Králův dluh

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Moba - 2012
ISBN: 978-80-243-4902-2

Moba (2012) 978-80-243-4902-2 320

Píše se rok 1266 a český král Přemysl II. Otakar podporuje slabého císaře Richarda Cornwallského. Za to obdrží úřad, který spravuje císařovo jmění na východ od Rýna, a vzápětí se s jeho tichým souhlasem zmocní Chebska. Tamní měšťané s tím nesouhlasí, ale nemají sílu, aby tomu zabránili. Vzápětí se vytasí s listinou, podle které půjčilo jejich město Cheb českému králi Václavovi I. obrovské množství peněz a tyto peníze jim České království stále dluží. Správce královské pokladnice si však pamatuje, že dluh byl splacen a existuje o tom příslušná listina. Jenže nikdo ji nedokáže najít a vzápětí kdosi správce královské pokladnice zavraždí. Český král volí řešení, které považuje za nejrozumnější - povolá správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu. (Založil/a: al-ma)

Vlastimil Vondruška Vlastimil Vondruška
*09.05.1955

analphabet
  19. 8. 2014, 23:37
Krásná, originální, vtipná a pro mě i naučná detektivka ze 13. století. Autor se striktně drží vyšetřování a neodbíhá ke zdlouhavým popisům. Rozřešení je na můj vkus příliš zamotané, ale celkový dojem to nekazí. Přečtu si určitě i další díly.
Hazakiros
  2. 11. 2013, 2:12
Další ze série velmi povedených historických detektivek. Mám rád Oldřicha z Chlumu, a vlastně celé období vlády Přemysla II. Otakara. V. Vondruška má velice dobře zmapovanou tehdejší historii, pročež o ní dokáže velice poutavě psát.
Ignis
  21. 1. 2013, 21:01
Teď jsem ji dočetla, je to jedna z těch povedených knížek, zápletka je sice zapletená, ale dává celkem smysl, ta pátá hvězdička je za vtipnou variantu na ochotnou sklepnici.
suhi
  1. 2. 2013, 16:27
Oddechová historická detektivka. Nic víc, nic míň. Oldřich z Chlumu byl asi prapředek Mirka Dušína, jinak si neumím vysvětlit jeho absolutní smysl pro čestnost, spravedlnost a zároveň pochopení pro hříchy druhých. Kdyby měl Oldřich pár negativních vlastností, byl by pro současného čtenáře mnohem lépe stravitelný. Celkově bych se, být auterem, nebál o větší autentičnost, nechci říct přímo surovost. Stejně tak popis lechtivějších scén není příliš silnou stránkou autora, ale chápu, že asi nejsem zrovna cílová skupina pro kterou tyhle oddechovky píše. Přesto převažují klady nad zápory a někdy se do dalšího Dušínova (Oldřichova) dobrodružství opět pustím.