Čechy, země zaslíbená

Čechy, země zaslíbená Originální název: Čechy, země zaslíbená

Torst - 2012
ISBN: 978-80-7215-435-7

Torst (2012) 978-80-7215-435-7 228

Hrdinka nového románu Petry Hůlové přijíždí do Čech, aby si vydělala. Příběh Olgy je výpovědí o nelehkém životě v cizí zemi. Vyprávění se pokouší vyrovnat se se stereotypy, týkajícími se jak Ukrajinců, českých zaměstnavatelů a neziskových organizací, tak žánru "gastarbeiterského románu", který životy svých hrdinů často redukuje na boj za slušnou materiální existenci a rodinné štěstí. V lehce ironickém tónu jsou zde zobrazováni všichni zúčastnění. Hlavní hrdinka není barvotiskovou obětí "zlých Čechů", ale živou bytostí s vůlí řídit svůj osud navzdory podmínkám, v nichž žije. Prostřednictvím Olžina příběhu poznáváme jak její minulost na Ukrajině, tak širší komunitu pražských imigrantů. Nakonec je ovšem všechno ještě trochu jinak, než si čtenář po celou dobu mohl myslet... (Založil/a: Brembula)

teite
  30. 1. 2014, 16:14
Zpočátku jsem byla knihou nadšená, téma imigrantů podle mne pojala Hůlová opravdu skvěle a četlo se to, jako by se skutečně jednalo o autentické vyprávění (pochopitelně nevím, jak by se na to dívala skutečná "úkáčka". Skvělý je i popis "humanitárních" pracovnic. Dojem mi ovšem pokazil závěr - Hůlová je brilantní vypravěčka, ale nějak mám pocit, že nezvládá konce, dotažení příběhu, že se buď kniha jaksi rozplyne v ničem, nebo přijde něco podobně náhlého a do příběhu nezapadajícího jako toto...
cmuchal
  24. 6. 2015, 15:45
Cítím bázeň k Petře Hůlové, jak věrně v této knize nastínila imigranty a humanitární pracovnice. Čechy, země zaslíbená se mi bohužel nečetlo jedním dechem, děj je koncipován lehce roztroušeně. Konec nevnímám negativně a oceňuji posledních 30 stran oproti některým čtenářům. Toto byla má první zkušenost s touto spisovatelkou, čekal jsem lepší zážitek, ale hodlám jí dát ještě další šanci!

„Když se začne něco sypat, málokdy zůstane u jednoho, protože neblahé věci chodí po několika a drží se přitom spolu za ruce jako na vycházce děti z jeslí.“
huttershofen
  18. 2. 2013, 11:36
Tak si nějak nevím rady s hodnocením. Hůlová umí psát výborně, o tom není pochyb, umí popsat lidi tak, že člověk vidí skutečné lidi, a to dokonce i jiných národností (tady Ukrajinky). Ale nějak jsem se tentokrát do příběhu nemohl začíst, jako bych chytil dech až na posledních stranách, a to spíš tím, jak se začíná rozkrývat jedna nečekaná pointa, která je sice vděčně poutavá (nebudu jmenovat, který film připomíná, abych někomu nezkazil překvapení), ale pro příběh je vlastně maličko až zbytečně násilná, stejně jako drsné rozkrytí minulosti rodičů hrdinky, na které ale tak nějak taky moc nečekáme. Já zkrátka nevím. Není to špatné, ale nadšení, s jakým jsem četl Tajgu a Babičku, se tady neopakovalo.
chroust123
  16. 9. 2013, 13:06
Styl, kdy hlavní hrdinka vypráví svižným jazykem jakoby to bylo z patra a s mnohými odbočkami od hlavní osy mi velmi seděl (asi takhle to vypadá, když sám něco vyprávím :)). Kniha se prostřednictvím Olgy vyjadřuje k pestré škále témat a můžeme jen hádat kdy se jedná o autorčin světonázor a kdy spíše o otevírání nových náhledů a to je to, co na knize nejvíc oceňuji. Závěr vše důstojně dovršil, a i když závěr linky a Olžině kamarádce považuji za tuctový přiklonil jsem se k plnému hodnocení.
HDosoudilová
  25. 6. 2015, 9:23
Od této autorky to byla moje první kniha. Téma mě zaujalo, tak jsem na ni byla zvědavá, ale výsledek nic moc. Začátek byl dobrý, četlo se to samo, ale pak se děj začal plést, trochu jsem měla zmatek i v postavách. Každopádně to byl zase jiný druh beletrie a leckomu tato tématika otevře oči. I když je pravda, že xenofob si takovou knihu nikdy nepřečte...škoda
vecne_vysmata
  25. 5. 2013, 1:54
Možná je to tím, že téma imigrantů mě zajímá i profesně - každopádně jsem si celou dobu říkala, že to je přesně ten typ knihy, kterou jsem si už dlouho toužila přečíst, a žasla nad tím, že jednotlivé postavy jako bych přímo znala ze života. Posledních 30 stran, kde najednou příběh nabere úplně jiné obrátky, mi dojem zkazilo - bez tohoto podivného a se zbytkem příběhu zcela neladícího vyhrocení by můj zážitek byl větší. Každopádně u Hůlové typické.
MiroslavKrajnik
  8. 3. 2016, 15:47
Od doby přečtení knihy pohlížím na úkáčka asi jinak. Jsou to přeci jen lidé jako všichni ostatní. Kniha je fajn.