Příštích sto let

Příštích sto let Originální název: The Next 100 Years

Argo - 2010
ISBN: 978-80-7363-287

Argo (2010) 978-80-7363-287 324

Zakladatel soukromé zpravodajské agentury Strategic Forecasting předpovídá celosvětový politický vývoj pro 21. století. Autor ve svých prognózách vychází z mnoha čitelných současných trendů, geopolitických zájmů významných států, jejich silných stránek i slabin, a dovádí je do logických důsledků. Poutavě a přístupně extrapoluje politický, sociální i kulturní vývoj současných i budoucích světových mocností a předpovídá, že přesun mocenských center a s ním spojený úpadek americké nadvlády jsou v nadcházejícím století nevyhnutelnou věcí. Vyhneme se přitom rozpoutání celosvětové války? (Založil/a: jaryj07)

George Friedman George Friedman

pejsiwitr
  22. 12. 2016, 15:20
Zajímavá prognóza globální politiky cca do roku 2100 z amerického úhlu pohledu.
Čtyřmi hvězdičkami hodnotím kapitoly popisující zájmy hlavních světových hráčů s pohledem do historie.
Super je i vysvětlení zásadních sociálních trendů, které hýbou světem jako třeba vývoj demografie a spojitost mezi emancipací a proměnou rodinných hodnot v čase.
Dvěma hvězdičkami hodnotím kapitoly tzv. star wars.Zde se události kupí příliš v rychlém sledu a jdou do přílišných detailů.Tato část knihy mi přijde spíše jako věštění z lógru.

Závěrečné kapitoly jsou opět dobré a věnují se vývoji technologií a robotizaci a jejich vlivu na lidstvo.
V roce 2040 se mrknu do knihy jak jí to vychází ;-)
Možná je popsaná budoucnost fantaskní, ale na začátku 19.stol. by představa zabíjení tísíců lidí v plynových komorách ve století dvacátém také tak vypadala.

Za mě celkem *** + 1/2 *