Návrat na pohoří zlatého koně

Návrat na pohoří zlatého koně Originální název: Návrat na pohoří zlatého koně

Mladá fronta - 1978

Mladá fronta (1978) 266 Edice: 13 (Třináct)

Tiana byla božský nalezenec - dcera kruté matky, jež požírala své děti - a jenom laskavému otci se občas podařilo zachránit novorozeně a předat je lidem. Tianu našli kupci a dostala se k Velkému králi Bójů, aby se stala kněžkou a později Velkou matkou kmene, který sídlil na území dnešních Čech. Podivuhodný osud čekal krásnou zlatovlásku, a třebaže mnohé příběhy jako by byly vzaty z pohádky, Tiana žila osud svého lidu, který vedl úporný zápas s dotírajícím nepřítelem. To bylo v dobách, kdy na dalekém jihu stoupal k vrcholu moci Julius Caesar a vypravoval se v čele legií dobývat nová území.
A právě v historii těchto válek připadla velká úloha i hrdince z pohoří Zlatého koně. Anna Bauerová ve svém prvním románu srovnává rozličné kultury oněch let a v živém, barvitém pásmu převádí obrazy z dávné historie. Návrat na pohoří Zlatého koně je dobrodružný román pojatý jako legenda - přitom však do podrobností vychází z ověřených poznatků a faktů. Autorka vypráví se smyslem pro spádný děj i pro věrohodné líčení dobových typů. Uvádí se jako spisovatelka vybavená darem snové fantazie a odborně fundovaného realismu. V jejím podání není mrtvé historie, vskutku lidské činy zachová živá paměť až do dnešních časů. (Založil/a: vladislaus)

Introvert
  28. 2. 2014, 19:28
Romantická báje se všemi atributy; láska, zrada, tajemství, neuvěřitelný konec... :-) Je to hezké, určitě by byla škoda, aby se taková knížka ztratila mezi dnešní fantasy, mnohdy pochybných kvalit. Je to opravdu pohádka.
Tardis
  30. 10. 2014, 22:52
Nostalgie. Kdysi jsem narazila na úryvek v čítance a šlo o první knihu, kterou jsem kdy úpěnlivě sháněla-naštěstí úspěšně. Příběh je to výborný a čtivý.
katapultova
  17. 6. 2013, 15:29
Tato kniha je vlastně předlohou pro román Návrat na pohoří Zlatého koně, i když v některých situacích či postavách se poněkud liší (nejen z důvodu, že jde v druhém případě o knihu pro dospělé, ale zřejmě i pro časový odstup mezi napsáním). Zajímavé je jistě setkání trochu pošetilé hrdinky s Gaiem Juliem Caesarem (zajímavé je i porovnání vyvrcholení jejich vztahu v této knize a v románu Zlatý kůň).