Umění vnímat umění

Gasset (2011) 978-80-87079-15-7 228
(Založil/a: Lipcsei)

Hledající
  10. 1. 2014, 22:03
Konečně se našel někdo, kdo si dokázal všimnout a snížit se na úroveň nás obyčejných toužících smrtelníků, kteří když stojí před obrazem s nadějí, že pochopí "CO?" nebo "PROČ?" anebo "proč zrovna TAKHLE"?, a přitom přiměřeným jasným slovem říci: "Ne, není to jen problém váš, že nevidíte, nechápete, nevšimnete si..", ale i těch, co jen "píší o umění", ale ne o "prožitku z umění". Autor nespěchá, je trpělivý ve vysvětlování, přizná i vlastní občasnou tápavost (takovou skromnost člověk dnes už moc nevidí - přiznat to se bere jako projev slabosti, neschopnosti..), píše jasně, srozumitelně, a i když je to kniha spíše teoretická, seděl jsem na zadku jak přibitý - existoval jen daný představený mi obraz jako příklad a já. Svět okolo mně jako by zanikl, ztichl. Jen já a "on" jsme se vnímali, propojovali, sdělovali si poselství jen mezi sebou.. byl to vlastně příběh vztahu, on: "poznej mě" a já "dělám co můžu". Pane Třeštíku, díky.