Západ

Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Libri - 1997
ISBN: 80-85983-29-X

Libri (1997) 80-85983-29-X 460

Autor nás zasvěceně provází peripetiemi vzniku a vývoje evropské vojenské i politické integrace a nejednoduchou rolí Spojených států vůči jejich hašteřivým západoevropským spojencům. Jde o vůbec první monografii svého druhu v české literatuře.

Logicky uspořádaný text autor neváhal okořenit i historkami ze zákulisních jednáních, výkladem různých přístupů a stanovisek nejen jednotlivých evropských mocností, ale i změn, kterým podléhala americká administrativa jak při výměně demokratických a republikánských prezidentů, tak při přehodnocování své globální strategie.

Čtenář se dozví mnoho údajů, které dosud u nás nebyly publikovány a retrospektiva integračního procesu v Evropě mu umožní i lépe chápat dnešní pozice a vyhlídky České republice při její snaze plně se zapojit do těchto procesů. Vesměs u nás nepublikované údaje přivítají nejen všichni zájemci o historii i současné dění, ale i profesionální historici, politikové i politologové.

(anotace nakladatelství Libri) (Založil/a: Tomas Himbeere)

Ducii
  14. 11. 2014, 16:09
Skvělý nápad podívat se na události studené války očima západu a skrz problémy, s nimiž se potýkal západ. Spolu s knihou Východ od Vykoukala a spol. a nějakou knihou o studené válce (třeba od Nálevky) si pak člověk může udělat celkem dobrý obrázek o druhé polovině 20. století.