Hudebníci hraběte Morzina

Hudebníci hraběte Morzina

Podtitul: Příspěvek k dějinám šlechtických kapel v Čechách v době baroka

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Kniha pojednává téma šlechtických kapel v Čechách v době baroka na příkladu kapely hraběte Václava Morzina, známého v dějinách hudby jeho kontakty s A. Vivaldim. Prameny týkající se hudebníků i dochovaná hudba Morzinových skladatelů umožnily sledovat kapelu z různých úhlů. Pozornost byla věnována personálnímu složení kapely, její organizaci a místu v rámci šlechtického dvora. Prostřednictvím biografií A. Mösera, F. Jiránka, A. Reichenauera a Ch. G. Postela byly představeny „modelové kariéry“ hudebníka ve šlechtických službách. Analýzy vybraných skladeb byly zaměřeny na sledování vzájemných vztahů zadavatele a tvůrce díla, obsazení kapely a podoby skladeb či přebírání vivaldiovských kompozičních vzorců Morzinovými skladateli. Kniha je doplněna katalogy instrumentální tvorby skladatelů Reichenauera, Postela a Jiránka. (Založil/a: tool)

#hudba

tool
  9. 10. 2012, 12:36
Výborná kniha pro všechny fajnšmekry, kteří mají rádi českou barokní hudbu. Pokud je mi známo, dá se koupit pouze v Etnologickém ústavu AV ČR.