Mnichovská dohoda a osud sudetských Němců

Mnichovská dohoda a osud sudetských Němců Originální název: Das Münchner Abkommen und das Schicksal der Sudetendeutschen

Nezjištěno / Jiné - 2012
ISBN: 978-80-905310-0-0

Nezjištěno / Jiné (2012) 978-80-905310-0-0 160

Bylo vyhnání Němců z ČSR na programu již v roce 1919? Byla Mnichovská dohoda „zradou Západu“, nebo výsledkem české meziválečné politiky? Je na pozvánce k záboru Sudet Německem podepsán také Edvard Beneš? Kousek po kousku autoři tohoto neobvyklého knižního vydání analyzují tradiční mýty kolem Mnichovské dohody a s ní údajně spojeného osudu Sudetoněmců. Že vnímání událostí z podzimu roku 1938 v podání naší historiografie má dodnes naprosto určující význam pro chápání moderních českých národních dějin, není třeba zvlášť zdůrazňovat. A přesto se autoři knihy neobávají pomocí historicky doložených skutečností a dokumentů hledat upřímnou odpověď na shora uvedené „znepokojující“ a mnohdy provokující otázky. Najdeme dnes sotva někoho, kdo o „Mnichovské dohodě“ nikdy v životě neslyšel, ale je zarážející, že i leckterý historik v podstatě neví (a nebo raději nechce vědět), o čem tato dohoda ve skutečnosti byla a co jí předcházelo. Dodnes se kupříkladu traduje, že „Mnichovská dohoda“ byla jakýmsi šokujícím ujednáním „o nás bez nás“. Faktem však je, že tato dohoda dala pouze organizační rámec k odstoupení území již dávno odsouhlaseného československou vládou. V knize se čtenář dozví, které preambuli Mnichovské dohody se právě proto čeští historici vyhýbají jako čert kříži. Váš pohled na mnichovskou konferenci se tak po seznámení s méně známými skutečnostmi ohledně „Mnichova“ pravděpodobně zásadně změní.

Vydal: guidemedia etc s.r.o. (Založil/a: al-ma)