Originální název: The Wise Man's Fear

ISBN: 978-80-257-1452-2

Argo (2015) 978-80-257-1452-2 1000
Argo (2013) 978-80-257-0826-2 1000
Triton (2012) 978-80-7387-616-6 1000

Ve druhém svazku série stupňující soupeření s vlivným členem šlechty donutí Kvotha opustit Univerzitu a hledat štěstí jinde. Osamocen a bez prostředků cestuje do Vintu, kde se velmi rychle zaplétá do složitých sítí místní dvorské politiky. Ve snaze zavděčit se mocnému šlechtici odkrývá pokus o vraždu, dostává se do sporu s nebezpečným arkanikem a vede skupinu žoldnéřů do divočiny, aby zjistil, kdo přepadává cestující na Králově cestě. Kvothe pátrá po odpovědích, pokouší se odhalit pravdu o tajemných Amyrech, Čandrínech a smrti svých rodičů. Mezitím je zkoušen legendárními Ademskými žoldnéři, nucen obhajovat čest své rodiny a setkává se i s mytickou Felurian, okouzlující ženou, které žádný muž neodolá a žádný z nich setkání s ní dosud nepřežil… Pod jejím vedením se dozvídá mnohem víc nejen o ženách, ale také o pravé povaze magie. Ve Strachu moudrého muže dělá Kvothe první kroky na hrdinské cestě a poznává, jak složitý může být život, když se člověk stane legendou za svého života. (Založil/a: Snicketka)

Patrick Rothfuss Patrick Rothfuss
*06.06.1973

Magyana
  20. 5. 2014, 10:34
Není to nejlepší fantasy, jakou bych kdy četla - znám několik lepších sérií. Ale i tak neupírám, že Rothfuss umí psát a dělá to výborně. Na můj vkus už však příběh začíná být dost rozvláčný a točí se v kruzích. Až vyjde další díl, ráda si ho přečtu, ale momentálně jsem docela spokojená, že si můžu dát chvíli pauzu.
achilles
  12. 8. 2015, 20:59
Nádherný výpravný fantasy román. Mohl bych parafrázovat dialog Kvotheho s Felurian:
"Užitečná a také krásná. Snad je to tak, že kniha získává krásu, když je čtena. Nebo je kniha čtena podle své krásy."
Po dlouhé době jsem díky této knize mohl více relaxovat, odpočinout si a trochu se oprostit od všedního života.
A také jsem záviděl Kvothemu, hlavně Felurian.
"Proč už tu ženu nelíbám? Proč nejsem nahý, nejím fialky a nehraju na loutnu pod otevřenou oblohou?"
Už nyní netrpělivě vyhlížím Dveře z kamene.
illy
  2. 7. 2013, 9:14
Tohle je prostě boží čtení. Autor v pokračování neselhal, nikam se nespěchá a přitom to pořád baví. Kvothe vyzrává, přitom se občas opravdu chová jak naivní mladíček. Autor má perfektně promakané zvyky a obyčeje jiných národů což neuvěřitelně realizuje jeho fantastický svět. Uvěřitelné chování postav a jejich vývoj tomu jen přispívají. Prostě paráda, i když 1000 stran je opravdu dost - já se nenudil ani okamžik!
Myrddin33
  17. 9. 2015, 20:06
Obsahuje spoiler spoiler Vlastně ani nevím, zda se mi líbila více první kniha nebo druhá. Asi bych je postavil přibližně na roveň. V tomto díle se mi mnohokrát stalo, že se mi vybavila řeč kapitána z dramatu Král Oidipus od Sofoklése: "Moudrý je, kdo rozvahu má, toť hlavní..." a to přesně mi u Kvotheho celou dobu chybí. Je sice všestranně nadaný, každého ve všem převyšuje, ale chybí mu ta rozvážnost, díky čemuž ho nemohu brát jako příliš moudrého. Tím nechci říci, že mi vadí, jen ho takto vnímám.
Část na Univerzitě mě bavila moc, taktéž část u Alverona. Cesta za bandity mi přišla moc zdlouhavá a lehce nudná. Historka s Felurian se mi při čtení zdála přehnaná, moc pohádková a patřící spíše do dětské literatury. Retrospektivně ji nevnímám tak "ostře". Kvotheho pobyt s Ademskými žoldnéry mě bavil velice, jen jsem pak nepochopil ono vyvraždění bandity vydávajících se za Ruhy. Respektive mi přišlo, že Kvothe asi nic nepochopil z Lethani, protože tohle rozhodně bylo proti Lethani. A konec byl hodně rychlý, ale dobrý. Zajímavě ukončené v přítomnosti. (A kdoví jak to bude s Bastem.. :) )
Možná se zdá, že hodnotím dost negativně, ale kniha se mi opravdu líbila. Miluji, jak Rothfuss využívá věci z historie lidstva a promítá je do knihy, jako nenápadné střípky. Jeho styl je mi opravdu blízký a strávil jsem z knihou skvělé chvíle. Jsem tedy zvědav na vyvrcholení celého příběhu.
Jasanek
  10. 11. 2014, 9:11
Po předchozím dílu jsem měl trochu strach, když jsem viděl, že následující má 1000 stran a někteří diskutující psali, že se děj začíná roztahovat a nudit. Nemyslím si, ale že by se to stalo, naopak mi přijde, že autor jen čekal až povolí tu hráz nápadů a myšlenek, kterou v sobě vězní.

Je pravda, že zde není nějaký spojující prvek, ale to mi nevadí, příběh do sebe logicky zapadá a podle mě Rothfuss velmi chytře změnil místo odehrávání příběhu, protože Univerzita by se nám za chvíli již omrzela.

Měl jsem problém s pasáží o Ademských žoldnéřích, nevím vlastně ani moc proč, ale tak nějak jsem ji obecně nedůvěřoval.

PS: Napadlo to jen mě, nebo jsou Amyrové něco jako naši Templáři?
Kuci92
  16. 3. 2014, 18:44
Nelze vyjádřit jinak,jen tak, že je to naprostá dokonalost mezi fantasy žánrem. Přečetl jsem jedním dechem, vřele všem doporučuji
svenny
  24. 5. 2014, 22:43
Prilis dlouhe, misty zbytecne pomale a bohuzel dost casto zalostne bez zapletky - v podstate se da rict, ze to jsou zhruba 50-100 strankove useky, kde o neco jde, slepene spoustou balastu. To, ze se to docela rychle cte, pak u 900 stranek moc nepomuze...
Blueberry
  13. 6. 2014, 7:30
Patrick Rothfuss mi touto knihou, přibližně od 500sté stránky, vytvořil nezdravou fixaci na svůj příběh. Celé jméno větru a polovina Strachu moudrého muže (do okamžiku, kdy Kvothe odejde z Univerzity) byla jen pouhá ukolébavka, jenž má čtenáře předpřipravit na skutečný děj - alespoň tak to vnímám. Tedy ne docela, i Jméno větru v sobě něco má, ale od okamžiku kdy Kvothe narazí na Felurian si příběh žije vlastním, naprosto odlišným životem a vás táhne nemilosrdně za sebou a zanechává po sobě hluboké vzpomínky zaháknuté do čtenářovy duše. Zdá se vám to příliš dramatické? Snad, ale ten obrat mě totálně odzbrojil, ba co víc, dodalo to této knize nový titul - je to ta nejnudnější a zároveň nejgeniálnější fantasy, jakou člověk může okusit. Je to celkem rozporuplné, ale právě to je můj dojem. Celé stovky stran nic a potom BŮM, BÁC, děj se řítí kamsi do dáli, hnán touhou, tajemstvími, záhadami obyčejného-neobyčejného dospívání a životem ve světě, který je na fantasy žánr a na můj vkus až příliš prázdný, a stejně se v určitém bodě stává neodolatelně podmanivým a okouzlujícím jako Kvothe sám.
Pixx-73
  12. 9. 2014, 10:17
Druhý díl nezklamal, byl byl stejně nádherný jako první. Moc se mi líbí způsob, jakým Rothfuss píše, děj vám sám vyvstává před očima aniž byste se museli snažit, hrdinové ke kterým přilnete a spousta krásných vět, které máte potřebu si podtrhnout... Má to jedinou chybu - že zatím není další díl.
Zuzzi
  10. 9. 2013, 14:51
Jedním slovem - perfektní! Čtivá, krásně napsaná kniha, pro mne jednoznačně lepší než první díl (kt. byl mimochodem také dobrý). Kvothe dozrává a jeho vyprávění je čím dál poutavější, zejména s ohledem na jeho současný život... Netrpělivé očekávám závěr série :)
pro mne 9/10
BlackVerry
  3. 3. 2015, 10:33
Naprosto luxusní fantasy napsaná naprosto luxusním autorem. :) V tomto žánru jistojistě jedno z nejlepších děl.
Je znát, že knihu napsal velmi inteligentní autor, který má přehled v mnoha oblastech - od jazykovědy přes filosofii, muzikologii až po vědy přírodní. Tyto hluboké znalosti a touhu po poznáni přenáší (ve "verzích"upravených pro svůj fiktivní svět) také do vlastností hl. hrdiny Kvotha, což mi velmi veeelmi imponuje, inteligentní počtení a´la fantasy na logických do hloubky promyšlených základech prostě miluju..
Oba díly trilogie jsem rychle a nenasytně shltala a po Kvothově vyprávění jsem čím dal hladovější, čekání na další díl bude moc moc netrpělivé.. :(
Rezung
  29. 12. 2015, 11:46
Dlouho jsem ze sebe nemohla vysoukat komentář k této knize a stále si nejsem jistá jak přenést tak nadšené pocity do písmenek. Strach moudrého muže je rychlejší než Jméno větru. Rychle se mění prostředí, nesedíme jen v Archivu, ale jdeme v tomto krásném světě dál a vidíme mnoho nového. Každé je zajímavé, ať je mýtické více či méně. Líbila se mi každá část knihy, každá povídka, země či vesnice, ale opravdu nejvíce mě uchvátila kultura Ademských žoldnéřů. Mám ráda jak je Kvothův příběh protkán povídkami a bájemi, které se bravurně objevují ve "skutečném" světě a ukazují nám svá ponaučení.
Nejen místo, ale i Kvothe se mění a já ho mám stále raději za jeho nepolevující odhodlanost a vytrvalost. Na rozdíl od ostatních fantasy tady nenajdeme války, mocenské boje, politiku, tady je všechno z tohoto světa ukryto a schováno v příběhu jediného člověka, který se snaží protlouct se životem podle svého nejlepšího svědomí a většinou je to kniha spíše než fantastická, nádherně lidská. "Poznal mě. Ne jako jiní lidí, jako hrdinu z příběhů. Pamatoval si mě jako ušmudlaného, vyhladovělého kluka, který se k němu jedné zimní noci skutálel po schodech s horečkou a křikem. Dalo by se říct, že jsem ho za to miloval ještě víc."
barbee
  26. 12. 2015, 20:25
Myslela jsem si, že na poli fantasy u mne nikdy nic nepředčí Zaklínače. Ale Kvothemu se to podařilo. Tenhle příběh je pro mne jednoznačně tím nejlepším, co jsem v poslední době v tomto žánru četla. Teď už se jen dočkat dalšího dílu.
savid
  16. 11. 2014, 0:02
Skvělá kniha! Jedna z nejlepších fantasy knih co sem četl, samozřejmě na Pána prstenů to nemá. Knihu sem přečetl asi během tří dnů, což u mě není zvykem. Opravdu hodně čtivé.
piko
  11. 7. 2014, 11:43
Opět jsem udělal tu chybu, že jsem si rozečetl nedokončenou sérii. Sakra jak mě pak štve čekat na další díl. Protože tohle mě chytlo. Moc pěkný příběh. Po delší době fantasy, která mě učarovala a já se těšil ji číst a hltal stránku po stránce. A teď mi je líto, že už to mám přečtené. Nezbývá mi než netrpělivě čekat na další díl.
mindyan
  21. 9. 2016, 11:10
Už ať je další díl, prosím! Pro mě jasně vítězící fantasy! Miluju tenhle svět, miluju všechny zápletky (viz. Felurian), občas mě Kvothe opravdu vytáčí. Vytáčí mě jeho tvrdohlavost, jeho mladá nerozvážnost, ale přece jen jsem zvědavá jak bude jeho příběh pokračovat, proč se stane hospodským?!
Loks
  17. 2. 2016, 5:21
Další výborná fantasy série. Když jsem dočetl tento druhý díl, nemohl jsem to dostat z hlavy. Je to napsáno tak nějak jinak, pocitově něco mezi poezií a hudbou. Chytne vás to na autorovu vlnu a vyplivne až na konci. A to se dle mého v knize zase tolik neděje. Nemůžu se dočkat na pokračování.
Hexxis
  17. 1. 2016, 10:03
Ještě o něco lepší jak první díl, jak už jsou tu všecny postavy známé a děj je v pohybu, je to od začátku do konce perfektní čtění.
MrSalmonel
  25. 8. 2015, 17:31
I přesto, že hlavní hrdina je vykreslen, jako největší badass a někdy až otravný všeuměl, co spolkl moudrost světa je to jedna z nejlépe napsaných sérií, jakou jsem zatím četl. Kvothe se sem tam rozhoduje v rozporu se zdravým rozumem, ale Rothfuss to prostě umí podat.
Markettkaa
  25. 10. 2014, 19:46
Skvělý příběh, kvalitní styl vytvářející podrobný směr k tvorbě bohaté představy. Jsem fascinována mnohačetností zvratů a překvapení. Magie je zde popisovaná skutečně přenádherně.
Narayan
  27. 10. 2013, 15:23
Nejlepší kniha a série co jsem četl tak za posledních 10 let. Možná od doby, co jsem jako malý cucák poprvé sjel Pána Prstenů. Dlouho se mi nestalo, abych něco žral tak, že bych kvůli tomu v noci nešel vůbec spát. Fakt jsem to prostě nemohl zavřít dokud jsem nebyl na poslední stránce. A to opravdu nejsem žádný extrémní čtenář, jsem dost vybíravej a jen tak něco mě nechytne. Nedokážu přesně popsat čím mě to tak dostalo, není to nijak zvlášť originální, ale prostě jak začnete číst, nemůžete skončit, a chcete víc a víc. Je to jak heroinová bomba z pohoří Hertz v knižní podobě. Doporučuju všem kdo mají alespoň minimální vztah k žánru. Jen to čekání na další díl je strašný utrpení...
Hadas
  15. 9. 2013, 16:19
vyborne uz se nemuzu dockat dalsiho dilu :) a nejvic se mi libila ta cast s felurian.
Jo a nevite kdy tak cca by mela byt dalsi kniha ?
Miharu
  7. 9. 2013, 9:10
Jedním slovem NÁDHERA, pokud jsem Jméno větru zhltla tak tohle jsem rovnou sežrala. Během 998 stránek jsem se ani jednou nezadrhla, jak se mi to občas stává, příběh je vyprávěn s takovou elegancí a plynulostí, že než si to uvědomíte máte polovinu za sebou a jediné co vám začne vadit je, že brzo bude konec. Když jsem odložila knihu s hrůzou jsem si uvědomila, že pokud hl. hrdina měl takové problémy teď nedokážu si představit, co se bude dít v díle dalším. Nehledě na to, že tento díl ve mě vyvolal otázku, Co se stalo Kvothovi, že je dnes tam, kde je? Myslím, že než výjde další díl, vybuchne mi hlava. :)