Logikomiks

Podtitul: Hledání absolutní pravdy

Dokořán - 2012
ISBN: 9788073634018

Dokořán (2012) 9788073634018 366

Tento neobvyklý grafický román pojednává o prvním období života filozofa Bertranda Russella a o jeho vášnivém hledání pravdy.

Pronásledován tajemstvím své rodiny a neschopen ovládnout svou mladickou náruživost, propadá Russell posedlosti prometheovským úsilím: chce položit logické základy pro veškerou matematiku. Během jeho strastiplné pouti za absolutní pravdou se Russellovy cesty kříží s cestami legendárních myslitelů, jako jsou Gottlob Frege, David Hilbert a Kurt Gödel, a jeho vášnivým studentem se stává velký Ludwig Wittgenstein. Ale cíl jeho původní pouti mu stále uniká. Russell se k němu však vytrvale upíná, v časech lásky i nenávisti, války i míru, dokonce i když hrozí pohltit jak jeho kariéru, tak jeho soukromý život, aby ho nakonec dovedl na samý práh šílenství. V jádru je Logikomiks příběhem o konfliktu mezi ideální racionalitou a beznadějně nedokonalým předivem skutečnosti. Komiks z pera matematika, spisovatele a filmového režiséra Apostolose Doxiadise a profesora infomatiky na univerzitě v Berkeley Christose Papadimitrioua se stal po svém anglickém vydání senzací. Po řadu týdnů byl na prvním místě komiksových bestsellerů listu New York Times a prosadil se i do první desítky nejprodávanějších knih vůbec v USA a Velké Británii. Dosud byl přeložen do více než 20 jazyků. (Založil/a: Harfíci)

Tardis
  30. 10. 2014, 17:40
Můj celkový dojem z knihy je velmi dobrý, především díky tomu, že představuje cestu k získaní velkého množství zajímavých informací s minimálním vynaloženým úsilím.

Zajímavé zpracování, které ovšem také zapříčinilo snahu autorů o ospravedlnění a vysvětlení míchání nesourodných substancí (logiky, filosofie a komixu) prostřednictvím jejich vlastního vystupování v díle. Ty části příběhu jsou přehnaně vysvětlující (apel na porozumění průměrného čtenáře mě dost pobavil).

Naopak ztvárnění podstatných životních momentů Bertranda Russella (a svým způsobem i Ludwiga Wittgensteina) je témeř dokonalé. Ovšem jako člověk původně znalý jen několika základních logických pojmů nemohu hodnotit, zda jsou zvolené způsoby objasňování logických jevů ty nejlepší možné. Také mě mrzí, že se v některých částech opravdu hodně tlačilo na pilu, co se týče dramatičnosti děje-nepokládám to za rozumné, ten, kdo je schopen pochopit to, co je tam vysvětlováno, je těžko takovécho charakteru, který by potřeboval být ke čtení motivován křečovitými pobídkami.

Citace:
"Všechny fakty vědy nestačí na to, abychom pochopili smysl světa." Wittgenstein
Peter.Melon
  16. 9. 2014, 9:33
Pěkný komiks,který i docela pobaví.Komiksi mám docela rád...Tento komiks se autorovi povedl.Stojí za přečtení...
lvasa
  8. 1. 2013, 13:44
Dal jsem čtyři, ale je to hlavně za odvahu a za zvolené téma. Popasovali se s tím dobře (to by bylo za tři), šlo to podle mého názoru líp. Tragédie téhle knížky je, že supermanovi konkurovat (aspoň u nás) nebude, na to jde asi moc hluboko, a v knihovničce nějakého intelektuála taky najde místo spíš obtížně, protože nejde dost hluboko. Mně osobně přijde úchvatná, zejména tím, že ukazuje, že hrdinové které drtí démoni nejsou jenom literární/filmovou fikcí, ale že žijí/žili na tomhle světě. Jenže já jsem houby intelektuál. No, až budu mít děti, tak tuhle knížku rozhodně číst budou.