Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Vražda v Olomouci

64%
3 9
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Vražda v Olomouci

Podtitul: historický román o českém králi Václavu III.


Originální název: Vražda v Olomouci
Poprvé vydáno celosvětově: 1972

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Vyšehrad - 2001
ISBN: 80-7021-483-X
Počet stránek: 117
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 14x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Vyšehrad (2001) 80-7021-483-X 117
Československý spisovatel (1972) 153

Dílo Vražda v Olomouci zachycuje poslední dny panování českého krále Václava III. Je srpen a píše se rok 1306. Městem Olomouc se náhle jako blesk rozšíří zpráva, že král Václav Třetí, poslední mužský představitel Přemyslovců, byl zabit. Šternberský purkrabí Tomáš z Náměstí byl Albrechtem z Rožmberka pověřen, aby vypátral vraha. Při pátrání po vrahovi šestnáctiletého Václava se Tomáš setkává s mnoha lidmi a mnoha názory na tohoto rozporuplného a lehkomyslného panovníka. Vyšetřováním se také objevují četné motivy vraždy. Byl to motiv mocenský nebo zde hrála roli žárlivost mladičké manželky? Nejednalo se náhodou o tragickou záměnu osob? (Založil/a: Fefin Lišák)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vladislaus
40% 40% 40% 40% 40%
  4. 2. 2013, 17:11
Autor dělá ostudu historickým knihám. Nedávno jsem dočetl vynikající knihu o Cyrilovi a Metodějovi Svatí kacíři a nyní jsem se znechucením dočetl tento nudný a nečtivě psaný blábol. Postavy knihy jsou mdlé a mluvící jazykem, který se snaží vyjadřovat dávnověkost.
Fefin Lišák
100% 100% 100% 100% 100%
  5. 10. 2012, 21:56
Výborná volba pro ty, jež namísto „zhistorizovaných“ beletrií chtějí ani ne tak detektivku jako spíše historické vyprávění, nikoli však hodné Englundových Nepokojných let či Válce proti Albigenských od Fulchera Chartres – spíše trochu románového stylu.
Při čtení rádoby historických detektivek Vlastimila Vondrušky se mi dostala do rukou Daňkova knížka. Už od začátku jsem ji musel vyslovit uznání. Ačkoli byl autor spíše divadelník, scénárista, filmař, dramaturg a režisér, nevěřím, že neprošel alespoň minimem historického vzdělání. Nebo jakýms takýms odborným zájmem.
Knížka není detektivkou v pravém slova smyslu (viz zmiňovaný Vondruška). Smrt Václava III. a následné shrnutí a dobádání se všech historických hypotéz a skazek a báchorek (typických pro časopisy popularizující historii, kdy čas od času některý dryáčnickým způsobem vyhlásí do světa senzační zjištění o vraždě posledního Přemyslovce a přitom jen papouškuje staré a nastokrát omleté dohady – které v knize také zazní) nemají moc společného s detektivkou pravého slova smyslu. Investigativní rádoby historické vyprávění s prvky románu, podchycené (mne uspokojivě) barvitě vykresleným historickým pozadím je něčím větším. Přináší vykreslení dobových nálad, prezentaci smýšlenek vhodně prezentovaného používání některých archaismů. Naprosto mě nadchlo dodržování formálních pravidel dobových písařských kanceláří (třebaže jsou autorem vycucané z prstu, jenom „jakože“ by mohly vypadat, což nám sám přiznává).

Trošku protivná mi byla postava lazebnice Hatavy. Nelze ji však upřít jistou potřebnost pro děj – zejména pro občasné zásvity ženské logiky, schopnosti empatie atd., které tvrdí mužští hrdinové nebyly schopni. Na druhou stranu jsou v knize i vtipné a legrační momenty. Neuvěřitelně mě rozesmál list mnicha Tibertia o zpět nabyté počestnosti pana ze Šternberka. A jiné.

Tedy. Kniha tvoří velice zajímavou směsku historického vyprávění, detektivky, románu naráz. Nesnaží se o žádné novoty a fantazie v náhledu na danou problematiku. Naopak. V momentě vystřílení všech fakt je příběh utnut a skončen. Osobně jsem ji přečetl jedním dechem – ačkoli já podobné knížky hltám. Přestože jsem chtěl knihu hodnotit mírněji, při pohledu na vysoké hodnocení jiných a mě méně hodnotnějších knížek ji s drobnou výčitkou dávám plné bodování.