Tygřice

Originální název: The Tiger´s Child

Portál - 2012
ISBN: 978-80-262-0166-3

Portál (2012) 978-80-262-0166-3 261

Torey L. Hayden byla mladá speciální pedagožka, když jí do třídy dětí s handicapy přidělili nezvladatelnou, hluboce narušenou Sheilu s nálepkou „beznadějný případ“. Strávily spolu pět intenzivních měsíců. Sheila, kterou opustila matka a žila sama se svým otcem-alkoholikem, se s pomocí Torey učila zpracovávat svá dětská traumata jinak než násilím a vztekem. Učitelka v ní objevila dítě s geniální inteligencí a snažila se ji nasměrovat na správnou cestu. Rozcházely se v naději, že ji spolu našly. Toto silné setkání zpracovala Torey v románu Spratek.

Po jeho vydání byla zaplavena dopisy z celého světa, v nichž čtenáři žádali informace o dalším osudu Sheily. Torey tedy napsala pokračování jejího příběhu - román Tygřice. Stalo se tak ale až o patnáct let později. Kdo však zná její knihy, ví, že jsou autobiografické. Nejdřív tedy Torey musela Sheilu znovu potkat. A jejich nové setkání si v dramatičnosti se Spratkem nezadá.

Sheile už je třináct, je typickým dospívajícím teenagerem a zdá se, že si na nic z toho, co s Torey prožila, nepamatuje. Je v ní stále velmi živá bolest z toho, že ji opustila matka, i ze zneužívání, kterému byla po celé dětství vystavena. Torey se ze všech sil snaží znovu navázat s dívkou blízký vztah. Nabídne jí práci praktikantky v letním programu pro děti s handicapem, a Sheila způsobí vážný problém a brzy na to zmizí. Torey ji objeví po dvou dlouhých letech v dětském domově, začne ji navštěvovat, Sheila postupně zlepšuje svůj prospěch i chování, a nakonec uteče. Její stesk po matce, kterou nikdy nepoznala, a bolest, jež jí způsobila, se zdají být nepřekonatelné. Torey trpělivě projevuje Sheile svoji lásku, a když už sama začne pochybovat o její budoucnosti, dívka prohlédne. Uvědomí si, že svoji budoucnost má jen ve svých rukou, a začne jednat. Sheilino neradostné dětství a bouřlivé dospívání přerostou v dospělost mladé a samostatné ženy. Románu dodává úplnost epilog, napsaný po deseti letech. (Založil/a: JitkaP)

Torey L. Hayden Torey L. Hayden
*21.05.1951

togaf
  20. 10. 2016, 8:10
Tygřice je pokračování knihy Spratek a s tím mám právě problém. Spratka jsem četla jen pár měsíců před Tygřicí, takže pro mě první část, která shrnuje právě dění ze Spratka, byla lehce nudná. A pak taky na příbězích Torey miluju odhalování tajemství, proč se děti chovají tak, jak se chovají. To u Tygřice odpadá, Sheilina tajemství už znám ze Spratka. Ale pořád se to čte skvěle a Torey je obdivuhodný člověk.
marcellia
  28. 2. 2016, 17:36
Za pokračování jsem byla ráda,Torey mě opět nezklamala,ale na konci jsem měla dost smíšené pocity,možná to bylo Sheilou a tím vším kolem ní. Každopádně za přečtení to stálo.
magdii
  4. 1. 2014, 22:59
skvělé pokračování Spratka mě velmi potěšilo, kvalitou se od 1. dílu vůbec neliší a je hodně čtivý :)
Daniel Janko
  9. 7. 2016, 5:59
Po dočtení u mě zůstalo jedno velké ticho ...
Ano Sheila "překročila" vlastní stín a a žije relativně normálním životem. O to více se vkrádá otázka KOLIK podobných dětí to nemá štěstí a nenajdou spřízněnou duši co jim nabídne ruku a utopí se v depresích, pocitech méněcennosti a dalších problémech a končí na okraji ba přímo za okrajem společnosti ...
Jinak kniha se opět čte velmi dobře - a osobně mi otevřela pohled do úplně jiného světa a jsem za to rád, byť to není úplně radostný svět ale o to více vidím věci v souvislostech a častěji mám možnost soucítění.
Lean
  17. 2. 2016, 8:08
Vydařené pokračování! Kvalita srovnatelná s One Child. Doufám, že epilog si autorka nijak nepřibarvila a odpovídá skutečnosti. Moc bych to Sheile přála.
HáTa94
  24. 7. 2016, 20:43
Torey píše velmi dobré knihy, takže i když dávám knize méně hvězdiček, neznamená to, že se mi nelíbila. Je to skutečný příběh, který se tak prostě stal a nikdo na něm nic nezmění. Životní příběh Sheily je silný a její cesta k "normálnímu životu hodně klikatá (s pro někoho možná překvapivým koncem). Důležité je, že ona sama je nakonec spokojená, i přes takové věci, které ji budou provázet asi až do konce života. Takže mé hodnocení asi vychází z mého pocitu, který jsem v průběhu měla, ale nedokážu ho popsat, ale to vlastně není vůbec na škodu.
nelik
  20. 1. 2013, 10:47
Perfektní pokračování knihy Spratek. Je fajn, dočíst se o pokračování příběhu navíc takovým poutavým způsobem!
JitkaP
  5. 10. 2012, 8:18
Skvělé, chytne vás od první stránky.