Originální název: The Perks Of Being a Wallflower

Slovart - 2016
ISBN: 978-80-7529-183-7

Slovart (2016) 978-80-7529-183-7 216
Slovart (2012) 978-80-7391-613-8 216

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše - máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Podle své knihy natočil Stephen Chbosky stejnojmenný film, v němž ztvárnili hlavní role Logan Lerman a Emma Watson.

zdroj: slovart.cz (Založil/a: Maro)

Tiwala
  27. 5. 2013, 21:59
Krásná kniha zachycující jedny ze stěžejních okamžiků v životě teenagerů. Bohužel jsem nejdřív viděla film (všem doporučuji) a až potom jsem četla knihu. Každopádně i tak jsem si čtení knihy užila a určitě se k ní ještě vrátím.
Kůstka
  6. 10. 2014, 12:34
Mě tyhle deníkové (dopisové) záležitosti prostě baví, sem tam jsem se hodně nasmála, když Charlie řekl něco naprosto suverénně a myslel to opravdu vážně. Kolikrát mě dostaly i některé Charlieho myšlenky, protože to naprosto vystihl a kolikrát jsem se i já musela zamyslet nad tím, co psal Charlie a uznat, že má naprostou pravdu a že takhle to (bohužel) vážně je. Těším se až se podívám na film.
Skřítek
  12. 1. 2013, 9:48
Vzpomínka na dobu minulou, první lásku, kouření hlavy nad kvantem definic a ony tiché vody, které každá třída jistě měla, ty naše ano. Sedněte si pohodlně a ponořte se do povídání, skutečně, nejde o stylový sloh, knižní, možná právě proto má kniha spád. Jednoduché, úsměvné čtení.
Ivet
  17. 7. 2014, 17:23
Čteno v originále, který má jednoduchou čitelnou angličtinu. Některé myšlenky byly opravdu hluboké a procítěné, jindy to moc smyslu nedávalo (i když za to možná může má nedokonalá znalost jazyka). Rozhodně lepší dílo než přirovnávaná kniha Kdo chytá v žitě, která mi přišla nudná a nijak přelomová pro literaturu. Přesto není Ten, kdo stojí v koutě žádnou zázračnou knihou. Ale opětovné přečtení rozhodně plánuji.
Film stojí za zhlédnutí, má stejnou atmosféru jako kniha.
Ajka13
  25. 2. 2013, 18:52
Protože jsem to česky NEČETLA, tak to zatím hodnotit nebudu, protože dojem z originálu mám vždy trochu jiný, protože se musím víc soustředit na angličtinu. Ale zatím bych dala tak čtyři hvězdičky. Je to krásná kniha, psaná opravdu zvláštně - jazykem mírně narušeného citlivého puberťáka, ale opravdu si raději přečtu ještě překlad. Jinak Zajdaanek má pravdu - film byl úžasný!
včelka
  18. 11. 2015, 23:06
Tahle kniha se strašně špatně popisuje. Tedy alespoň mě. Nijak mi nevadila dopisová forma, dokonce si myslím, že spíše knihu udělala něčím výjimečnou. A rozhodně to nebyla jen tato výjimečnost...
Charlie je zvláštní kluk, který buď řekne vše na rovinu nebo mlčí. Jeho myšlení zapsané v dopisech (komu vlastně?) je hluboké a člověk si říká, že ho nikdy nenapadlo o věcech přemýšlet tak, jako jeho. Tak jednoduše, jak si věci vysvětlí třeba malé děti.
Opravdu zvláštní. Tohle slovo knihu dokonale vystihuje. Snad každá druhá věta by se mohla použít na citát... A já se zamilovala. Do Charlieho a do jeho myšlení.
Zajdaanek
  22. 12. 2012, 21:56
Film skvělý, knížka dokonalá! Co k tomu dodat. S hlavním hrdinou jsem se skvěle ztotožnil. Stephen Chbosky u mne hodně zabodoval!!
Tomáš Fiurášek
  27. 5. 2014, 15:08
Jeden z opravdu mála případů, kdy jsem viděl film, pak četl knihu a ani z jednoho jsem nebyl zklamaný. (Ačkoli byl film neuvěřitelně osekaný a nemůžu říct, že by se dle mého názoru řadil mezi "bestovky"...). Kniha i po shlédnutí filmu byla zajímavá a bavila mě. Pěkné čtení.
Radka Pařízková
  10. 10. 2016, 16:54
Moc se mi ta kniha líbila. Je psaná tak jemně a jednoduše, že se to vskutku čte moc pěkně a rychle. Sice jsem nejdřív viděla film, ale nijak mě to neovlivnilo, protože když jsem začala číst knížku, jediné, co jsem si z filmu pamatovala, bylo to, že tam hraje Ema Watson.
Tardis
  30. 10. 2014, 12:52
Mám tendenci si "Ten, kdo stojí v koutě" plést s "Ten, kdo chytá v žitě" od Salingera, nejen kvůli názvům, takže svým způsobem možná hodnotím oba příběhy.
Jsou psané takovým "dýchavičným slohem člověka, který se nedokáže zastavit a vychrlí ze sebe každou myšlenku, která mu kdy proběhla hlavou".
Je to vskutku zajímavý styl, ale nečte se mi dobře. Stejně tak v příběhu nespatřuji žádné potřebné životní moudrosti, ale odkazy na další literární díla, především Zdroj od Randové a Waldena od Thoreau-a, potěšily.
Zuuuzanka
  25. 9. 2015, 21:26
Hrozne se mi to libilo. Charlie byl tak mily, uprimny a "cisty" clovek, ze me jeho myslenky neuveritelne bavily. Kniha je proste original kazdym coulem! Ma svoje kouzlo a nektere Charlieho uvahy a postrehy vas budou nutit k zamysleni.
Ruxandra
  12. 8. 2013, 22:03
Úžasná kniha, která stojí za přečtení. A doporučuji i film (s úžasným soundtrackem), krásně se doplňují. Ale nejdřív čtěte ;)
Nifrea
  7. 8. 2013, 13:44
Knížka, která si zaslouží naše místo v knihovně:-). Nádhernej příběh, moc pěkně se to čte.. Nepostrádá hloubku. Člověk by někdy brečel a jindy se musí tak nějak mile usmát. I film určitě stojí za to, Ezra Miller i Emma Watson se svých rolí ujali poctivě:-)
jirka77
  29. 5. 2016, 19:54
Nádherná kniha plná citů,lásky a vypořádáním se s minulostí. Charlieho příběh je složitou ale přesto výborně čtivou sondou do duše náctiletého studenta. Za mě doporučuji a kniha je podle mě o hodně lepší jak film.
Jana Edita
  27. 4. 2016, 20:10
"Nic se nevyrovná hlubokému nádechu poté, co se člověk dosyta zasměje. Nic na světě se nevyrovná tomu, když člověka bolí břicho z toho správného důvodu. Bylo to super."

Tohle není knížka, při jejímž čtení byste se popadali smíchy za břicho. Není to ale ani knížka beznadějná. Knížka o takových malých tajemstvích.
ideal_alien
  17. 12. 2015, 17:50
Viděla jsem nádherný film a kniha je ještě lepší. Zlehka se zabývá problematikou teenagerů. Naprostá jednička.
hous.enka
  16. 6. 2016, 10:02
Charlie je samotář, který začíná ochutnávat svět dospělých a Stephen Chbosky naprosto přesně zachytil, jak takové první ochutnávání vypadá. Zvlášť, když nejste úplně průbojný macho, věci raději pozorujete z dálky a pak o nich v klidu přemýšlíte. Chbosky píše skvěle a i ve zdánlivě plytkém textu (o partě středoškoláků, co zbožňují Rocky horror Picture show) se objeví celá řada témat a myšlenek, která se vás dotknou a nad nimiž budete i po dočtení knihy sáhodlouze přemýšlet a diskutovat s ostatními čtenáři (zdravím tě :D).
Shifer
  20. 6. 2013, 14:29
Jedna z nejkrásnějších a nejupřímnějších knih, co jsem kdy četla. V každé větě je nějaké životní moudro. Donutila mě přemýšlet.
PandaGirl
  11. 3. 2016, 17:16
Na tuhle knihu jsem se hodně dlouho těšila a musím říct, že mě ani trošičku nezklamala. Vážně byla hodně procítěná. Charlieho život se mě dotýkal, jako bych já byla ten přítel, kterému píše. Rozuměla jsem mu a přála jsem si, aby byl šťastný.
U knihy jsem zasmál i rozesmutnila. Vážně byla naplněná pocity.
Barbora Ptáčková
  8. 5. 2016, 13:27
Je to nádherná kniha. Opravdu jsem si se stylem autorova psaní sedla, už jen z toho důvodu, že mám ráda knihy psané ve stylu deníku. Autor zde svvěle vykreslil postavi ( kdo by se nezamiloval do Patrika!!) a v některých částí mě kniha zcela upřímně rozesmála, což se mi tak čato nestává. Proto knihu hodnotím velimi pozitivně a doufám, že v budoucnu autor napíše něco dalšího.
Lindsey
  22. 2. 2015, 1:58
I po pár dnech od přečtení tak úplně pořád nevím, co si o knize myslet. Očekávala jsem něco na způsob filmu, ale kniha je úplně jiný šálek kávy. Rozhodně byla čtivá a celkově bych ji řadila mezi nadprůměrné oddechovky... tedy nebýt dvou úryvků. Ten první naprosto dokonale vystihuje hlubokou ironii celé knihy a ten druhý prostě nutí o knize přemýšlet. Nechci spoilerovat, a tak pouze napovím strany - 135 a 201. Právě tyto dvě části knihu činí knihu tak výjimečnou.
Alena Tyityisová
  17. 10. 2016, 0:54
Kniha se mi dostala do ruky jen kvůli Knižní výzvě a nějak moc mě neoslovila, možná proto, že nejsem cílovka?? Kdo ví, Charlie mě přišel jako zabržděný hlupák, i když sečtělý a poměrně empatický.
Benka
  28. 2. 2016, 12:03
Hlavního hrdinu jsem si zamilovala od začátku. Jeho bezprostřední a upřímný pohled na svět mě místy rozesmál, ale hlavně zahřál řadou zajímavých myšlenek. Určitě zkusím i film.

"Taky řekla, že jsem ten nejcitlivější kluk, jakého kdy potkala, což nechápu, protože jsem dělal akorát to, že jsem ji nepřerušoval."

"Je pořád milá, ale nemám z toho úplně dobrý pocit. Nevím, jak bych to popsal. Tak třeba jdeme na konci vyučování se Sam a Patrickem na cigaretu a všichni se o něčem bavíme, než je čas jít domů. Pak přijdu domů, Mary Elizabeth mi hnedka zavolá a zeptá se: "Tak jak je?" A já nevím, co říct, protože jediná věc, která se v mém životě mezitím udála, je cesta domů, a to je trochu málo. Ale popíšu teda cestu domů."

"Samotný film byl velmi zajímavý, ale myslím, že nebyl moc dobrý, protože když skončil, nic to se mnou neudělalo."
mandarinkova
  7. 12. 2012, 15:27
Před chvílí jsem dočetla. Ta knížka je skvělá, vážně skvělá. Hrozně se mi líbilo, jak "Charlie" píše (knihu jsem četla v angličtině, takže bůhví, jak je na tom český překlad), to, jak přemýšlí, prostě všechno - autorův styl mi úplně vyhovoval.
Jsem zvědavá na filmové zpracování s Emmou Watson.
Určitě doporučuji k přečtení :)
mirda prikryl
  2. 10. 2016, 17:57
Poprvé, když jsem slyšel o knize, tak jsem si říkal, že to asi nebude nic moc. Prostě zase něco jako obyčejný příběh o puberťácích a lásce a že z toho bude nějaká obyčejná slaďárna, ale už po 5 přečtených stránkách jsem došel na to, že jsem se šeredně zmýlil a byl jsem ohromen jak je kniha napsána. V knize jsem nacházel hodně myšlenek které se mně velmi dotkli a jsem s nimi spokojen. Nebylo to něco jako že by kniha kritizovala svět a to jak to chodí , ale právě naopak byla jako životní pomoc, nic vám nesebere, ale naopak hodně dá a po přečtení budete jako omámení a plni životního moudra. Kniha je psána klukem Charliem, formou dopisů a nevíte komu to vše vlastně píše a tak nějak si připadáte že to vše je adresováno právě vám, a to vše dodává všemu na výjimečnosti. Charliemu je 16 let, má 2 sourozence a bydlí v severní Americe.
Nevěřil bych tomu, že taková nenápadná kniha může skrývat něco tak dojemného a kouzelného jako je příběh právě Charlieho. Kniha je podle mně opomíjená a vůbec se neobjevuje v povinné četbě což je strašná škoda protože tuhle knihu by si měl přečíst každý, od 12 do 20 let a roky píšu právě proto, protože si myslím že ten, kdo je starší by už nemusel pochopit příběh jako takový, ale i celou osobnost hlavní postavy. Já jsem ji nazval klenotem mé knihovny, protože takových knih je velmi málo.
Určitě doporučuji a bližší informace v mé videorecenzi.... : ) https://www.youtube.com/watch?v=qZdFeO08BPc
ivca.b
  26. 7. 2016, 16:37
Charlie je jedna z nejzajímavější postav, s jakými jsem se doposud setkala, jeho příběh mně nějakým zvláštním způsobem neuvěřitelně připoutal. Rozhodně byl v knize prostor na zamyšlení, i nad sebou samým. Kniha se mi velmi těžko popisuje, každopádně nemůžu nic jiného než vřele doporučit.
PeterCross
  18. 7. 2016, 10:44
Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem kdy přečetl. Skoro žádná jiná kniha na mě takhle nezapůsobila a neprobudila ve mně tolik emocí. I přesto, že jsem měl anglickou verzi, protože u české mě odrazovalo ohyzdná obálka, tak se kniha četla sama a měl jsem ji dočtenou za jednu jízdu vlakem z Prahy do Budějc. Vřele bych doporučil všem mým vrstevníkům a nedivil bych se, kdyby někdy v budoucnu se kniha objevila na seznamu povinné četby. Pro mě takové moderní Kdo chytá v žitě.
KatVonS
  30. 4. 2016, 16:02
Nedokážu ohodnotit jinak než "moc hezký." Asi tomu chybělo něco, co by ve mně zanechalo hlubší, dlouhodobý dojem, ale četlo se to samo a hřálo to. :)
Magdaléna Fiedlerová
  3. 4. 2016, 13:31
Podlehla jsem kouzlu této knihy, zamilovala se do Charlieho a jeho pohledu na svět, hltala jsem každou stránku. Nemůžu si knížku vynachválit, opravdu se mě dotkla a pohladila mě po duši.
Kriss.s
  15. 9. 2015, 16:05
Budu jedna z mála, kterou kniha neokouzlila. Bylo to napsáno jednoduše, příběh byl fajn, ale na můj vkus občas přehlcený hodně myšlenkami, vsuvkami, což i chápu, má to tak většina lidí v pubertě, ale moc mi to nesedělo. Na druhou stranu chválím odkazy na jiná literární díla, která jsem si zapsala, že bych si je někdy ráda přečetla. Asi jsem v tom neviděla něco více, co bych měla. No možná se k té knize vrátím za pár let a budu mít jiný úhel pohledu. Ale zatím je to pro mě kniha, která mě nenadchla, ale ani neurazila.
Dupla
  30. 1. 2015, 16:35
Moje prvné kniha, kterou jsem přečetl v originále. Čte se velmi dobře. Je napsána jednoduchou stavbou vět. V některých věcech jsem se s Charliem naprosto ztotožnil. Jsem zvědavý na film.
Karolína Šugarová
  12. 10. 2014, 17:53
Kniha, která doslova bere dech. Nemůžu ji si vynachválit. Humor, city, prostředí, postavy, charaktery, s tím vším a všemi se čtenář dokáže v jedné minutě ztotožnit. Charlie je úžasný a i když na venek působí jako uzlíček nervů, uvnitř je mnohem odvážnější než si dovedeme představit. V originále je kniha ještě tisíckrát lepší než v překladu, takže doporučuji, navíc angličtina, kterou je kniha psaná není těžká, vůbec se nebojte!
sketched4funcz
  7. 5. 2014, 16:49
Velmi zajímavá kniha, zaujal mě způsob vyprávění knihy ve formě dopisů. Ke konci mě ale deprimovalo to stále se opakující "Milý příteli" a "S pozdravem Charlie" :). Opravdu doporučuji k přečtení, kniha ve mně zanechala velice silný pocit. Ještě musím "vypíchnout jeden pěkný a pravdivý citát: „Přijímáme jenom lásku, kterou si myslíme, že si zasloužíme."
TynaK.
  6. 4. 2014, 18:12
Zamiluji se jen do mála knih, tato je jedna z nich. Příběh, který si nenásilně plyne a zanechává ve čtenáři směs zvlášních pocitů. Doporučuji přečíst v originále. PS: Film je také skvělý.
Tresi
  29. 11. 2013, 22:09
Úžasné vypravění, které mi krátce po mém vlastním odchodu ze střední připadá neuvěřitelně pravdivé a dojemné. Vím, že se ke knize bhdu muset často vracet.
Countee
  6. 10. 2013, 9:34
Řadím mezi oblíbené, sice mě trošku mrzí, že jsem si knihu koupila až na základě zhlédnutého filmu a ne naopak. Ale jsem moc ráda, že jsem ji objevila. Úžasná kniha, úžasný film i soundtrack.
CarrieB.
  8. 7. 2013, 17:20
Tak já jsem nejdřív náhodou, asi před měsícem viděla film, který mě úplně dostal. Moc se mi líbil a úplně mě pohltil a vzpomněla jsem si na svou dobu na střední škole. Která taky nebyla jednoduchá. Poté jsem jako darem dostala tu knížku, přečetla ji za 2 dny a byla ještě více unešená!!
baida
  25. 3. 2013, 16:20
tak mě se to nelíbilo, měla jsem velký púroblém se vůbec začíst a celkově je příběh nudný a v určitých místech dost netransparentní ...
arha
  23. 3. 2013, 18:20
Tak moc mě Charlieho svět zaujal, že skoro nemůžu najít vhodná slova chvály. Až zarážející, jak moc je ten příběh upřímný. Knihu i film řadím mezi své oblíbené!
Petya H.
  9. 3. 2013, 6:25
Nádherná kniha, nádherný film (scénář a režie autor sám, čímž se mnohé vysvětluje). Pro lidi všeho věku, i přesto, že je to o dospívajících.
Myny
  15. 12. 2012, 14:09
Absolutně mně okouzlila. Četla jsem anglické vydání(české zatím prý není?) a nedělalo mi to žádné problémy. Co se týče příběhu, je jednoduchý, ale skrývá se v něm tolik MOC. Charlie je prostě moje krevní skupina. :)
,,We accept the love we think we deserve".
Doufám, že v blízké době vyjde i v češtině, byla by škoda, kdyby ne.