Třetí královna

Třetí královna

Domino - 2012
ISBN: 9788073037499

Domino (2012) 9788073037499 248

Jana Seymourová byla vyslána k tudorovskému dvoru jako dvorní dáma Kateřiny Aragonské, stárnoucí manželky Jindřicha VIII. Mladičká šlechtična je zcela oddána své paní a jen bezmocně sleduje úklady Anny Boleynové, která by se tak ráda viděla po králově boku. Anna nemilosrdně ničí všechny, kteří se jí odváží vstoupit do cesty, a neváhá ani prolít krev ženy, jež zná tajemství tak temné, že jeho odhalení by Annin sňatek s králem znemožnilo.
Když se Anna nakonec stane Jindřichovou ženou, dvůr ovládne strach. Nikdo si nemůže být jistý, že neskončí ve vězeňské kobce nebo na katově špalku. V nelibost pozvolna upadá i sama Anna, poněvadž králi doposud neporodila vytouženého dědice. Za dané situace se nelze divit, že stále méně sebejistá královna obrátí svou zášť proti půvabné Janě, jíž se král nepokrytě dvoří.
A když pak král Janu vyzve, aby se stala příští královnou, dívka se pochopitelně zdráhá nastoupit tak nebezpečnou cestu. Nejen strach je ovšem to, co ji trápí: musí totiž podstoupit těžkou volbu mezi vlastními city a oddaností králi… (Založil/a: Harfíci)

Falbala
  7. 10. 2012, 11:53
Tento žánr běžně nečtu a kniha mi byla doporučená jako oddechové čtení - napůl historie, napůl fikce. Byla jsem velmi překvapená, jak čtivě je napsaná a jak výstižně autorka popisuje historické reálie od běžného života šlechty i venkovanů po historickou situaci v Evropě a pozadí různých politických rozhodnutí.
Po přečtení jsem si vyhledala informace o postavách v knize a době, kdy se příběh odehrává a velmi mile mě potěšilo, že se autorka až obdivuhodně drží skutečnosti.

Myslím, že čas od času by si podobnou knihu měl přečíst každý - královský dvůr žil v přepychu zlata, cenných látek a drahého vybavení, přesto jim chyběly věci, které my považujeme za běžné - povědomost o hygieně, základní léky, teplo v místnostech. Těhotenství a porod bylo riziko pro matku i dítě, úmrtnost novorozeňat i rodiček vysoká, postavení žen ve společnosti nezáviděníhodné, některé prohřešky proti zákonu byly neúměrně vysoké, vládla pověrčivost, intriky a pokrytectví.

Velmi oceňuji pohled autorky - "autobiografické" vyprávění třetí manželky Jindřicha VIII. Jany Seymourové, o které se dochovalo málo informací, a proto je tu větší prostor pro literární fikci. Protože byla dvorní dámou Kateřiny Aragonské i Anny Boleynové, mohla spisovatelka z jejího pohledu popsat život obou předešlých královských manželek i její vlastní krátké manželství, navíc dovětek ukazuje, jak se odvíjela další Jindřichova vláda.
Ve svém žánru je to určitě povedená kniha.