všechny hlavní složky, jež se střetly v divoké guerille. Jedna z těchto postav - republikán. velitel Hulot, se již vyznačuje pevnou kresbou, připomínající význačné postavy pozdějších Balzacových románů. V propracovaném hist. rámci je věnována značná pozornost romant. příběhu lásky slečny de Verneuil a vůdce Šuanů, markýza de Montauran - cena románu pro nás je však v tom, jak je vystiženo sobectví aristokratů a fanatismus breton. sedláků a jak na druhé straně je prokreslen Hulot, pohrdající dvojsmyslnými pletichami a děsící se důsledků Napoleonova převratu. (Založil/a: jamalka)