Mrtvé to nebolí

Poprvé vydáno celosvětově: 1966

Svět sovětů - 1967
ISBN: 26-034-67

Svět sovětů (1967) 26-034-67 224

"Mrtvé to nebolí" je válečný román, jehož ovzduší a myšlenkový náboj lze srovnat s romány Baklanovovými. Nacházíme-li však v poslením Baklanovovi, který u nás vyšel, "V červenci 1941", určitou ilustrativnost, snažící se uměleckými obrazy podat co nejúplnější a nejobjektivnější obraz všech projevů kultu osobnosti za války, je Bykavova metoda právě opačná, vychází zevnitř, z osobního prožitku. Je to tedy pohled ryze subjektivní a zaujatý, v tom ovšem tkví účinnost věci: jde o zaujatost lidskosti, která se nemůže smířit s argumenty, jež se v praxi mění v protilidskost, ba v nelidskost.
Některé pasáže jsou otřesné, zvláště vyniká skoro nestvůrná figura kapitána Sachna a jeho duchovního dvojníka v dnešku, Gorbaťuka, ale výsledný patos díla je v nesmírném náboji lidskosti a touhy po čistotě a spravedlnosti.
Bykavův román "Mrtvé to nebolí" rozvířil diskuzi podobnou té, jež se odehrála kolem Solženicynova "Jednoho dne Ivana Děnisoviče". (Založil/a: Lizzard)

Vasil Bykav Vasil Bykav
*19.06.1924 - †22.06.2003