Sněhulák

Kniha Zlín - 2013
ISBN: 978-80-7473-086-3

Kniha Zlín (2013) 978-80-7473-086-3 510
Kniha Zlín (2012) 978-80-87497-45-6 510

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole.
Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem "Sněhulák" a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je. (Založil/a: SGS)

vladislaus
  2. 12. 2012, 16:54
Velmi dobře napsané. Akorát to vraždění by nemuselo být tak drastické. Za Agáty Christie stačilo ciankáli, ale dnes se autoři předhánějí ve výmyslech, jak člověka sprovodit ze světa.
nevermore
  17. 3. 2015, 22:14
No, nejsem vůbec fanda detektivek - a super!
Ten týpek ví, jak to prodat - zvraty, detaily. Sněhulák mě jinak zasáhnul názorem, že 15-20% (možná jen tam) dětí má jiného otce, než se většina lidí kolem něj domnívá. A jak mantru to opakujem pořád dokola.
Yuck!
Barabura
  17. 1. 2013, 21:33
Skvělá detektivka, asi nejnapínavější co jsem zatím od Joa četla. Jedna věc mi ovšem vadila, zdálo se mi to už dost překombinované. Je to sněhulák není to sněhulák je to sněhulák není to sněhulák. Harry by si měl vzít možná trochu příklad z Colomba a hledat víc důkazů než někoho začne nahánět a obviňovat. Nebo za chvíli dopadne jako ten pasáček v pohádce. Jinak jsem drobně tušila pachatele od půlky knížky, což mi ovšem nijak nevadilo, páč člověk přece jen neví dokud není konec. Dvě drobné dějové chyby, které ovšem dle mého názoru způsobila paní překladatelka.
Rames
  7. 8. 2014, 20:07
"Antisympaťák" tentokrát řeší zmizení několika žen. Jako vždy se vyšetřování dotýká přímo Harryho a jeho nejbližších. Největším překvapením pro mě bylo že vrahem nebyl plísňař a že vyšetřování přežili všichni Holovi blízcí.
VerenaLord
  8. 9. 2013, 19:53
První detektivní příběh, ke kterému jsem se donutila jen díky tomu, jak se poslední dobou jméno autora skloňuje snad ve všech pádech. Musím uznat, že Sněhulák byl brilantní, i když chybička by se taky našla a to sice velmi časté popisy sexuálních příhod, které často byly mimo mísu.
illy
  15. 11. 2012, 12:55
Nesbo pokračuje ve vysoce nastavené laťce, kniha se čte jedním dechem. A jak prohlásil autor v jednom rozhovoru: "já jsem na cestě do nebe, kdežto Harry je na cestě do pekla". A já ho vyprovodím.
Pend
  6. 6. 2016, 17:52
Touto knihou autor opět posunul laťku o trochu výše. Severská krimi jak se patří. Možná, že je děj překombinovaný, možná autor tlačí hodně na pilu při líčení detailů jednotlivých vražd, možná, že Hole by měl, než někoho obviní, více vyšetřovat, ale to k němu prostě patří.
Kele De
  9. 1. 2013, 18:28
Jedna z mála detektivek ze současnosti, která mě opravdu "chytla". Určitě zkusím i další autorovy knihy
Venceslao90
  3. 2. 2013, 15:14
Moje první přečtená knížka od Nesba. V rámci detektivní literatury se jedná o jasný nadprůměr. Ze začátku se to pěkně rozjelo, ale zhruba v polovině knihy jsem se přistihl přitom, že mě kniha překvapivě přestává bavit, mám problém orientovat se v ději a v poměrně velkém množství vedlejších postav, což mě u detektivek štve. Posledních 100 stran a závěrečné rozuzlení je ovšem opět skvělé. Všechno do posledního detailu promyšlené, vše do sebe zapadá a navíc motiv vražd je uvěřitelný. Možná by knize ale prospělo mírné pokrácení, byla by pak podle mě více dynamická. Každopádně si od Nesba ještě přečtu i jeho další díla, protože píše zábavně.

PS: Dost lidí tu píše, že jim bylo od začátku jasné kdo je vrah a kdo za tím stojí. Docela se divím, mě to tedy nenapadlo. Mé tipy byly vždy chybné. :)
Jadelaine
  15. 10. 2016, 12:38
Pro mne zatím nejlepší autorův počin. Skvělé čtení, výborně vystavěný příběh. Od třetiny knihy jsem nebyla schopna přestat číst. Úžasně vtáhne do děje. Doporučuji.
Eidalon
  27. 3. 2014, 12:05
Kdo je Sněhulák? Sériový vrah, psychopat, sofistikovaný zabiják, osoba chladnokrevná, vysoce inteligentní se smyslem pro hru, přetvářku a výzvu, který zabíjí pro zábavu? Tuto otázku si kladete ihned zkraje knihy nesoucí visačku nejlepší kvality! Obratné zápletky, silné postavy a akční scény, které Vás nemohou nechat v klidu a Vy musíte číst dál a dál. A nakonec se ukáže, že Sněhulák je úplně někdo jiný a jeho „řádění“ má svůj psychologický podtext, jasný řád a zvrácený smysl.

Časově je příběh Sněhuláka situován do období po knize Spasitel. Harry Hole si již zvykl na nového nadřízeného Gunnara Hagena, oželel bývalého šéfa Bjarne Mollera, zpovzdálí sleduje osud Ráchel a jejího syna Olega a citově se stále nemůže od Ráchel odpoutat a nakonec jeho bývalá partnerka a její syn sehrají v knize roli mnohem větší, než se původně na začátku může zdát. Do popředí vstupuje nová Harryho parťačka Katrin Brattová - jejíž role nakonec není v příběhu jednoznačná a má své skryté významy. Společně s Harrym vytvářejí velmi silnou dvojici, která rozbíhá vyšetřování zmizení Birte Beckerové, u které příběh začíná. . .

Tajemný dopis, který Harry obdržel na zvláštním papíře KONO ještě před zmizením Birte teď nabývá nebývalého rozměru. Dopis Harrymu připomíná jeho dřívější vyšetřování australského sériového vraha a přímo ho navádí na stopu – první sníh – Sněhulák – zmizení nevinné oběti – co je ale spojuje? První napadlý sníh a z něho postavený sněhulák se zdá být ve zmizení náhodou, která se však později ukazují jako modus operandi masového vraha po němž zůstávají sněhuláci jako nezvratný podpis na místě činu. Již po jedenácté. A smysl toho všeho počínání? To se v závěru dozvíte a to za dost hrůzostrašných a dramatických okolností.

Teprve Harry a Katrin objevují tyto souvislosti a spojují tak případy z celé země v dlouhém časovém úseku a s hrůzou zjišťují, kolik má Sněhulák za sebou již obětí včetně předního vyšetřovatele z jiné části země, jehož mrtvolu Harry a Katrin objeví zhruba v polovině příběhu po dvanácti letech od jeho záhadného zmizení. Prvotní podezření, že Sněhulákem je onen kriminalista, se hroutí s hrůzným nálezem jeho těla uloženého dvanáct let v mrazáku a uzpůsobeného jako Sněhulák.

To je již ale nalezena další oběť – Silvia Ottersenová, spíše jen její hlava, která na dvou sněhových koulích doplňuje postavu Sněhuláka. Celé oddělení vražd a Harry se dostává pod velký tlak, neboť smrt Silvie proniká na stránky všech médií. Co měla Silvie společného s Birte? Co je Anti -SCL-70, zvláštní antigen, Raynaudův syndrom a sklerodermie ? To má Harry záhy rychle poznat.

Jste v půlce knihy a údajný Sněhulák je dopaden – ale ouha. Harry rychle přichází na to, že indicie jsou nastrčené a vše je jinak. Vyšetřování Harrymu komplikuje řada dalších postav a dějů, které zdánlivě s případem nesouvisí, ale nakonec napomáhají k dojasnění celého příběhu. Děj pokračuje a s blížícím se závěrem knihy přibývá víc a víc otázek a odhalení jsou stejně vzdálená, jak na počátku knihy.

Ještě jednou Vás Nesbo svede na scestí a dává Vám vybrat s řady možností, kdo je onen Sněhulák. Míří stopy až do samotného policejního sboru či novinářských celebrit? Objevení hrůzného netradičního naleziště obětí Sněhuláka příběh opět otáčí o devadesát stupňů jiným směrem. Harry již tuší, čtenář nejspíše ještě ne a tak se nakonec sám autor knihy z přemíry „zamotanosti děje“ rozhodne pro vyjasnění celé situace a identitu Sněhuláka odhalí sám. Jeho očima a myšlením hodnotí celý příběh, celý život člověka, který od dětství bojuje s projevy a ději, které sice nemohl ovlivnit, ale jejichž důsledek ho zatvrdil a nasměroval.

A přichází závěrečná část knihy, Sněhulák ví a Harry taktéž, mají k sobě mnohem blíž, než by se mohlo zdát. Přichází závěrečný střet a boj Sněhuláka proti Harrymu jehož rozuzlení má opět „Nesbovský“ rukopis – netradiční a zcela nečekaný. Je dobojováno a kniha končí.

Sněhulák je geniální kniha u níž ale platí, že na první přečtení nemáte možnost postřehnout vše předkládané, alespoň bez taháku postav a dějů sepsaných někde po ruce, které je dobré si sestavit. Tak jak u velmi dobrého filmu při prvním shlédnutí sledujete především děj a jeho akčnost, tak si při druhém či dalším opakovaném podívání všímáte detailů, narážek, point i bonmotů. Toto vše se objevuje i v knize a tak nezbývá, než přerušit spád děje a horečného čtení a vracet se zpět, dohledávat a vychutnávat si propracovanost detailů. Pokud si tu práci dáte, tato hra Vás zcela pohltí.

Příběh připomíná rozsáhlou křížovku, kde sice tajenku můžete nakonec znát, ale přesto Vám hodně políček může zůstat nevyplněno. Ale teprve jejich vyplněním pochopíte a oceníte autorovu geniálnost a vychutnáte si celou knihu beze zbytku.
Hodnotit tento thriller a dodržet nastavenou laťku, pak mne dejte k dispozici sedm hvězdiček. Tak musím dát „jen“ pět. Sněhulák je kniha plná komplexních zápletek, je to hra s postavami, dějem a událostmi, je to hra i se čtenářem hodna šachových velmistrů.
ondrasek
  19. 11. 2015, 9:28
Obsahuje spoiler spoiler Sněhulák je bezesporu výborná detektivka.
Opět ale musím poukázat na fakt, že více jak 500 stran je na detektivku prostě moc.
Když Harry dopadne v první polovině knihy svého domnělého vraha, řekl jsem si - kdepák, hochu, takhle jednoduché to nebude, o několik desítek stran dále chytne dalšího domnělého a zase víte, že z toho nic nebude, co by tam pak přece dělal zbylou třetinu knihy... no a tak to jde dál a dál a já vím, že to všechno jsou jen slepé uličky a zpozorním až poslední 2mm tloušťky knihy.
Agatha Christie - ta na to detektivkářské gró přišla už před sto lety - zločin - pátrání - odhalení - šokující zvrat. Nepřekombinovávat, nerozpatlávat a šetřit s vomáčkou.
Ale abych se vrátil ke Sněhulákovi - je dobrej, opravdu se mi líbil. Báječné je hlavně finále.
Ramirez85
  15. 7. 2016, 18:03
Na Sněhuláka jsem se těšil velice, přeci jen je to asi nejznámější Nesbøho román (o to spíš, když teď má být i zfilmovaný). No a po přečtení můžu prohlásit, že se to těšení vyplatilo, protože sedmá část příběhů Harry Hole(a) je strhující čtení. Avšak ne tak promyšlené jako předchozí Spasitel, navíc jak se mi u Spasitele líbil styl, kterým ho Jo napsal (o něco civilnější), tak tady se už zase jede v "hollywoodských" kolejích, hlavně tedy u trošku za vlasy přitaženého závěru (prosím, Jo, vynechej ze svých románů postavu Ráchel, fuuh, méně sympatickou ženskou aby člověk pohledal... :-). Velkým plusem je tu i vedlejší dějová linie kriminalistky Katrine Bratt a výborně zamotaný (a vychytaně vypointovaný) příběh.
Pim
  30. 6. 2013, 23:27
Jediná detektivka, co jsem zatím četla s výjimkou Kingovek, které jsou tomuto žánru asi nejblíž. Tím chci říct, že nevím, zda jsem schopna Sněhuláka dostatečně docenit. Rozhodně mistrně vystavěný příběh a zápletky, ale odhalení přicházejí aniž bych mohla podezřívat až na výjimku. Je zde ale několik zvratů a odhalení viníka je nečekané. Konec na mne morbidní. Určitě se dobře četlo a čekala jsem, jak to dopadne. Po dočtení mi však něco chybělo - to co nacházím u mnoha nedetektivek - zamyšlení, dozvuk. Přesto tomu dám ještě šanci a přečtu další. Uvidíme.
Adele
  29. 3. 2015, 22:28
Velmi dobré! Výborné! Po Lovkyni informací je Sněhulák mou druhou detektivkou. Sáhla jsem po ní jako první, přestože je to Nesbův již 7. román s Harry Holem, jelikož na ní byla pěna největší chvála. Nyní prohlašuji ,že právem!!! Celkově je to jedna z těch nejlepších knížek co jsem četla, neměnila bych nic, nezkracovala žádnou pasáž. Zkrátka skvost. To, že jsem nečetla díly předchozí mě v ději nijak neovlivňovalo. Pokud se sami trochu zamyslíte, tušíte už v první třetině kdo by mohl být tím Sněhulákem, což mě například vůbec nevadilo, a pokaždé když si mysleli, že už ho mají, hltala jsem každou stránku rychlostí blesku, abych věděla jak přijdou na to že né, a že určitě né protože já si myslím něco jiného. Začátek, kde autor popisuje vraždy, a nebo prostě jen vypjatou situaci, mě doháněl ke strachu, kdy jsem v tichu v noci seděla sama při lampičce... v těchto chvílích jsem měla trochu nahnáno. Bez výtek. Jako další zkusím od Nesba Spasitele a Nemesis.
venison
  6. 7. 2014, 15:26
Velmi povedená detektivka se suprově vymyšleným sériovým vrahem.. Konec už byl lehce nad limit, ale jinak vše skvěle gradovalo a neschopnost odhalit vraha napětí přidávala ;-)
Miriam
  20. 1. 2013, 14:03
Fajn detektivka, Harry je sympaťák. Jen jak už psala Barabura, všude samý sněhulák, překombinováno. Jinak napínavý příběh. Zase si od Nesba něco přečtu.
jamalka
  3. 4. 2014, 8:38
Moje první kniha od Nesba a velmi milé překvapení- pokud hledáte kvalitní "oddechovku", tak mohu jen doporučit.
Kebab Bursa
  20. 4. 2013, 18:28
Ve Sněhulákovi se mísí prvky skandinávské a americké detektivky. Narážky na sociální jistoty, sériový vrah, detektiv Hole coby osamělý lovec. Autor čtenáře vodí neustále za nos, každých sto stran si myslíte, že je vrahem někdo jiný, a jen záložka napovídá, jak je stále ještě brzy. A pak vám to dojde a jde jen o to, jaké bude finále. Už se těším, až to Scorsese natočí.
Elki
  11. 3. 2014, 8:41
úžasné, napínavé.. řekla bych, že aspiruje na nejlepší knihu zatím. Četlo se to lehce, zezačátku mi to připomínalo trochu Kinga. Rozuzlení sice ne tak překvapivé pro mě, už jsem to pár stránek tušila ale who cares..
Rosie5
  29. 12. 2013, 0:00
Detektivka se mi velmi líbila.Sice jsem se zpočátku,díky jménům ,špatně orijentovala kdo je kdo ,ale až jsem se začetla,tak jsem knihu nedokázala odložit,dokud jsem ji nedočetla do konce.Krásně strávená sobota s knihou .Vřele doporučuji .
ilon-a
  2. 6. 2013, 15:57
Uááá, nejneuvěřitelnější a nejnapínavější kniha, co sem snad kdy v životě četla. Nesbo dokázal krásně spojit osobní životní příběhy s kriminálním případem dohromady, k tomu dokonale "zamotal" děj, že čtenář musí být neustále v pozoru, aby mu něco neuniklo a vše správně pochopil. Zároveň nechává čtenáře až do úúúúúplně poslední chvíle v nejistotě a napětí, a nakonec tam prdne nečekaný rozuzlení. Já byla napnutá jak kšandy, jak to sakra dopadne! Líbila se mi taky postava Harryho Hola, který je sice výborný kriminální vyšetřovatel, ale zároveň taky "jenom člověk", který sem tam podlehne lidským slabostem. Prostě tohle všechno dohromady dělá nejlepší soudobý krimi román.
Tohle bylo moje první Nesboho krimi a musim přiznat, že sem z toho totál hotová. Šup sem s dalšim dílem!
XZvire
  4. 2. 2013, 13:04
Nesbo dokázal to, co dokáže málo který spisovatel detektivek, každá jeho nová kniha je stále lepší a lepší! :-)
ideal_alien
  17. 12. 2015, 20:40
Já na detektivky nikdy moc nebyla. Nebavilo mě vyšetřovat s detektivem vryždy a podobně, ale tato kniha mě přesvědčila, abych to zkusila. A světe div se! Mě to bavilo :)
VaclavB
  9. 2. 2015, 15:01
Tento díl už vykazuje rutinu - jakoby si autor během předchozí práce osahal, co funguje a toho se držel. Ale co, jen když to funguje. Logických škobrtnutí je jen pár (např. když jeden náhodný policista s jistotou odhalí práci s odporovou smyčkou, která se v Norsku nepoužívá jen tak, na první pohled). Ke konci jsem již pociťoval autroskou vyprahlost. Moment, kdy došlo k odhalení havního pachatele vyloženě čiší únavou a snahou mít to rychle z krku. Přesto román zůstává zatraceně dobrou detektivkou a hlavního hrdinu ani zde vůbec nešetří - k psychickým šrámům na Harryho duši tentokrát přibude i pár fyzických šrámů. Přiznám se, že rovina s plísňařem mi vůbec nedochází.
dalimoni
  2. 12. 2012, 23:33
Určitě si Nesbo udržel vysoký stanadard z předešlých knih, pro mě na úrovni Spasitele, místy napínavější, místy drastičtější, každopádně stejně dobře čtivé. Těším se na další a i ty dříve vydané, na které se postupně chystám.
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 19:03
Moje první setkání s tímto autorem a nezklamalo. Nejdřív jsem si musela trochu zvyknout na severská jména a na přeskakování do různých dějových linií. Od začátku do konce jsem ale byla dokonale napnutá. Několikrát už jsem si myslela, že vím, kdo je Sněhulák, ale nakonec vše bylo jinak. Skvělá kniha. Bohužel jsem si před přečtením nezjistila, že jde o sérii, takže dávám knihy dohromady a přečtu si potom příběhy Harryho pěkně od začátku.
cravatta
  14. 5. 2015, 11:33
Nechápu, jak tu někteří píší, že věděli vraha už od poloviny knihy..já tipovala pořád úplně mimo :D zas tak moc detektivky nemusím, ale po téhle to vidím tak, že mě teď čeká pěkná řádka knížek od Nesba.. Harry se mi zamlouval už od začátku, takhle má vypadat hlavní postava, člověk se o něm chce dozvědět pořád víc a víc. Těším se na další příběhy s ním :)
prostejenja
  29. 4. 2013, 15:38
Dva nudné pracovní dny, Harry Hole a já. Fakt super, moc se mi to líbilo. Asi nemám, co vytknout. Byl to můj vůbec první střet s detektivkou a bylo mi ctí, že to byl právě Jo Nesbø.
DeviR1
  16. 12. 2015, 18:15
Sněhulák je bezpochyby skvělá kniha, která se čte velmi lehce. Bohužel pro mě jí předchází pověst jedné z nejlepších knih, které Nesbo napsal. Takže jsem se do ní pustil s obrovským očekáváním a po dočtení mě neminulo mírné zklamání. Děj byl až moc překombinovaný a ještě méně uvěřitelný, než ostatní Nesbovi knihy. Rozhodně bych radši doporučil Spasitele, nebo Červenku.
jvaclavik
  25. 11. 2014, 10:54
Kniha se četla úplně sama a byla i celkem zajímavá. Na druhou stranu, některé pasáže byly popsány příliš složitě, že jsem si je musel přečíst několikrát, abych pochopil, co tím autor mínil. Na třetí stranu občas si říkám, že ta kniha zase není tak skvělá, jen se dobře čte. Ale porovnám-li to s nějakým opravdovým dílem typu "Tulák po hvězdách" od Jacka Londona, tak zde bylo dosaženo větší čtivosti při mnohem menší snaze vypracovat něco jedinečného.
Les_pulpinos
  12. 10. 2014, 20:35
Skvělá a velmi čtivá kniha! Na těch severských detektivkách nejvíce zbožňuju to nevlídné počasí, které příběh provází, a tady konkrétně jsem si mohla - jak už název napovídá - plně užít sněhové nadílky :) Jen je škoda, že jsem totožnost Sněhuláka odhalila už po několika desítkách stránek...
tomdra
  11. 4. 2013, 12:43
Pořád jsem všude slyšel, že Jo Nesbo píše dobré knihy. Musím říct, že měli pravdu. Super detektivní příběh. Během čtení jsem tipoval dva Sněhuláky, ale nakonec to byl úplně někdo jinej.
kure91
  4. 3. 2013, 22:17
zatím nejlepší česky vydaná Holeovka, už Spasitel byl velmi dobrý, ale Sněhulák posunuje kvalitu ještě o kus nahoru. Škoda jen, že když knížka vyšla, tak nenapadl sníh, hned by bylo veselejší když bych večer zahlídl někde sněhuláka:)
Tak jsem si dal knihu ještě raz a snažil jsem se dávat pozor na různé drobnosti a detajly abych zjistil, zda-li je fakt docela brzo poznatelné kdo je vrah jak tu někteří píšou, ale snad kromě jednoho náznaku bych to nepoznal ani napodruhé. Ale teď jsem si knihu opravdu vychutnával a myslím, že Jo Nesbo je naprosto zaslouženě jedním z nejlepších autorů severské krimi.
katheriin
  28. 2. 2014, 21:56
Dlouho jsem se tomuto autorovi vyhýbala, protože dnešní bestsellery bývají většinou shitky. Musím vám ale říct, že to byla velká chyba. Je to skvělý spisovatel.

Kniha je plná zvratů a popravdě vůbec netušíte, kdo by mohl být vrahem a vůbec mě nenapadlo, že by to mohl být ten, kdo to ve skutečnosti byl. Navíc se mi líbí, že ani hlavní hrdina není přímo kladný a má opravdu spoustu chyb a navíc je alkoholik. Jenže kdo by si nezamiloval charismatického génia s nějakými problémy?

Určitě si přečtu i další knihy a doufám, že budou stejně dobré.

Navíc jsem si toho ani nevšimla, ale začala jsem myslím sedmým dílem, ale naprosto jsem to netušila, protože je tam vše naprosto skvěle popsané, že ani nepotřebujete informace z těch předchozích knih.
Mili232
  26. 9. 2013, 13:10
Od Nesba jsem cetla jako prvni Nemesis a pak Snehulaka. Musim uznat, ze Nemesis me moc nezaujala, ale co se tyce Snehulaka, jsem opravdu nadsena. Hltala jsem pribeh uz od prvni stranky a nemohla jsem se odtrhnout. Za me tedy bravo!
Mara
  20. 9. 2013, 19:34
Výborně, výborně a ještě jednou výborně!
Po první knize - Netopýr, jsem si nebyl jist, zda-li mám znovu investovat do Jo Nesba, ale naštěstí jsem udělal jen dobře. Sněhulák se četl jedním dechem, už od první stránky napětí a děj mě ke knize doslova připoutal.
Peeters
  13. 3. 2013, 20:56
Jo Nesbo alias Jones Bo v této knize dokázal, že je mistrem svého řemesla. Kniha má spád i celkem slušně uvěřitelný konec. Jediné, co bych vytkl, avšak jedná se o můj subjektivní názor, je načasování zápletky, čekal jsem ji víc ke konci. Jednoznačně za plnou a již netrpělivě čekám na další Jonesův nářez.
cenevrec
  16. 1. 2013, 10:12
Výborná kniha. Závěr jsem doslova zhltla. Napínavé, zajímané, nevšední a skvěle odvyprávěné. A hlavně Harry Hole se mi dostal pod kůži :)
W
  4. 1. 2013, 19:44
Knihu jsem přečetla v podstatě jedním dechem. Popisování vraždění je hodně realistické, takže i za tohle má Nesbo plus. Celkově je děj málo předvídatelný, hlavně poslední část knihy je velmi zajímavá. Jsem hodně zvědavá na filmové zpracování.
L_O_U_S
  6. 7. 2016, 13:17
Obsahuje spoiler spoiler Když jsem četl závěr Sněhuláka, říkal jsem si, že je škoda, že jsem si tehdy před šesti lety nevyjel na holmenkollenský můstek, když jsem měl tu možnost. Jinak teda je Harry Hole hrozný smolař, protože skoro všechny jeho případy zasahují do jeho osobního života – někdo mu neustále vraždí bývalé milenky a potenciální tchánové jsou teroristi. Vlastně jediným dosavadním případem, který se vyhýbá Harryho známostem, jsou Švábi.
koki.veru
  19. 6. 2016, 18:48
Moje první knížka od tohodle spisovatele a byla jsem opravdu nadšená. Jedna z nejlepších detektivek, co jsem kdy četla. Touto knížkou se stal Jo Nesbo mým oblíbeným spisovatelem a určitě se pustím do dalších knížek z této série. Hlavního hrdinu Harryho jsem si okamžitě oblíbila. Knížka plná napětí, vyšetřování, lstí, hádanek a souvislostí. Opravdu klobou dolů za tuhle knížku, je těžké se od ní odtrhnout a jít něco dělat.
Susan94
  10. 5. 2016, 6:02
Kdybych mohla dám při hodnocení klidně 200% Při čtení Sněhuláka musíte zákonnitě prožívat "čtenářský orgasmus" a přitom se naprosto bojíte, protože tahle knížka je děsivější než kde jaký horror. Je to opravdu mistrovsky napsané a myslím, že to nejvíce ocení právě Ti, co příběhy Harryho četli od začátku....
Kaiella
  11. 6. 2015, 13:31
Předchozí přečtené knihy jsem kritizovala, o téhle ale musím říct, že je vydařená. Napínavá, čtivá, příběh má ten správný spád, hlavní hrdina je tak nějak správně ne příliš dobrý, komplikovaný a konfliktní, ale i zranitelný. Doporučuji.
Yggdrasil
  27. 2. 2015, 7:51
Začínám mít pocit, že to Jo Nesbo má snad v úmyslu, s každou další knihou je příběh lepší, lepší a lepší. Morbidnější, surovější (souhlasím v tomto bodě s Vladislausem), ono asi jde móda dopředu i v krimi a člověk s tím nic nenadělá. Ovšem i kdybychom odstřihli tu drastičnost, zůstal by nám hodně luxusní děj, propracovaný do nejmenších detailů .....a můj bože, Harry je čím dál tím lepší chlap :D
knihoshit
  26. 1. 2015, 12:01
Vždy je nejlepší první setkání s vrahem. V tom je Nesbo mistr, jako by každý jeho vrah byl něčím nadpřirozeným, co jen vykonává svoji povinnost na adresu obětí.
Později jsme stále více přesvědčeni o tom, že víme, kdo je vlastně vrah. Tomu tak je až skoro do konce, kdy zjistíme jak jsme sami dobrými detektivi, a nebo jak jsme se šeredně mýlili.
Doporučuji, nejlepší Nesbo ze série případů Harryho Holea.
drussila
  16. 10. 2014, 9:52
Rozhodně nejlepší v rámci žánru severské detektivky, co jsem zatím četla (líbila se mi i Larsonové Sluneční bouře). Opravdu zbytečné gradování násilí a trapné sexuální pohrávání... no jo, úlitba. Ale opravdu stojí za čtení.
Srna
  15. 7. 2014, 14:21
Trochu prvoplánová a lacině vystavěná detektivka. Já jsem tedy žádné napětí necítil, a navíc mě osobnost Harryho Holea strašně iritovala; je to tisíckrát zopakovaný stereotypní detektiv - drsňák - samotář - neuznávajícíautorityprotoženemusí týpek v hnědém baloňáku, kterých jsou plné béčkové akční filmy a krimi seriály. Eroticky podbízivá postava vyšetřovatelky tomu jen nasadila korunu (už chybí jen sexy vědátorka). Zdá se, že severská detektivka má na rozdíl od klasické okleštěnou zápletku a plochý jednoduchý děj, který se snaží prodat barvitě popsaným násilím. A to je bohužel asi tak všechno, aneb "Nie, radšej knihu!".
mispulka s.
  24. 2. 2014, 14:28
Skvelá detektivka !!!! byla to moje první knizka od Nesba ale ne urcite poslední proto plnych 5* !!! :-)
DannyBoy80
  16. 6. 2013, 22:42
Hodně slušné. Krimoška jak má být. Podezřelí se stále mění, viník mě napad v půli knihy bez toho, že bych to měl podloženo. Konstrukce skvělá, začátek pomalejší. Konec jak kšandy.