Originální název: Shell Seekers
Poprvé vydáno celosvětově: 1988

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-249-2334-5

Ikar (2014) 978-80-249-2334-5 632
Ikar (2006) 80-249-0832-8 630 váz.
Knižní klub (2000) 80-242-0420-7 594 váz.
Knižní klub (1993) 80-85634-05-8 594 váz.

Hlavní hrdinka románu Penelopa Keelingová stojí na prahu stáří a ohlíží se za svým bohatým a pestrým životem. Vzpomíná na krásné dětství v Londýně a Cornwallu, na nešťastné válečné manželství s člověkem, s kterým si už za pár týdnů po svatbě přestala rozumět, na krátký čas strávený s mužem, jehož opravdu milovala a s nímž spojovala svou budoucnost. Řeší také vztah k dospělým dětem, které vyznávají jiné životní hodnoty než ona a snaží se s ní manipulovat. Tento příběh neobyčejné ženy je zároveň velká rodinná sága, sledující osudy čtyř generací téměř od začátku dvacátého století až po současnost. Především je to však oslava života, který se nedá spoutat řádem a konvencemi. Přestože se Penelopin největší sen nikdy nenaplnil, její život je triumfem lásky, laskavosti a odvahy, díky nimž člověk dokáže překonat i ty nejtěžší rány osudu. (Založil/a: Martina)

Evelýny
  2. 9. 2014, 17:56
Krásný, velmi dojemný příběh lásky k rodičům, muži, dětem, životu, který se točí kolem jednoho obrazu a na který rozhodně nezapomenete. Současnost příběhu se prolíná s minulostí a to činí knihu napínavější a místy záhadnější. Životní příběh Penelopy mě několikát dostal doslova do kolen. Po dočtení vám nezbude nic jiného, něž si společně s Penelopou říci: "Je lepší milovat a ztratit, něž nikdy nemilovat." Při dočítání příběhu slabším náturám radím: "Připravte si kapesníky." Já k tomu potřebovala ještě lehké antidepresivum (mě ten příběh fakt dostal). Navzdory několika hluchým místům v textu musím dát plný počet bodů.