Originální název: Divá Bára a jiné prózy

Výběr z autorčiným prací:
Divá Bára
Karla
Dobrý člověk
Pan učitel (Založil/a: Handa)

#klasika  #venkov
Božena Němcová Božena Němcová
*04.02.1820 - †21.01.1862

Romanka
  15. 4. 2015, 7:41
Divá Bára:
Ráda se k této povídce vracím. Už prvně když jsem jí četla (někdy na základce?), mne velmi zaujala, asi jako mnoho dívek. Bára, jakožto dívka, která je prostě jiná a je tak okolím zavrhována. Bára jako divoká, silná, krásná a nebojácná dívka, protipól její něžné a křehké kamarádky Elišky. Myslím že skoro každá jsme chtěly být jako Bára. Doporučuji také filmové zpracování této povídky z roku 1949.

Karla:
Povídka Karla mi určitým způsobem připomíná Čapkovu Matku - Matka má strach o svého syna, nechce o něj přijít jako o svého muže a snaží se ho udržet doma, aby nešel do války. Rozdíl je pouze ve způsobu chránění svého syna. Karla je chlapec, kterého máma Markyta od dětství vydává za holčičku, jenže přijde puberta a mužské touhy si žádají své, přírodě neporučíš. I přes přemlouvání matky aby to Karla/Karel s tím odhalením vydržel, to nevydrží, kvůli své lásce Haně a odejde na vojnu. Naštěstí se koná happy end, Karel se vrátí z vojny dříve a s Hanou se ožení. Povídka byla pro mne z počátku složitější na čtení (nářečí - "h" před slovy začínající na "a" a "u", bul místo byl apod.), přesto si člověk zvykne a čte se celkem hezky.

Dobrý člověk:
Taková docela milá pohádka o tom, že když jste dobří a chováte se ke všem hezky, tak i když s vámi ostatní občas zametají, tak vy si radši necháte s*át na hlavu (Madla nechce odejít od zlé paní u které slouží, i když se má komu svěřit, i když kolem sebe jinak má dobré lidi). Nakonec ale všechno dobře dopadne a budete šťastní. Prostě pohádka, ale celkem milá a nenáročná na čtení.

Pan učitel:
Psáno z pohledu malé žačky, která jde poprvé do školy a má strach, protože jí ostatní děti říkali, že učitelé jsou zlí, bijí děti rákoskou apod. Má však štěstí a její učitel je hodný a děti má rád a nikoho netrestá. Konec byl trošku dojemný, ale celkově mě tato povídka nebavila, vlastně celé to je jen po popisování toho co se ve škole dělá a jak to tam chodí, žádný děj, jen zdlouhavý popis.
VerenaLord
  30. 1. 2013, 10:41
Krátké prózy jedné z našich nejlepších spisovatelek. Nejvíce mi utkvěla v paměti Divá Bára, která má podle mě nejlepší kvalitu a největší literární hodnotu. Utkvěla mi v paměti i próza Pan učitel, při kterém mi vyhrkly slzy do očí, tak moc byla dojemná!
frikulinka81
  17. 1. 2013, 16:49
Četla jsem knihu "Divá Bára a jiné povídky" od Albatrosu. Zde jsou jen tři z uvedených povídek, chybí "Dobrý člověk".

1) Divá Bára - je dívka, které zemřela matka v šestinedělí; prý byla podstrčená polednicí - velké oči, velká hlava, krátké nohy, nebojácná a silná; vyrůstala jen s otcem Jakubem a psem Lišajem; miluje Elšku - neteř faráře, chlapci ji nezajímají; ochraňuje Jozífka - syna kostelníka; Elška miluje Hynka - lékaře z Prahy, ale teta panna Pepička jí namluvila pana správce kvůli bohatství; Bára převlečená za umrlce vystrašila pana správce, aby ukázala jaký je to strašpytel; za trest byla na noc zamčena do márnice, odkud ji vysvobodil myslivec, který ji miloval, nakonec si ji vzal.

2) Karla /Obrázek z okolí domažlického/ - vojáci se vrací po pěti letech z Němec spolu s Markytkou a její dcerou Karlou, zemřel jim muž a otec Drahoň na domácí nemoc(stesk po domově), obdiv k české krajině (Chodsko), Markyta se vrátila do služby k rychtářovi Milotovi do Stráže a spolu s Karlou vychovávala i jejich dceru Hanu a syna Petra; Barta - voják, který se také vrátil z Německa, miluje Markytu, ale ona ho odmítá, učí Karlu vyřezávat a execírku (vojenské cvičení); Karla a Hana jsou velké kamarádky, Petr Karlu miluje - je schopná, ale kluků se straní; rozšířili se o ní klepy, že je "poznamenaná na těle", že má nějakou chybu, že se nechce vydat Petrovi; na "přásky" Haně Karla daruje přeslici (baví se tím, že nikdo neví, od koho ji má - tajný ctitel) Karla se vyslovila, že by zabila muže, kterého by si musela Hana vzít bez lásky; na "voračky" - masopust, se Karla převlékla za vojáka a tančila jen s Hanou, kdyby prý byla Karla muž, vzala by si ho, řekla Hana; odhalení: Karla je vlastně Karel - utajovaný muž, rodiče nechtěli, aby šel na vojenskou službu, a aby ho toho ušetřili, vydávali ho za dceru; nyní už to Karel dál nevydržel a šel se udat do Prahy, odsloužil si 8 let a vrátil se k Haně, kterou si vzal. v povídce je spousta nářečních výrazů a H- před "a" a "u".

3)Pan učitel - ich-forma Bětušky, která vypráví zážitky z chvalínské školy, popisuje pana učitele jako hodného, laskavého člověka, který uměl motivovat a naučit žáky; po letech se Běta vrací, aby navštívila pana učitele, ale přichází právě na jeho pohřeb, kde na něj všichni s láskou vzpomínají.

Slovníček:
boží posel = blesk
koleska = kočár
humence = lysina
vyložit evangelium = vyhubovat
domácí nemoc = touha po domově
vrkoč = cop
růžičky sázet = lichotit
mít hlavu pod víchem = být opilý
samodruhá = těhotná
calta = vánočka