Chřiby po hradských cestách

Chřiby po hradských cestách

Podtitul: Chřiby záhadné a mytické, sv. 6

Originální název: Chřiby po hradských cestách

Autoři do knihy zahrnuli výběr z výprav, které podnikali v letech 2009 a 2010 po stopách romantického archeologa Františka Přikryla, původně učitele a pozdději katolického kněze, faráře v Drahotuších. "Byl přesvědčen, že Velehrad byl centrem velkomoravské říše, místem kam přišli a působili věrozvěstové Cyril a Metoděj. Celý život věnoval hledání památek na jejich působení na Moravě a zejména v Chřibech, kterými šly cesty – hradské, po nichž se věrozvěstové při své misii pohybovali. Objevil, zapsal a zdokumentoval stovky lokalit. Žil na přelomu 19. a 20. století, kdy archeologie u nás byla dosud v plenkách, a tak jak se později ukázalo ne vše, co objevil, pocházelo z 9. Století. Nicméně prozkoumal řadu mohylových polí, desítky mohyl prokopal, zaznamenával kamenné kříže, cyrilometodějské studánky, hradiska a podobně. Dalo by se říci, že dal Chřibům cyrilometodějský příběh, který vydal knižně. Je to půvabný průvodce, po domnělých i skutečných velkomoravských památkách. My jsme se bezmála dva roky vydávali v jeho stopách. Zavedl nás do krásných míst a zákoutí v Chřibech a v jejich podhůří a vypravoval nám krásný příběh o tom, kde všude věrozvěsti chodili, kde se zastavili, kde odpočívali nebo kázali. Jsou to zase Chřiby, ale se zajímavým příběhem. A protože o knížky o Chřibech je stále zájem, rozhodli jsme se naše přikrylovské výpravy vydat knižně jako šestý svazek Chřibů záhadných a mytických. Kromě našich textů v publikaci čtenář najde četné citace z Přikrylova díla a samozřejmě množství fotografií Bořka Žižlavského.“ Těmito slovy představil nakladatelský záměr Jiří Jilík a ten jsme převzali ze stránek Historické společnosti Starý Velehrad. (Založil/a: romanetta)