Lesk a bída kurtizán
Originální název: Splendeurs et miseres des courtisanes

Omega - 2014
ISBN: 978-80-7390-128-8

Omega (2014) 978-80-7390-128-8 504
Vyšehrad (1999) 80-7021-321-3 507
Odeon (1985) 523
Odeon (1972) 501
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965) 475
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1957) 545

Román popisuje prostředí vznešené francouzské společnosti a pařížského podsvětí. Toto dílo vyznívá jako ostrá kritika francouzské buržoazie.
Bohatý básník Lucien si na plese vyhlédne mladičkou Ester, jenže netuší, že tato dívka se živí jako kurtizána. Vědí to ale jeho přátelé, kteří dívčino tajemství škodolibě prozradí. Ta se rozhodne spáchat sebevraždu, ale na poslední chvíli zasáhne abbé Herrera. Zachrání ji a umístí do kláštera, kde se z ní snaží udělat slušnou dívku, která by byla Lucienovy lásky hodna. Jeho počínání však není nezištné, protože ve skutečnosti totiž není duchovní, ale uprchlý kriminálník… Kniha Lesk a bída kurtizán není jen dalším romantickým románem či nedejbože povrchní červenou knihovnou. Toto mistrovské Balzacovo dílo lze označit i za unikátní studii lidské duše a milovník detektivek bude v románu nadšen i překvapivým využitím slavných pamětí policejního úředníka a tajného agenta Vidocqa. (Založil/a: jamalka)

Ariko
  13. 9. 2014, 18:09
Tomu se říká z nouze ctnost - na dovolené mi "došlo" čtivo, a tak jsem v Českých Budějovicích zašla do antikvariátu a hledala a hledala, co by se dalo číst. Našla jsem Balzaca, ale moc mě dílo nenadchlo. Ale i tak jsem ráda, že jsem knihu dočetla a příslovečně si jí "odškrtla".
teite
  7. 12. 2013, 19:55
Že by to mělo nějak velký spád, to se říct nedá, na polovině stránek by děj pravděpodobně vyzněl daleko úderněji, nicméně přečíst se kniha určitě dá.
Vojtik69
  7. 11. 2010, 21:10
Nepříliš čtivá kniha, která mě ničím nezaujala. Tak vysoké hodnocení dávám jen za to, že je to klasika. Za klad považuji to, že si člověk udělá jakýsi obrázek o francouzské společnosti.
Merit
  17. 12. 2013, 20:01
Jak mám klasiku ráda, tak tohle byla snad jediná knížka, kterou jsem v životě nedočetla ... bohužel, možná to někdy v budoucnu zkusím znovu.
FireTight
  9. 12. 2011, 12:13
Upřímně, od toho díla jsem si sliboval hodně a byl jsem lehce zklamán. "Lesk a bída kurtizán" je totiž neuvěřitelně rozvleklý a zdlouhavý román, který sice nemá vůbec špatný příběh, jenže díky těm dvěma neduhům jsem měl (hlavně ze začátku) co dělat, abych to nevzdal.
Karen
  8. 10. 2015, 13:46
Knihu jsem moc chtěla, ale zklamala mě. Je dobře psaná, ale jinak příběh o ničem. Bohužel jsem skončila v půlce a už se nedokážu donutit pokračovat, byla by to ztráta času.
Nielka
  1. 1. 2014, 20:40
Tuto knížku jsem četla natřikrát, až potřetí jsem se do ní dokázala začíst a nemohla jsem se od ní už potom odtrhnout. Z knihy jsem byla nadšená, asi to prostě jen chtělo jiné rozpoložení ke čtení :)