Setmělé obrazy

Setmělé obrazy

Odeon - 1971

Odeon (1971) 286

Setmělé obrazy je soubor sedmi povídek, které vznikaly většinou na okraji práce Dostojevského na rozsáhlých knihách v nejrůznějších obdobích jeho tvorby. Povídky Zápisky z podzemí a Plachá bývají obvykle počítány k jeho klíčovým výtvorům a o povídce Bobek se někdy mluví jako o mikrokosmu celé Dostojevského tvorby. (Založil/a: soniaf)

soniaf
  27. 9. 2012, 19:38
Nepříliš známá sbírka povídek od Fjodora...škoda! Zápisky z podzemí asi každý milovník tohoto autora dobře zná, ale ostatní povídky tak známé nejsou. Zejména bych vyzdvihla povídku Plachá.SPOILER............ Charakter hlavní postavy, sobeckého despoty, který neskutečně trápí svou plachou manželku budete nenávidět!!

Jedna z největších krás Dostojevského tvorby, dle mne, tkví v tom, že dokáže stejně mistrně vystihnout povahu jak kladné, tak i záporné postavy. Jako by do každé svojí hlavní postavy vložil kus sebe. Tu dobrou i tu špatnou část...