3 1915

XYZ - 2015
ISBN: 978-80-7505-043-4

XYZ (2015) 978-80-7505-043-4 608 brožovaná
XYZ (2012) 9788073887056 620

Když se dvaadvacetiletá studentka literatury Anastasia vydává na pohovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Christian je pohledný, chytrý a… tajemný. Naivní a nevinná Anastasia si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Christian není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní a připouští, že on po ní také touží – ovšem za vlastních, specifických podmínek… (Založil/a: Harfíci)

E. L. James E. L. James
*07.03.1963

vladislaus
  23. 1. 2013, 8:27
Při čtení této knihy jsem se nemohl ubránit srovnání s knihou Příběh O, která je klasikou v tomto žánru. Dle mého názoru autorka James v tomto souboji neobstála. Její dílo je naivní a ploché. Hrdinka příběhu je netypická, nesympatická a hloupá. Že je tato kniha bestsellerem, znamená i to, že dnešní lidé odchovaní telenovelami, nemají dostatek vkusu pro literaturu a umění.
Magyana
  13. 4. 2013, 14:08
OK, tak já vám něco řeknu.
Představte si matku třeba dvou až tří dětí. S jazykem na vestě doběhne z práce, cestou vyzvedne děti ze školky/školy (nehodící se škrtněte, případně podtrhněte obojí), dá dohromady jakous takous večeři, mezitím děti několikrát seřve, že dělají bordel a nepíší úkoly, pak je zdrbe, že to mají napsané škaredě. Donutí je povečeřet, lupne si ibalgin, protože ji z jejich protestů začíná bolet hlava. Postupně je vymáchá ve vaně a uloží, přečte několik pohádek a pak je ještě 2-4x zavede zpátky do postelí, odkud ti darebáci vylezli. A protože ji nebaví seriály typu Růžovka, sedne si do křesla a otevře tuto knihu. Je spokojená, protože je to nenáročné čtení z úplně jiného prostředí, než je zvyklá, nad příběhem se nemusí příliš přemýšlet, protože jednodušší snad už být nemůže. A když pak pozdě večer přijede manžel z práce, najde ženu spící v křesle s knihou na klíně a úsměvem na rtech.
Už chápete, proč je tak oblíbená?
nevermore
  3. 8. 2013, 21:20
I SPOILER! Překvapuje mě, že tak moc špatná knížka tady má 61%. To je neskutečný. Ani nevím, jestli k tomu mám ještě něco psát, už se tady vyřádilo spousta čtenářů pode mnou. Ale ve zkratce.

I já se nechal zlákat vidinou knihy, co láme rekordy, ale... Někdo LŽE! Fifty Shades of Grey se tváří jako kontroverzní román, nejde ovšem o nic jiného než prachsprostou červenou knihovnu, no vážně. Postavy jsou ploché, jak Země za starého vnímání světa a hlavní postava je natolik tupá, že ji snad nikdo nemůže mít rád. Celou dobu nám dává možnost nahlédnout jí do hlavy (a že je o co stát), kde pořád komunikuje se svou vnitřní bohyní (ta často dělá přemety, nebo se chová jak malé dítě) a podvědomím (v textu poznáte kurzívou). Jak originální.

Celá kniha má navíc velmi slabý sloh, takže i celková literární úroveň je hrůzná. Donekonečna omílané stejné věty. Ana musela mít asi do krve rozkousaný ret, když ji na to během celého románu Christian nejméně 100x upozorňuje; dále o šedosti jeho očí čteme zpravidla na každé desáté stránce, stejně jako vzájemné ujišťování, co všechno je pro ně poprvé.

No a o příběhu, tak to už by bylo lepší snad vůbec nemluvit. O BDSM se nedozvíte nic (jak byste nejspíš čekali), jenom snad to, že se běžnému sexu říká vanilka - autorka s potěšením tuto informaci hojně zmiňuje. A to je vše...
Jinak takové to sci-fi, jako nejkrásnější, nejbohatší muž, který je navíc štědře obdařen, poté co Anu odpaní, jí přivodí hned několik orgasmů (jasně :D). Při konci knihy z ní vytáhne tampón, načež Ana vzrušeně prohlásí "Svatá matko boží!" Stačí vám to takto?
Netrestejte, prosím, nikoho tím, že mu totu knihu doporučíte, nebo nedejbože dáte jako dárek. Není to nic jiného, než záměrně na 600 stran nafouklá bublina o ničem, pořád se tam jen přemýšlí, rozplývá, dojímá, rozjímá, odtušuje, atd. do ztracena

Ale! jednu věc jsem se dozvěděl, autorka totiž označila Toxic od Britney Spears jako "rytmickou techno hudbu". =D Hotovo dvacet..

Poslední věc. Po tom pekle, co jsem prožíval při čtení, jsem se na konci dozvěděl, že to je konec prvního dílu a čeká nás ještě minimálně jednou tolik stránek jako rozuzlení. Juj. ANI ZA ZLATÝ PRASE bych si nepřečetl víc.

Trhni si Jamesová, a užij si ty peníze, všechnys nás pěkně napálila, nebo mě teda určitě...
Anael
  1. 2. 2013, 13:22
Už ze začátku jsem si říkala, tohle že je bestseller? Hm... Je to v podstatě Twilight v lehkém oparu BDSM. Měla jsem chuť skončit hned ze začátku, ale protože je o zkouškovém všechno lepší než učení, tak jsem to dočetla. Postavy jsou šablonovité až hrůza. Ana je naivka, která mě neskutečně vytáčí a Christian je pro ni Pan Božský. Ale že by to byl kulturní zážitek, to se říci nedá. Ana je kromě naivky ještě slepice s vnitřní bohyní metající salta na podložce a Christian je její dominantní muž snů. Toť k celkové charakteristice postav...
Celá kniha se točila v kruhu a nijak zvlášť se nepohnula a myslím, že se nepohne asi s dalšími dvěma díly.
alča87
  9. 5. 2013, 11:10
Průměrné hodnocení jsem musela dát, protože jsem to dočetla. Musím říct, že chápu proč je to prodejný titul. Příběh je jednoduchý, vše je opakováno stokrát, takže knihu nemusíte číst v plném soustředění. Oddychovka pro nenáročné. Autorka prostě našla asi to co ženy chtějí číst. Nebo je to možná touha mnoha žen dostat na zadek. V dnešní době, kdy se stírají rozdíly mezi rolí muž x žena možná ženy chtějí opět návrat zpět, kdy jim muž říkal co mají dělat.
A co se týče dvou hlavních postav - hlavní hrdinka je sice strašně hloupá, ale kdyby vše tak strašně neřešila, nemohla by mít kniha tolik stran. Greye bych taky kopla za to jeho bejby.
Co ovšem nechápu, proč jsou z toho někteří tak "pohoršení", není tam nic, co by plno lidí nedělalo doma v soukromí.
A opravdu mě baví někteří zdejší čtenáři, kterým se kniha zdá hrozná, ale přečtou všechny díly, protože přece není dobré nechat rozečtenou serii, ale v komentářích u jiných knih člověk zjistí, že ti stejní čtenáři odsoudili další knihu a uvedli, že ji ani nemohli dočíst - nechápu - knihy se podle nich mají přeci dočíst celé.
Tiwala
  24. 3. 2015, 22:12
Nemůžu hodnotit, protože se mi nepodařilo dočíst knihu až do úplného konce. Těch několik stránek, co jsem přečetla, mi ale bohatě stačilo, abych si udělala přibližnou představu o celkové kvalitě díla. Upřímně vůbec nechápu, jak se z takové s prominutím kraviny mohl stát světový bestseller. Opravdu ne a to si erotický román přečtu jednou za čas s chutí.
Kůstka
  31. 3. 2013, 23:40
Sakra, mně se to prostě líbilo. Nerozumím lidem, kteří třeba romány ve své knihovně moc nemají a kteří se do toho pouští s kdoví jakým očekáváním, přitom je to úplně normální román pro ženy s trochou větší dávkou sexu. Tak asi jasné, že vás třeba zrovna tento hned neohromí :) Jenže to hned není důvod k hrůzování, věřte, že existují mnohem větší slátaniny o ničem, tady je aspoň ten sex a napětí. Každá někdy aspoň jednou jedinkrát snila o tom, že dokáže napravit toho největšího krasavce a bídáka a pak budu už jen její! Jo, chování Any je trochu víc čitelné, Christian je celých 600 stránek obklopen svým tajemstvím z dětství, které prostě neřekne, není tam nějaká moc velká zápletka a nečekané vyústění, kde byste na konci prostě řekli "ach, tyjo, tak to jsem fakt nečekala".. Ale mně prostě jde o tu čtivost, když se knížka dobře čte, stránky ubíhají a není to vyslově nějaká splácanina klišé a nelogicky navazujících částí. Každé takové knížce prostě dávám plný počet, proč bych u Padesáti odstínů měla udělat výjimku a zkritizovat ji za opakující se bejby a ano pane, opakujících se docela divných spojení, ale copak spisovatelka může za český překlad, a řešení prkotin hlavní hrdinky (i když jo, někdy bych ji fakt dala facku a zatahala za ty její dva copy, aby se konečně probrala :D ).. Pustila bych se do druhého dílu, ale.. musí počkat. :( Jo a.. proč vlastně čtete i ten druhý díl, když první jste ani nedočetli?
Antonín
  3. 1. 2014, 19:26
Slátanina jak vosum !!!!!!! Hlavní hrdinku bych profackoval, ne za její naivitu ale za její hloupost!!! Nechápu jak autorka mohla uchvátit celý svět touto knihou o obsahu šestiset stran když celý děj by se vešel tak na ... 100 (ať nežeru) !!! Hrdinka se na každé druhé stránce kvůli něčemu červená jak prdlá, na každé páté stránce mluví se svou bohyní a straší své podvědomí. Na každé desáté stránce pronáší jak je úžasný a jak je nejhezčí na celém světě.... No prostě hrůza a "O TOM" ani nemluvě, furt slyším z každé strany jak je to hrozný a jak já nevím co ... a dohromady tam skoro nic nebylo vobčas ji zmlátil bičíkem a hotovo... Že já blbec si radši nepřečet nějakou pěknou českou klasiku ....
anishta
  3. 4. 2013, 14:43
Dvě hvězdy, jedna za čtivost, druhá za konec. Do první (max druhé z několika desítek) sexuální scény docela fajn kniha patřící do červené knihovny, ale pak už se to neustále opakovalo a už to bylo dost nudné. Typický bestseller, jednoduchý příběh, čtivý jazyk. Dost scén mi připomínalo Stmívání.
Rames
  12. 2. 2013, 16:00
40% si tato kniha plně zaslouží,je totiš velmi čtivá ale buhužel tato čtivost něco vypovídá o čtenáři. Jako bychom se nemohli dostat ze spárů mega úspěšné upírské ságy.
Opět slečna nevinná, opět jeden dokonalý dechberoucí, frustrovaný, okouzlující pan Nebezpečný a zase varuje drž se ode mě dál !! Zdá se vám že jste stejná slova už někde četli mě taky a to je ten problém. Zdá se , že knihy které třeští své obálky ze všech koutů knihkupectví , nejsou pro mě.
VerenaLord
  31. 1. 2013, 23:32
Ooo - můj - bože :D Nemám slov, mám vyražený dech a smutek v duši. Ač absolutně objektivně hodnotím, že je to kniha bez smysluplného a hodnotného příběhu, nemůžu jinak než hodnotit třema hvězdičkama - takovéhle královské pobavení jsem ještě nezažila. Ještě se mi nikdy v životě nestalo, že bych knihu přelouskala během nějakých 40 hodin, odhaduji. Titulní dvojice je velice zajímavá, škoda, že chybí hlubší propracovanost postav a jejich myšlenkových pochodů a bohužel mi vadí i opakování určitých frází (což ovšem může být přisuzováno i překladu, nevím).
yarghoul
  6. 3. 2013, 14:36
Když tady tak pročítám ty komentáře, absolutně a do puntíku souhlasím s Teolou. Přečetla jsem to jenom proto, abych věděla, jestli je to vážně taková hrůza. A je to tak. Oba hlavní "hrdinové" mě neskutečně iritovali od první stránky a postupem času mě čím dál tím víc vytáčelo opakování frází a situací. A to, že je ta holka tak strašně blbá. A že jsem se nedozvěděla, co jsem chtěla. Ale kvůli tomu druhý díl číst rozhodně nebudu. Jednou to stačilo.
Ta jediná hvězdička je za objevení "The flower duet" a "Spem in alium". A taky za to, že se tenhle brak čte naštěstí rychle (doporučuji na trénink rychločtení), takže mi to zabralo jen dva dny.
teola
  20. 2. 2013, 20:52
Zvědavost je hrozná mrcha :-) Po těch všech smíšených reakcích jsem zatoužila si knihu přečíst. Když přehlédnu pohádkovou nereálnost příběhu, stále mě zamrzí ono opakování slov i situací podle jedné šablony ( což se ještě víc projevuje v druhém díle).
P.S.: Asi největší plus této knihy je, že jsem díky ní objevila Thomase Tallise. Nádherná hudba :-)
LeaLea
  21. 1. 2015, 14:26
Tak a mám to za sebou. A teď kde začít. Asi už jenom to, že jsem knížku rozečetla v době, kdy s velkým boomem vycházela česky, hovoří za své. Doklepala jsem ji teprve včera. Na druhou stranu přiznávám, že poté, co jsem někdy předloni skončila s definitivním odporem asi na straně 37, dočetla jsem zbytek knihy letos během týdne. Na rovinu, dala jsem tomu druhou šanci proto, aby na mě každý, kdo v životě jinou knihu než Odstíny a Honzíkovu cestu nečetl, nevalil oči, že knihomol jako já nemá tenhle "literární skvost" v povědomí! A k tomu se ještě blíží ta slavná událost s filmem. To už nás vážně semele. Ale teď už k věci.
Dost mě mrzí, že jsem z toho dokonalého Christiana nešla do kolen a v noci se nebudila rozrušená jako třináctka před prvním rande. Dobrá, autorka uměla tahat za nitky, které nás holky berou (jo dobrá - všechen ten zájem, technické vymoženosti, drahé dárky, být pro ten okamžik jedinou ženou, o kterou stojí... - komu by se z toho netočila hlava?). Na rovinu ale nesnáším, když autor potřebuje neustále čtenáři cpát do povědomí, že jsou oba hlavní hrdinové ohromně inteligentní, abychom si toho vůbec všimli. Další věc - kde je ta láska? Pořád jen oh a ach, jak on je božsky nádherný, ale co se týče jeho dalších vlastností? Neustála téměř žádnou. Navíc ona je z něj 600 stránek hotová a on se na konci diví, že ho miluje? No nevím. Charakter Any byl vůbec zvláštní - je ze všeho nesvá tak, že by si snad ani nesedla na cizí záchod, ale chlapovi, který s ní vyloženě manipuluje, je schopná udatně vzdorovat. To mě dostávalo. Co mě ale bavilo, byly emaily, které si vyměňovali. A některé světlejší odstíny Greyovy nátury. Ve výsledku myslím, že by stačilo tak 300 stránek, abych si celý příběh vychutnala ke stejnému konci. Dalo se to čekat. Co se týče tolik opěvovaného sexu - jako jooo, to nebylo špatné. Až na těch několik dokola se opakujících nesmyslností. A bylo toho zbytečně moc - ať už erotických scén, tak i všeho toho okecávání kolem. Ta smlouva tam byla snad... třikrát? Proč? Už poprvé jsem ji jen přelétla očima. Je to zkrátka psané verzí a la telenovela - deset stran (dílů) vám uteče, a stejně se v následujícím ději neztratíte. Musím taky říct, že jsem vyvrhel a barbar, protože mě naopak vnitřní bohyně se svými salty a přemety bavila. Asi už jsem se vzdala a přestala brát tuhle knihu tak vážně, jak se o to lidi snaží, a prostě si tou sladkou stupiditou nechala zvednout náladu. Radši jednou tolik bohyň, a polovinu Christianovy dlaždičské mluvy a už prosím žádné bejby, ježkovy voči a matky boží. Děkuji.
Takže podtrženo sečteno - jednu hvězdičku za oddechovku, která mě místy vážně dokázala vtáhnout. Druhou za vtip a připomínku první lásky. Jo a třetí hvězdičku za Charlie Tango - nevím proč, ale to slovní spojení mě na celé knize rajcovalo asi nejvíc :)
Venceslao90
  7. 3. 2013, 11:09
Tak mě také nakonec přemohla zvědavost. :) A upřímně? Nebylo to zase tak špatné. Pokud bych to měl brát jako erotický román, tak to není zas taková slabota. Překvapilo mě, jak brzo jsem se do knihy začetl. Erotické scény jsou podle mě popsány velmi dobře (i když někdy jsou trochu nadbytečné). Čte se to rychle a i když se tam vlastně nic moc neděje, tak kniha příliš nenudí. Nevadila mi ani hlavní hrdinka a slohově mi to také zase napřišlo tak primitivní a hloupé. Čekal jsem mnohem větší průser po všech těch zdejších hrůzách a odpadech. Škoda jen že se tam neřešila nějaká větší zápletka či konflikt. Nakonec i přečtení prvního dílu vám nic moc o celkovém příběhu neřekne a vy jste tak trochu nuceni přečíst si i díly další. Každopádně až budu mít zase někdy chuť přečíst si něco podobného, tak klidně šáhnu po pokračování, až tolik mě ta kniha nezhnusila.
estrellita
  20. 11. 2012, 8:45
Četlo se to skvěle........nekupovala jsem si knihu proto, že by měla udělanou tak skvělou reklamu, ale proto, že mi o ní před několika měsíci řekla kamarádka, která četla všechny díly v angličtině a moc se jí to líbilo...do anglického originálu jsem neměla odvahu se pustit, ale když vyšel první díl v češtině...neváhala jsem...Sama autorka ale říká, že se všechny tři díly musí brát jako celek, takže si ráda počkám na pokračování, abych si dokázala utvořit konečný názor.....
Tojaheva
  12. 5. 2015, 10:48
Až tuto knížku budete číst, s klidným svědomím můžete vypnout mozek, pač u ní opravdu není vůbec potřeba přemýšlet. Myslím, že knížka mohla být bez problémů kratší, natahování stran srze popisované maily mi přišlo otravné.
PeťkaW.
  1. 2. 2015, 15:28
Velmi dlouho jsem odolávala tomu, abych si toho "dílo" přečetla. Nerada čtu to, co právě letí a ostatní mi to cpou horem dolem. Blízké mi není ani příběhově a tematicky, nicméně jsem usoudila, že už nadešel čas, abych si udělala na 50 odstínů šedi vlastní názor : Opravdu jsem nedoufala, že se dožiju dne, kdy se stane celosvětovým bestsellerem Stmívání skřížené s Harlequinem. Co je tak strašně výjimečného právě na této trilogii, mi prostě hlava nebere. Ano - kniha je psaná čtivě, ano - najdou se tu vtipné pasáže, ano - jako oddechovka pro pracující matky je to výborná věc, ale opravdu stačí tak málo k tomu, aby se z knihy stal hit? Nulový děj, pražádná logika, věčně se opakující podobné scény jen s minimálními rozdíly (které se většinou týkali toho, jestli "to" bude na klavíru, v mučírně, v posteli, v autě, na jachtě... či zepředu, zezadu, svlékne ho první ona, nebo on ji...) A i ty nejpikantnější scény začnou pak být po pár stránkách ohrané a nezáživné. A když už jsme u toho opakování - po padesáti stranách jsem měla chuť začít křičet při každé zmínce o podvědomí schovávajícím se za gaučem, nebo vnitřní bohyni metající kozelce, salta nazad a podobně. Jednou, dvakrát je to vtipné, pak ohrané a nezajímavé a nakonec se z toho stane rozčilující až, bohužel, trapné. Všechny 3 díly dočtu jenom kvůli tomu, že nesnáším rozečtené série. Ale že by mi to dělalo kdovíjakou radost, se rozhodně říct nedá.
Mariana.
  21. 4. 2015, 2:33
Tato první kniha se četla rychle, najednou... Nic objevného, ale vyvolává pocity -- mimo myšlenek o to v knihách jde... Je krásné kolik má kritiků, kteří ji nikdy nečetli.
Je to jako dialog, který mě teď napadl: //Proč nemáš rád světlo?// -- Odpověď: "Já ho nikdy neviděl, jsem slepý, ale nemám Světlo prostě rád...//...

.. Není to žádný klenot literatury, ale čtivá kniha. Druhý díl jsem četla stylem, že jsem velmi přeskakovala stránky.. A třetí díl -- dle mého názoru se to už fakt nedalo číst // nedočetla jsem// FAKT TO NEŠLO... Neskutečná bitchovina -- evidentně na tom zbohatlá E.L. James chtěla už jen víc zbohatnout -- jinak si druhý a třetí díl skutečně neumím vysvětlit....
Lucianna
  21. 10. 2014, 17:51
Na mě je kniha až moc sexistická. Nelíbí se mi jak se chová Christian k Anastasii. A hlavní hrdinka je taky pěkně blbá. Nevím proč asi nebudu na takové žánry. Nebo mi nesedla tato kniha. Možná se za pár let vrátím ke knize, ale o tom silně pochybuji :-)
Miss Utahraptor
  13. 1. 2013, 15:02
Anastasia Steel: „Potkala jsem ho dvakrát. Je sexy, má krásný oči a děsí mě. Ví, kde bydlím a napíchnul mi telefon... Áááááách! Co si mám ještě nechat líbit, abych se Vám dostala do kalhot, pane Greyi?!“
Darcy Lewis: „Potkala jsem ho dvakrát. Je sexy, má krásný oči, ale děsil mě. Tak jsem ho ochromila taserem.“ :D

Hloupé, slohově primitivní, neskutečně nudné. Vykrádačka Twilight ságy, filmové Sekretářky a bohovévědí čeho ještě. U téhle knihy konečně začínám chápat propagaci e-booků. Masakry lesů za účelem získání papíru na tohle JE odporné mrhání přírodními zdroji.
Ivet
  19. 3. 2014, 10:45
Nikdy víc! Šla jsem do toho s věděním, že to není kvalitní počtení, ale na vlastní oči jsem zjistila, že je to daleko, daleko horší. Erotické literatury se to dotýká jen špičkou prstu, a to jen díky 50 odstínům orgasmů, které hlavní hrdinka prožívá a které znějí TAK reálně. Tisíce fanfiction povídek a románů je lepších než tohle, tak proč zrovna tuhle rybu vytáhli z oceánu, to vážně netuším.. tahle ryba ještě k tomu hrozně smrdí.
Nevím, jestli více nesnášet autorku za napsání takové slátaniny, která oblbla spoustu normálních lidí, a nebo hlavní hrdinku, která je nedospělá, mentálně narušená a má vnitřní bohyni, která by se taky měla jít léčit.
Povrchní, jednoduché, postavy černobílé bez žádného vnitřního vývoje, ostuda erotické literatury.
Asi jsem masochistka, když se pouštím do druhého dílu, ale nereálně věřím, že by postavy mohly dospět a já mohla pochopit, proč je tato trilogie tak oblíbená.
Lucy Sisk
  28. 2. 2014, 21:58
První díl z trilogie 50 Odstínů… jsem si koupila před seminářem z Anorganické chemie, a jak jsem později zjistila, poznámky z chemie v mém psacím bloku mi nedávaly smysl. Mou pozornost upoutala modrá, hebká kniha, která se počtem stránek může vyrovnat i Bibli.
Laponka
  24. 1. 2013, 14:39
Nu autorka evidentně umí psát tak, že se to hezky čte. Bohužel trošku pokulhává děj, ale jak se říká, papír snese všechno..
Gereth
  12. 1. 2014, 20:39
Chápu, proč to mělo takový úspěch a rozhodně bych nehodnotil něčí inteligenci na základě toho, jestli se mu/jí to líbilo anebo ne. Jsou tituly, u kterých se chceme zamyslet a jsou tituly u kterých se chceme odreagovat. Takto nějak si představuji červenou knihovnu pro dospělé. Jednoduše přidáte sex. Autorka zřejmě trefila díru na trhu, protože samotná kvalita díla je opravdu silně podprůměrná a já nemohu uvěřit tomu, že se v dané oblasti nedají najít kvalitnější díla. A to po stránce nejen jazykové úrovně, ale také s ohledem na příběh a i schopnost rozproudit krev v žilách, když dojde na erotiku. Postavy jsou ploché jako prkno a šablonovité jako pohádkové charaktery. On je snem každé ženy - inteligentní, pohledný miliardář s tajemstvím a ona by mohla dělat reklamu na (pod)průměrnost. Kdo mi vysvětlí, co ji v jeho očích mohlo při nejdivočejších představách dělat nějak jedinečnou u mě má zmrzlinový pohár. Příběh kopírující standardní kostru červené knihovny (hlavní hrdinka dokonce i přemýšlí jako třináctiletá puberťačka) se neustále točí v kruzích, stejně jako autorčina slovní zásoba. Brzy tak zjistíte, že čtete stále stejné scény, popsané stále stejnými slovy. Nepomáhá tomu ani nepříliš kvalitní překlad, kdy překladatelka očividně některá slova a větná spojení nedokázala nahradit českými ekvivalenty tak, aby to neztratilo na přirozenosti. Co obdivuji a proč jsem to ostatně četl, je schopnost oslovit tak široké publikum, aby z toho byl bestseller. V tom je to kouzlo a určitá genialita.

Mně to vychází takto: Bestseller = Muž, kterého by každá chtěla + Hrdinka, s kterou se každá může ztotožnit a která zároveň není lepší než čtenářka + Erotika + lehké BDSM takové, aby to bylo pro obyčejnou čtenářku erotické ale zároveň ne už přes čáru. A to je podle mého názoru ta rozdílová ingredience, která knihu nakopává směrem k bestselleru. Protože drtivá většina žen je v jádru submisivních a ačkoliv doba jde v tomto směru rychle kupředu, moc se o tom ještě otevřeně nemluví a tak je to spíše guilty pleasure, které ale figuruje vysoko v představách víceméně každé ženy. Anebo jsem vedle? // 40%
chrispe
  30. 12. 2012, 18:47
Nedala jsem to. Prostě ne. Skočila jsem někde kolem 15. kapitoly. Neskutečně naivní a nevinná Anastasie mi lezla krkem... chlap jí říká, že ji chce, chlap jí dokazuje, že ji chce... a ona někde kolem strany 200 překvapeně zjisťuje... že ji snad... proboha.. CHCE! (navíc se kromě téhle její otázky na třista stranách nic neděje) Taky si nejsem jistá, jestli bych si už nevytočila oči při dalším... Udělej se pro mě, bejby.
Pro mě ztráta času.
Nnelly
  30. 9. 2012, 1:02
Trochu jsem nepochopila, proč z tohohle autorka dělá více dílovou knihu, když jen první díl má v češtině přes 600 stránek a z toho 450 je omáčka...
Ovšem nečte se to špatně. Je to prostě červená knihovna, napsaná relativně poutavou ich-formou a prokládaná trochu víc okořeněným sexem, než jak se na autorky romancí obvykle odváží.
Hrdina je charismatický, děsivý, arogantní a neuvěřitelně krásný a bohatý - jak už to má být. A hrdinka naprosto obyčejná holka, aby se do ní dokázala vžít čtenářka každého věku. Ve svém žánru kniha splní všechno, co má... a kdyby to autorka scvrkla do jednoho dílu a zbytečně nenatahovala, byla bych mnohem spokojenější.
Seňorita Eskimo
  9. 2. 2014, 12:22
Do háje zelenýho!
Moje podvědomí si podupává nožkou a vrhá na mě zničující pohled plný zadostiučinění. (kurzíva) Máš cos chtěla. Věděla jsi, že je to škvár. Tak co jsi čekala?? (konec kurzívy) Já vím. Jenže moje vnitřní bohyně radostně vlnila boky a očekávala revoluci.

Naštěstí na xvideos.com je porna dost a dost.
Veronika
  13. 5. 2013, 18:32
Ako som sa k tomu dostala, neviem. Ako som to dokázala prečítať, netuším. To však nič nemení na fakte, že je to lascívne, nedostatočné, plytké a absolútne nič mi v tej knihe nepáčilo. Anastázia je hlupaňa, Chris "poloboh", nikam sa v deji neposúvame a už v polke som tušila, že ako to celé skončí. Možno si raz nájdem masochistickú chvíľku a dočítam to, aby som sa v tom utvrdila...
P.S. Tú jednu hviezdičku som nedokázala dať. Keby tam namiesto Seattlu bolo aspoň iné mesto, tak možno. Ale takto určite nie.
MolkoZuzka
  13. 2. 2013, 8:56
Kniha se čte vážně dobře. Stránky ubíhají, že ani nevíte jak. Co se ale týká příběhu, tak to tak úžasné není a bestseller?? :D Ana je tak nesympatická a hloupá holka!! Vážně vystudovala ? Pořád se ptá na pitomé otázky a chová se jak dvanáctiletá naivka. Christian je prostě pan Tajemný a Dokonalý. No i přes nesympatickou Anu a tajemného Christiana musím dát tři hvězdičky už jen proto jak pěkně se mi to četlo :)
Ginnidlo
  30. 9. 2012, 10:17
Jak to jen popsat - pornografická parodie na Twilight bez upírů, psané formou Mary Sue. Autorka má stejný problém jako Meyerová s Twilight. Popsat pocit umí, popsat místnost umí, oboum však schází um tvořit smysluplný příběh s pointou. Pokud si chcete přečíst porno bez obrázků, směle do toho. Jediné inteligentní na celé knize je název a velká reklamní kampaň. Bohužel i Harlequinky mají více Bodů IQ než dvaadvacetiletá panna Popelka:-)
blaufik
  10. 4. 2016, 14:51
Vzhledem k tomu, jak byla kniha všude, ať člověk chtěl , nebo nechtěl, tak jsem po ní sáhla. Myslela jsem si, že to bude fajn oddychovka, u které člověk nemusí nijak přemýšlet, řádky ubíhají, a příběh hezky plyne. No každopádně kniha mne zklamala na celé čáře. Bohužel je to první dílo po x letech, které jsem nebyla schopna dočíst do konce, a vím, že se ke knize už nikdy nevrátím. Už jen "naivní a nevinná Anastasia" ve mě vyvolávala pocity, pro které nedokážu nalézt správný výraz. Ještě dovedu pochopit slečnu, která je ve svých 22 letech naivní, ale tohle bylo moc i na mne. Anastasia se mi zdála, jako kdyby přistála z jiného světa... No podtrženo a sečteno - děkuji, ale pro mne teda ne.
Zajdaanek
  12. 2. 2015, 22:55
Zkusil jsem toto dílo číst, protože jsem si řekl "nesuď co neznáš". Skončil jsem někde před půlkou a opravdu velké NE! Miluji knihy, i ty špatné, chovám respekt k brakům, někdo si s tím dal práci. Ale kdybych toto použil jako podpal venku při stanování, nebylo by mi toho kusu ani líto. Bez pardonu!
Evelýny
  8. 2. 2015, 16:40
Za několik dní se dočkáme premiéry filmu. Protože jsem zvědavá, jak se s tímto tématem vypořádal scénář i režisérka, rozhodla jsem se jít po několika letech do kina. Abych si přiblížila příběh, trochu jsem si oživila paměť a - opravdu - jsem se do čtení pustila znovu. U některých pasáží jsem si připadala, jako bych je četla poprvé. Uvědomila jsem si, jak ten příběh kopíruje křivku septické horečky - najednou prudce stoupá aby vzápětí prudce klesl pomalu na bod mrazu. Jako sepse tento příběh zachvátil čtenáře - troufnu si říct - na celém světě. O tom ostatně svědčí i množství recenzí napsaných zde. A jestli se mi příběh líbil? Neznám jednoznačnou odpověď. V některých pasážích se mi líbil, někdy jsem cítila lítost, někdy vztek hlavně na autorku - to za do zblbnutí se opakujících erotických scén, stupidních dialogů, nepropracovaného - naivního děje. Někdy mi Ana připadala neskutečně opeřená a někdy jsem si uvědomila, že i já vlastně ve svém životě potkala svého Christiana, i když zrovna nevlastnil vrtulník a nenosil pouta v kapse. A pár odstínů šedi se jistě najde u každého z nás. U mých pocitů schizofrenie.
Jestli mám hodnotit uměleckou stránku, tak to jsem opravdu hodně nízko. Jestli mám hodnotit emocionální stránku ( a nezáleží, jak dalece jsou pozitivní ) - tak to musím dát plný počet bodů, vždyť hlavně kvůli emocím byl natočen i film. A protože jsem ve věku, kdy se za svůj názor nestydím tak u mě za schizofrenii a sepsi plný počet bodů.
moonchild
  15. 8. 2013, 14:08
Nedávno v pořadu Babinec na tv Pohoda se bavili o této knize.Jak nemusím erotické romány.Ze začátku se to dalo ale pak nic moc.
wendieta
  30. 12. 2012, 23:56
Nemohla jsem přestat se čtením...opravdu je velice čtivá. Ano není to bůhví jak dobře literárně zpracováno, ale jako oddychovka během zkoušek mi to bodlo.
venison
  6. 12. 2012, 22:11
Ufff, dočteno.. Musím říct, že jsem od toho čekala o trošku víc, než jen Twilight ságu, ve které nahradil upíry "zvrácený" sex.. Kniha je velmi čtivá a chytlavá (každá kapitola je "neukončena" a nutí číst čtenáře dál a dál), ale zhruba v polovině jsem si uvědomila, že se celá záležitost nikam neposouvá a nevyvíjí, pouze se opakuje již vyřčené.. Námět byl vybraný dobře, scény jsou dobře popsány, ale dialogům chybí šťáva, literární postavy se tu bezcílně motají.. Hlavní hrdince bych ihned s chutí naplácala třeba karbáčem, aby přestala řešit, zda jí miluje nebo ne a radši si jejich vztah naplno užívala.. Hodně velká pohádka pro "dospělé" a pro "skorodospělé" moc žhavé.. Chápu, že puritánské amíky nadchla natolik, že má větší prodej než celý Harry Potter, ale pro nás, kteří máme opravdu dobrý sex, bude zklamáním.. Jediná dějová linie, která mě opravdu zajímá je život a kostlivci ve skříni pana Christiana Greye.. A proto mám v plánu dát celou trilogii :-)
svenny
  24. 10. 2013, 13:38
Precetl jsem Obnazenou ze serie Crossfire. Po nekolika mesicich jsem se z toho soku vzpamatoval, precetl si par dobrych knizek na kuraz a vrhnul se na Greye. Pred chvili jsem docetl, takze muzu zacit zatepla srovnavat a kritizovat.

Je to lepsi nez Obnazena. Tezko rict, jestli za to muze autor nebo prekladatel, ale s jednou malou, ale o to desivejsi vyjimkou je jazyk tehle knizky nekde uplne jinde. Minimalne tady popisy nevzbuzuji chut preskakovat eroticke sceny. Ta desiva vyjimka je slovo "bejby". Ja vim, ze v Americe se to pouziva, ale u nas ne. Sorry, ale rict pri sexu "Udelej se, bejby!" nejake zene, vysledkem nebude orgasmus, ale chechtaci krec.

Co se tyce postav, nejsou sice nijak propracovane, nebo dokonce sympaticke, ale aspon nejsou tak protivne a odpudive, jako v Obnazene.

Predchozi literarni vylev berte jako vysvetleni, proc jsem dal jednu hvezdicku - na vic to nema a min dat nemuzu, protoze takova hruza jako O. to fakt neni.

BTW, nekdo tu kritizoval vnitrni bohyni - jak muze nekomu takove neskodne alter-ego mlade schizofrenicky vadit? :-D
Katniss Lavender
  8. 2. 2013, 1:57
Zklamání... Od bestselleru jsem čekala víc! Kniha se čte lehce a těch 600 stran uteklo jako voda. Problém je v tom, že by se daly shrnout do deseti vět. Děj mě, až na posledních asi 20 stránek, nijak nenadchnul. Celou dobu jsem při čtení čekala na něco, co nepřišlo. Možná příště? Ovšem velmi časté popisy toho co dělá a nedělá vnitřní bohyně byly dokonalé! Další díly si určitě přečtu, ale pustím se do nich s o poznání menším nadšením.
Tardis
  17. 4. 2015, 19:55
Hodnotit nemohu, ale přečetla jsem asi 50 klíčových stran, takže to není tím, že bych měla k dispozici málo materiálu k ohodnocení, jen prostě nemůžu říct, že je to špatné, ale není to ani dobré. Jako člověk, co se někdy nudí tak, že čte amatérské fan-fiction povídky, vlastně cítím k autorkám amatérské beletrie jisté sympatie, i když jejich dílka většinou jen zběžně prolétávám a hledám něco, co obsahuje i nějaké opravdové myšlenky.

A rozhodně si nemohu odpustit dva zajímavé odkazy k tématu:

Bred
  1. 10. 2014, 14:35
Obsahuje spoiler spoiler Pozor, Spoilery!
Je už celkem těžké, neopakovat znovu to, co bylo napsano v mnoha komentářích dřív, tak jen souhrně.
Zaprvé, je třeba trochu vnímat reálie, kniha je sice anglické autorky, ale podle dostupných informací se zdaleka nejlépe prodávala v USA, což přesně stylově odpovídá tamějším poměrům, kde si sice pustíte k nedělnímu obědu krvavou lázeň a sexy kočky v bikinách, ale odhalená bradavka se smí vysílat jen na Playboy kanále. Proto má kniha takový úspěch, je to "nemravné", ale v neobyčejně úzkých mezích tamní cenzury.
Zadruhé, SPOILER! kniha je příjemným rozptýlením od různých složitých románů, náročných zápletek, komplexníxh postav... Tady je to jednodušší - Ona pozná uchylného miliardáře, On ji zahrnuje dary, které Ona na první pohled nechce, ale potřebuje, po čase (2 týdny nebo tak nějak) se zamilují, dělají to spolu na první schůzce, Ona tak přichází o panenství a myslí, že On je ten pravý... Rozvedeno na 600 stránkách.
Zatřetí, SPOILER! hrozně mi vadí oslovení "bejby".
Začtvrté, SPOILER! detaily a merchandesign. Opravdu nepotřebuji vědět, že "...Christian odložil své značkové švýcarské hodinky z leštěné oceli na prádelník v barvě letního dubu." Jediná přijatelná auta jsou Audi, jinak jsou to jen "auta" mobil Blaackberry, počítač Apple. Nic jiného v tomto světě neexistuje.
Zapáté, SPOILER! stránky rychle ubíhají, tak to člověku ani nepřijde, že už je skoro konec, a dějový zvrat přímo nabadá ke koupi dalšího dílu, pro mě ovšem je tato kapitola uzavřena... Pochybuji, že časem ve mě zůstane nějaká významná vzpomínka, snad jen že jsem to četl...
Henkie
  25. 12. 2013, 19:45
Ja vim, je to hrozna knizka. Ale mne se proste libila.
Mam rada inteligentni knizky a v romanech si moc nelibuju (kdyz uz tak v anglicke klasice), ale tohle me jednodusse strhlo. Ja od toho cekala nic, ale ono me to prijemne prekvapilo. Jo, asi si ted pripadam trosku hloupe, ale davam 60%.
Rominka
  5. 3. 2013, 21:18
Ze všech stran jsem o této knížce slyšela...tak jako o Twilight...bála jsem se, že to bude stejná totální ubohost...měla jsem pravdu.

Další díly ?! Proboha...
Kebab Bursa
  28. 1. 2013, 22:29
Chtěl jsem si přečíst, abych si udělal vlastní názor. Na jednu stranu je to čtivé, každý nesoulad v sexuálních potřebách partnerů je určitě námět na román, to proti sobě nemusejí stát romantická naivka a sadista. Nejvíc mě prudilo, jak byli dokonalí, ona sázela orgasmus za orgasmem, orál zvládla na poprvé bez jakéhokoliv problému s dávicím reflexem. On byl zase neskutečně bohatý, krásný a jeho erekce se nezastavila snad ani na dvaceti číslech. Přemýšlím, proč tomu říkají erotický román, když já tyhle scény ke konci přeskakoval. Ale už jsem si rezervoval druhý díl, tak to zase nemůže být tak špatné ...
silvaren
  22. 10. 2012, 7:46
Podle nakladatelů erotický bestseler, podle mě by tam toho sexu nemuselo být tolik, protože zastiňuje některé zajímavé psychologické roviny. I když je příběh lehce pohádkový a sem tam pokulhává, nemohla jsem se odtrhnout. Četla jsem v angličtině i češtině a překlad má můj obdiv, protože dokázal příběh pozvednout o úroveň výš.
Ashayam
  25. 2. 2015, 14:16
Padesát odstínů šedi naprosto naplnilo má očekávání. Je to totiž přesně tak stupidní, jak jsem si představovala. Nechápu, jak někdo může snít o muži, jakým je narušený psychopat Christian Grey, či toužit po tom stát se Anou Steelovou, hloupou naivní husičkou bez jakéhokoliv sebevědomí, nebo přát si mít vztah na základě smlouvy, která de facto deklaruje, že jste otrokem.
Co mě trochu zklamalo byla erotika, která celou sérii (údajně) táhne a kvůli které ji všechny ženy (a snad někteří muži), čtou. Vanilkový sex doplňuje pár ran na zadek, vše navíc komentuje hlavní postava tím, že je z toho strašně vzrušená, takže zabije jakékoliv individuální pocity čtenáře, které by snad mohla vyvolat četba tohoto skvostu. Vzrušení většiny žen mě nutí k zamyšlení, jaký život asi musí mít, když jsou celé hotové z představy psychopata Greye.
Text navíc naprosto postrádá děj, pokud pomineme pár epizodních příhod, které doslova vycpávají sexuální scény. Co je poněkud zvláštní, je existence několika cizích slov, které naprosto nezapadají do kontextu poněkud chudé slovní zásoby autorky.
Paio
  25. 6. 2013, 0:09
Snad jen podlehnutí mediálnímu nátlaku, zvědavost přečíst si tuto knihu, která mě přemohla k přečtení této knihy. Ze začátku mi přišlo celkem naivní a nesmyslné chování hlavní hrdinky, ale v průběhu knihy, jsem si zvykla. Příběh, který bych hodnotila jako fantasy, ne skutečný příběh, který se ve skutečnosti nemůže obyčejné ženě přihodit. Některé situace více než přehnané, ale nemůžu tento příběh odsoudit jako velmi špatný, po dočtení jsem byla zvědava, jaké bude pokračování, i přesto, že ve skrytu duše vím, že se dá celkem předvídat.
kajas1993
  28. 5. 2013, 20:27
Ani mě obrovská mediální masáž nenechala chladnou a knihu jsem si přečetla. Když už tedy mám porovnávat se ságou "Stmívání", rozhodně bych tento literární počin neodsuzovala. Anastasia je v mých očích stále sympatičtější hrdinkou než Bella. Už se nemůžu dočkat, který krasavec ztvární postavu Greye na filmovém plátně. Román se mi četl krásně a rozhodně se nedivím, že momentálně patří mezi bestsellery. Pohádky pro dospělé budou mít čtenáře vždycky.
ilon-a
  27. 4. 2013, 21:11
Kecy, kecy, plác, plác... Takhle nějak bych knihu popsala svými slovy. Prostě jedna velká snůška keců. Paní autorka na mě působí jako kdyby neměla svou vlastní fantasii. Padesát odstínů mi velmi připomíná ságu Stmívání - absolutně ničím zajímavá slečna, která je duchem furt škrvně se poblázní do toho největšího a nejbohatšího fešáka, kterej je svým způsobem divnej, akorát s tim rozdílem, že se z něj teda nevyklube upír, ale sadomasochista. Akorát je to trochu "vytuněný" trochou tý erotiky, oukej. Škoda jen, že mě to zaujalo až na několika posledních stránkách, do tý doby to byla jinak dost nuda. Jo a to, jak si vždycky nasazuje a sundavá kondom před a po každym sexu je vážně sexy" :D
Jedno velký zklamání. Románu bych klidně dala podtitul "porno pro matky". Prostě krásná pohádka pro zoufalé paní staršího věku, který můžou už jen snít. Může mi někdo vysvětlit, jak se tahle kniha mohla stát bestsellerem?
Ruxandra
  4. 3. 2013, 15:41
Označení "bestseller" v souvislosti s touto knihou moc nechápu. V podstatě to nemá žádný pořádný děj, je to oddechovka pro zabití času a jako takovou jí musíte brát, pak budete spokojeni.
Literární hodnotu to podle mého nemá žádnou. Nevím zda je tak psán i originál, nebo má překladatelka malou slovní zásobu (nechci jí křivdit, já bych vsadila na to první), ale neustálé opakování vět a slov, je opravdu do očí bijící a obtěžující...

1 2 3 4 5 6 7