Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Večery na Dikaňce

84%
4 9
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Večery na Dikaňce Originální název: Večera na chutore bliz Dikaňky

Nejnovější vydání:
Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1963
Počet stránek: 190
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 15x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 9x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 190

Cyklus tvoří osm nepříliš dlouhých příběhů stylizovaných jako vyprávění prostých vesničanů, kteří se scházejí na přástkách u včelaře Rezatého Paňka, který jednotlivé příběhy uvádí a komentuje je. Příběhy jsou stylisticky připodobněny ústnímu projevu, a to pomocí vysoké frekvence dialogů a jiných bezprostředních postupů jako je pláč, kletby, řečnické otázky, časté odbočky, zabývání se nepodstatnými detaily atp. Střídají se v nich smích i zármutek, komika i hrůza, přítomnost i minulost, vtipně odpozorovaný reálný život i fantastické motivy, prvky lidového básnictví i věcné vesnické scény. Děj samotných povídek se točí především okolo jarmarku ve vesnici Soročince a s ním spojených pověr a radovánek, a odpovídá naivnímu lidovému podvědomí, které zcela bezelstně věřilo v existenci nadpřirozených jevů (ježibaba, rusalky, čerti atp.)

Přestože jde o romantické dílo, podařilo se Gogolovi již zde vytvořit realistické obrazy života ukrajinské vesnice, mnohde již prozrazující svým humorným zabarvením budoucího satirika. V popředí je ovšem především představa moudrého lidového, městem nezkaženého společenství jako nositele hlavních duševních a mravních hodnot.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: lord.vader)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

cmuchal
80% 80% 80% 80% 80%
  12. 11. 2012, 22:50
Lituji, že jsem si tuto knihu nepřečetl mnohem dříve, jelikož nyní mě kompletně celý obsah neuspokojí. Napsané hezkými metonymiemi, metafory, přechodníky, slangovým jazykem věrně popisující maloruské vesničany a mistrovsky líčící přírodu kolem ní. Dále vtipně popisující příběh promiskuitní čarodějnice. Charakterizuje také štědré vesničany té doby, které o Vánocích nešetří a dávají koledníkům altruisticky všeho, co se jim doma k jídlu zrovna namane.
S druhou částí knihy přichází ponurá část a podle mého názoru lepší. Depresivní, strašidelné s prvky magie. V obou dílech se vyskytují Kozáci, čerti, katolíci a čarodějnice. Pozoruhodně vylíčen je příběh Kateřiny, jejího muže a otce - antichrista. Ikdyž její manžel má pochybnosti a její noční můry jí naznačují razantní změnu jejího otce v "zlého", ona to nebere v potaz a osvobodí ho z vězení. Do kterého ho uvalil její manžel kvůli praktikování čarodějnictví. Poté otec dále pokračuje v čarodějnictví a vyvolává v noci duši své dcery (velmi zajímavě popsané), dokonce zabije jejího muže, poté její dítě i samotnou Kateřinu.