Občan markýz Lafayette

Podtitul: drama hrdiny Ameriky, Francie a Olomouce

Euromedia Group - 2000
ISBN: 80-242-0412-6

Euromedia Group (2000) 80-242-0412-6 364

Markýz La Fayette, smělý romantik a milovník svobody, jenž se jako 20.letý mladík vydal bojovat po boku George Washingtona za americkou nezávislost, aby se pak za Velké francouzské revoluce už jako občan Lafayette stal průkopníkem demokracie i ve své zemi, bývá právem nazýván hrdinou dvou světů. Stopy jeho dramatického života vedou i do naší země. Několik let byl politickým vězněm v Olomouci, odkud se neúspěšně pokusil za dobrodružných okolností o útěk. Lafayettova choť Adriena, které byl na osobní zásah amerického velvyslance zachráněň život před gilotinou, se s dvěma dcerami tajně vypravila do Vídně a nechala se i s nimi dobrovolně vsadit do manželovy kobky. Čtenář se v následujícím vyprávění dozvídá mnohé nejen o tomto neuvěřitelném příběhu neobyčejně ásky, ale i o dalších osudech občana markýze Lafayetta, o němž Napoleon prohlásil, že je jediným Evropanem, kterého nedokázal změnit, a jehož socha stojí u Bílého domu z olomouckých ulic nese jeho jméno. (Založil/a: Handa)