Deník 1938–1945

Deník 1938–1945

Podtitul: Příběh dívky, která přežila holocaust

Jota - 2012
ISBN: 978-80-7217-965-7

Jota (2012) 978-80-7217-965-7 204

Vůbec první vydání autentického deníku dívky z pražské židovské rodiny, která přežila holocaust, vychází s předmluvou Zdeňka Mahlera a doslovem Ivana Klímy. Deník Helgy Weissové je autentickým svědectvím dívky z pražské židovské rodiny, která přežila hrůzy druhé světové války. Stejně jako v případě Deníku Anny Frankové jde o dílo mezinárodního významu, jež se stane součástí paměti lidstva. V roce 1938, kdy si Helga začala deník psát, jí bylo devět let. Spolu s rodiči prožívala první příkoří, kterých se Židé v protektorátu dočkali, a jen bezmocně přihlížela postupným deportacím svých kamarádů, spolužáků i příbuzných. Roku 1941 se Weissovi dostali do Terezína, kde žili společně až do otcovy deportace do Osvětimi v roce 1944. V tragické nevědomosti se Helga s maminkou rozhodly jej tam následovat. Školní sešit, do kterého Helga po celé ty roky tužkou zapisovala děsivý vývoj událostí i své pocity, zazdil její strýc do jedné z terezínských zdí. Helžin tatínek byl v Osvětimi zavražděn, ale Helga i její maminka jako zázrakem přežily pobyt v Osvětimi, Freibergu a Mauthausenu i náročnou cestu zpátky domů do Prahy. Helze je patnáct a půl, když do deníku dopisuje své zážitky od odjezdu z Terezína. Je jednou z mála Židů, kteří se do Prahy vrátili a i po válce ve městě zůstali. V češtině vychází autentický deník Helgy Weissové (provdané Hoškové) vůbec poprvé. Doprovází jej ilustrace, na nichž malá Helga zachytila svou touhu po normálním životě, pospolitost lidí žijících v Terezíně, snahu dospělých děti i v tak složitých podmínkách vzdělávat i každodenní podobu života v ghettu. (Založil/a: lera)

Helga Weissová Helga Weissová

Reetri
  17. 5. 2013, 8:24
Krásně zachyceno a popsáno. Není-li v tomto případě takové slovo hřích. Helga je moc sympatická dívka (a věřím tomu, že i žena, dcera, manželka, babička...).
Kačiska
  17. 5. 2013, 8:52
silna kniha ... velmi dobre zachycuje co se delo , sem velmi rada ze se pani Helga vratila a sepsala tuto knihu .
Nikk
  20. 4. 2013, 17:54
Kniha byla napsána velmi dobře, jenže mě vztekalo to neustálé přeskakování. Německá věta, slovo > zadní strany, vysvětlivky > zadní strany. Po chvíli jsem se na to už vykašlala. Některá čísla mi stejně moc neobjasnila. Sem tam bylo na zadní straně napsáno to samé tam, kde jsem skončila u slova s číslem.
Sutton007
  9. 6. 2013, 15:13
Krásná kniha, zda se to tak dá říci. O 2.světové válce, celkově o hrůzách holocaustu, jsem toho přečetla hodně, ale stále mi to přijde stejně smutné a tragické. Tato kniha je zachycena očima dívky, která je stejně stará jako já. O to, je vše děsivější. V knize jsou také ilustrace, jež malovala sama Helga Weissová. Všem doporučuji!