Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Verlaine

100%
5 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Verlaine Originální název: Verlaine
Poprvé vydáno celosvětově: 1981

Nejnovější vydání:
Československý spisovatel - 1987
Počet stránek: 496
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Československý spisovatel (1987) 496

Přední francouzský literární badatel Pierre Petitfils zasvětil svou práci především dvěma velkým bohémům francouzské poezie - Verlainovi a Rimbaudovi. Po rimbaudovské biografii, kterou Petitfils napsal spolu s Henri Matarassem, dostává nyní český čtenář do rukou i jeho detailní, důsledný a v mnohém objevný životopis Paula Verlaina.

Nejde o barvitý, fabulovaný životopisný román, a přesto z vylíčení fakt a událostí básníkova života, jeho vztahů k nejbližším lidem i rysů jeho rozporuplné povahy vzlíná vzrušující děj, který rezonuje s výpovědí Verlainových veršů a vytváří přesný, pečlivě prokreslený a poutavý portrét osobnosti i díla.

Kniha vyšla ve Francii poprvé v roce 1981 a byla poctěna cenou za nejlepší literární biografii roku. Do českého vydání bylo na autorovu žádost zahrnuto několik úprav a doplňků. (Založil/a: Miha'ela)

(více)  
Pierre Petitfils Pierre Petitfils

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Introvert
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 10. 2015, 20:20
Kdysi, ne zas tak úplně dávno, jsem přečetla dvě útlé sbírky Verlainových veršů. Přistupovala jsem k nim jako vždy, když čtu poesii. S myslí pokud možno otevřenou, nezatíženou vlastními požadavky a očekáváními na čtené slovo, čekající, co přinese do mé mysli. Tehdy jsem si myslela, že chápu. Že jsem pochopila. Já bláhová... Teď, po přečtení tohoto životopisu chápu jediné. Není možné myslet si, že rozumím dílu tohoto básníka, bez poznání jeho života. A to myslím zcela vážně. Nejen proto, že Pierre Petitfils zasazuje konkrétní básně do etap Verlainova života, on popisuje i podrobnosti, za jejichž okolností vznikaly. Dozvěděla jsem se, kterou báseň podnítil hněv - a nač, kterou láska - ke komu, dozvěděla jsem se, co Verlaine viděl z okna v době svého uvěznění, co z okna nemocnice - také vlastně jistého vězení. A všude verše, básně, emoce, vášeň, city pokorné a city bouřlivé, spalující, stravující a bořící, muži, ženy, láska a nenávist, touha i žárlivost...
Bože můj, tak takhle vypadá život velkého básníka. Já vím, není to zrovna charakteristický příklad. A přiznávám, že mě jednu chvíli napadalo, že mít jej za souseda, neměla bych právě klidné spaní. Přes to přese vše, co Verlaine ve svém životě napáchal, vzbuzuje ve mně nesmírné sympatie. Je v něm cosi navždy chlapeckého. Zranitelného. A nevinného.
Mám to teď s jeho knihami tak, jak to ve skutečnosti je. Velký básník v biografické knize zemřel. Zbylo mi tu po něm souborné dílo, kompletní vydání všech jeho děl. Pomalu se jimi pročítám. Vychutnávám si je. A možná jim teď skutečně trochu, trošičku rozumím...