Praga piccola

Originální název: Praga piccola

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0737-1

Argo (2012) 978-80-257-0737-1 436

Historie jedné rodiny, jednoho města a jedné továrny z doby konce Rakouska-Uherska a ve slavném dvacetiletí Československé republiky tak, jak ji ve svých zápiscích zachytil libeňský rodák ing. Bertold Neuman a do románové podoby převedl Miloš Urban. -Praga Piccola uvádí čtenáře do prostředí jedné libeňské automobilové továrny na sklonku Rakouska-Uherska a pak ve dvacátých a třicátých letech první republiky. Dostáváme se do rodiny Rudolfa Neumana, poznáváme jeho ženu a dva syny, z nichž starší Rudi oplývá nadáním na všechno a může si vybrat, kým chce být, ale očekává se, že bude nástupcem svého otce, i když jeho to táhne do světa, zatímco na mladšího Bertolda zbylo talentu málo, ale o to víc chce v továrně získat neprotekční místo a vyrábět automobily. Právě Bertold je vypravěčem rodinné ságy. Bratři zpočátku netuší, proč se k nim přistěhoval vzdálený příbuzný Fridrich se svou dcerou Lilianou, a když vyjde nepříjemná pravda a z ní vyplývající povinnost najevo, Rudi se z ní šikovně vyvlékne a nechá se zastoupit mladším bratrem. Bertold si sestřenku vezme za ženu a pokusí se žít s ní smysluplný život, přestože jeho srdce je jinde. Jak pár stoupá na společenském žebříčku a z Libně proniká do lepších kruhů do Prahy, kde tráví volné neděle mezi filmovými herci a režiséry na Barrandovských terasách (příležitost prodat automobil hvězdě stříbrného plátna), zároveň se propadá do hluboké vztahové krize, kterou nezažehná ani narození dcery. Bertold se s rozchodem vyrovná po svém, ale s čím se vyrovnat nemůže, je přechod na armádní výrobu v době, kdy republice začne čím dál víc hrozit Německo. Jeho přání zůstat v Libni vezme za své, když mu židovští přátelé doporučí odejít před Hitlerem do Anglie a on je na poslední chvíli poslechne. Svůj oblíbený automobil, skromnou Pragu Piccolu, si bere s sebou, a spolu s ní tajemný náklad, který se mu podaří v bezpečí dostat až do Londýna. Odtamtud podniká kroky na záchranu své dcery a bývalé ženy, ale milovanou továrnu zachránit nedokáže. (Založil/a: Snicketka)

Irene
  25. 6. 2013, 12:21
Souhlasím s komentarem jethro.tull. Navíc je pro mě oblast Libně srdeční záležitostí. Při čtení jsem měla pocit, jako by děj vyprávěla ta nejnudnější postava, takže teď bych si to celé klidně znovu přečetla třeba z pohledu Rudiho, jejich maminky a hlavně Lili.
Vojtik69
  18. 8. 2013, 13:15
jethro.tull to myslím vystihl velice dobře. Ač to není téma, které bych vysloveně žral, byla ta knížka velmi čtivá. Zpočátku se mi na ní líbil hlavně autentický popis doby, ve které se odehrává, a popis některých historických událostí z pohledu člověka, který "byl u toho". Ovšem jen do chvíle, než jsem se dozvěděl, že je tahle knížka skoro určitě jen obyčejným románem, nikoliv literárním zpracováním pamětí skutečného člověka. Vedlo mě k tomu nejprve to, že některé informace, které v knize byly by člověk do svých pamětí o sobě nenapsal a později i názory literárních odborníků. Nicméně i přes toto zjištění, které přišlo asi v polovině knihy, jsem knížku dočetl a nelituji toho. Líbila se mi a nevím proč.
jethro.tull
  4. 6. 2013, 20:22
Když jsem byl malý, četl jsem knížky a buď se mi líbily, nebo ne, aniž bych uvažoval, proč tomu tak je. Dnes dokážu docela jasně vyjádřit, proč se mi nějaká knížka líbí, nebo nelíbí. Až na jednu výjimku. A tou je tato kniha. Praga Piccola mě přímo nadchla, i když děj není kdovíjak dramatický, nic zvláštního se vlastně neděje. A já jsem čtenář, který potřebuje výrazný děj. Nejsem také nějakým zvláštním znalcem a obdivovatelem veteránů. Líbí se mi, ale tím to končí. Takže nadšení z tohoto románu nepochází z toho, že bych byl fandou a znalcem veteránů. Jak říkám, nevím, proč mě román tolik zaujal, ale zaujal mě moc.
Dal bych 85 - 90 %, kdyby to bylo možné.