Nepravděpodobná pouť Harolda Frye

Originální název: The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry

Knižní klub - 2012
ISBN: 978-80-242-3616-2

Knižní klub (2012) 978-80-242-3616-2 344

Harold Fry se vydává na pouť dlouhou šest set mil s jediným cílem: jeho dávná přítelkyně, umírající na rakovinu, bude díky tomu žít. Příběh o nenápadném muži, který jde, aby zachránil druhého (ale během své cesty zachrání sám sebe), je podán s nesmírnou přesvědčivostí, humorem i smutkem. Vypráví o tajemství, zvláštních setkáních, náhodách, jež nás od základu změní. O statečnosti a zradě, lásce a věrnosti, a jednom páru velmi pozoruhodných bot. (Založil/a: lera)

Introvert
  15. 1. 2015, 10:14
Nádherný příběh. Klasická ukázka toho, že se silné a sdělující čtení mnohdy schovává za nenápadnou obálkou bez nálepky bestseller...
Myslela jsem si, že už neumím u knížky plakat. Tato mě vyvedla z omylu, a to mnohokrát...
Byla to úžasná očistná pouť. Díky, Harolde, díky, Rachel Joyce. Více nemám slov.
achilles
  15. 1. 2015, 20:10
Příjemné čtení. V jednu chvíli jsem si vzpomněl na Forresta Gumpa,když se k Haroldově pouti přidávali různí lidé. Příběh dojemně zachycuje, že stáří nejenom může, ale je krásné.
Reliance
  2. 5. 2015, 18:33
Z téhle knížky je hodně patrné, jak smutné může být, když spolu dva přestanou žít a jen přežívají.. Čas rychle letí, ani se nenadějete a 20 let života promlčených, ztracených a nevysvětlených je pryč.. Ale také je o tom, jak může být člověk náhle vytržen ze stereotypu a vydat se na cestu, která ho v podstatě zachrání, aniž by to však bylo jejím prvotním záměrem.. To co se skrývalo za hlavní zápletkou, mě v relativně pomalém tempu knihy překvapilo, nečekala jsem to. Předpokládám, že čtenáři vyhledávající primárně strhující děj u této knihy možná nevydrží, nicméně pro ty hloubavější doporučuju..
Potulný mnich
  2. 1. 2013, 10:09
Zajímavá pouť Harolda Harolda Frye...autorka pomalu odhaluje charakter hlavních postav, zamlčená tajemství, bolesti z minulosti... Kniha opravdu stojí za přečtení a za zamyšlení.
ribička
  17. 9. 2016, 17:41
Příjemný příběh ze současné Anglie, který popisuje různé charaktery lidí, lidské slabosti i přednosti. Popisuje, jak se lidé mohou pro něco dobrého spojit a přispět, ale i toho využít. Jak mohou přestat žít spolu a začít přežívat vedle sebe. Haroldovi jsem věřila. Nejen, že dosáhne cíle, ale i tomu jak se během cesty cítil. Kniha plynula hladce a příjemně i v nepříjemných okamžicích, přesto už jsem to všechno někde četla. Vzpomněla jsem si na Forresta Gumpa, na Mnicha, který prodal své Ferarri, na Černobílý svět... a pár dalších. Není to tedy kniha s originální myšlenkou, nicméně určitě stojí si ji přečíst a tu myšlenku si čas od času připomínat.
antoniana
  3. 9. 2016, 12:49
Úžasná kniha s neuvěřitelným závěrem, který mě dost citově vyždímal. U knih nebrečím, ale tahle mě k tomu skoro dohnala. Autorka svůj příběh začíná dost nenápadně, tempo vyprávění je celou dobu plynulé a vy čtete dál, jste zvědaví na odhalení všech tajemství a ke konci přijde velké BUM! Které vše převrátí vzhůru nohama a vám se z toho všeho zastaví srdce. Za jediné slabé místo považuji tu část, kdy se k Haroldovi začali přidávat další lidé a vše sklouzlo k mediálnímu cirkusu. To je ale jen drobná nepatrná skvrnka na jinak skvělé knize.
chrispe
  6. 8. 2014, 21:44
Jakékoli hodnocení pod čtyři hvězdičky by se mi zdálo jako výsměch a přesto nedávám hvězd pět. Příběh je to krásný, opravdový, vykreslený v tom pěkném i v tom ne tak pěkném. Queenie je lehké si zamilovat i jen z Haroldových útržkovitých vzpomínek. Stejně tak Harolda, slabého ve svém strachu a lidství. Popravdě si nejsem jistá, co jsem čekala... kam jsem si myslela, že se příběh vyvine, co se na konci stane. Pravda je ta, že mě ten příběh zasáhl a já brečela jak malá želva i když SPOILER!! nakonec přece všechno dobře dopadlo. //
VenDulin85
  15. 12. 2014, 19:40
Krásný příběh, který se docela hodí na předvánoční bilancování, protože vás nenásilnou formou a milým stylem přimějí k zamyšlení, vyloudí z vás pár emocí a po jejím přečtení se cítíte tak nějak líp, byť příběh sám příliš veselý není.
Rinae
  28. 1. 2016, 16:44
Líbilo se mi to moc, ale do pěti hvězd mi přece jen něco scházelo. Rozhodně jsem byla zvědavá, jak se nakonec všechny ty útržky vzpomínek poskládají dohromady a přiznám se, že mi to pak na chvíli vyrazilo dech z plic. Taky mě trápilo, jak někteří v jednu chvíli Haroldovi pouť ukradli a udělali z ní mediální cirkus, na druhou stranu mi však takový vývoj přišel pravděpodobný a odpovídající lidské povaze.

Udýchaně ze sebe vyrazil. "To jsem nebyl já. Já jsem nic neřekl. To ty."
"Já?"
"Ano. Já jsem tě pozdravil a ty ses na mě koukla. A řekla jsi -"
Jistě už si vzpomněla. Smích jí vylétl z útrob a naplnil ji jako helium. Přitiskla si ruku na pusu. "No jasně."
"Řeklas -"
"To je fakt. Řekla -"
Nedokázali to vyslovit. Nemohli to ze sebe dostat. Snažili se, ale kdykoli otevřelo pusu, chytil je nový záchvat smíchu, proti němuž nic nezmohli. Museli se popadnout za ruce, aby udrželi rovnováhu.
"Ach bože," vyprskla, "ach jo. Ani to nebylo moc chytré." Smála se a snažila se nesmát, takže ze sebe vypouštěla vzlyky a zajíkala se. Pak ji přemohl další neočekávaný nával veselí a vyústil v nezadržitelné škytání. To všechno ještě zhoršilo. Drželi se pod paží, prohýbali se a otřásali se smíchy. Z očí jim teklo a obličeje je bolely. "Lidi si budou myslet, že máme simultánní infarkt," chechtala se.
"Máš pravdu. Vlastně to nebylo moc legrační," uznal Harold a otřel si oči kapesníkem. Na chvíli vypadal zase při smyslech. "To bylo právě ono, lásko. Nebylo to nic zvláštního. Přišlo nám to vtipné, protože jsme byli šťastní."
Franny_Glass
  16. 11. 2012, 9:57
Jedinečná kniha. Prostý příběh, při čtení kterého na vás padne melancholie, smutek, poznání, ale vlastně i radost. Kniha, která láme ledy. Určitě stojí za přečtení.
doudlo
  22. 10. 2016, 9:16
Příjemná knížka. Začátek je věnovám Queenie a Haroldově peší pouti za ní. V průběhu cesty však Harold hodnotí své životní chyby a rozkrývá příběh sebe, jeho ženy Maureen a jejich syna Davida. Potkává spousty nových lidí a cizích příběhů. Moc se mi nelíbí ta část, kde se k němu připojí skupinka dalších lidí. Trochu to pak opravdu připomíná Forresta. Přesto je děj stočen jinam. Čím blíže je Harold k hospici, tím více se dozvídáme o jeho nefungujícím manželství a problémech se synem. Tušila jsem, jak to asi dopadne, ale takové finální rozuzlení jsem asi nečekala. Musím také zmínit Haroldovy mokasíny, které prostě ujdou všechno.
milunka4
  25. 4. 2013, 13:02
Po přečtení anotace jsem se na knihu opravdu těšila a musím říci, že mě nezklamala. Do hlavní postavy jsem se díky autorce opravdu dokázala vžít, přesto ale nemohu dát, sama za sebe, pět hvězdiček, k tomuto pomyslnému vrcholu knize přeci jen ještě něco chybělo.