Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Pád

86%
4 20
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Pád Originální název: The Drop
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Nejnovější vydání:
Domino - 2012
ISBN: 978-80-7303-752-9
Počet stránek: 344
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Domino (2012) 978-80-7303-752-9 344

Kdyby ještě žil Chandler, psal by jako Connelly. A Phil Marlowe dnešní doby by se jmenoval Harry Bosch. Harry Bosch se ocitá na sklonku kariéry, a tak chce zbývající tři roky služby maximálně využít. Přání se mu vyplní: jednoho rána přistanou na jeho stole hned dva nové případy. Prvním z nich je vražda z roku 1989, jejímž pachatelem je podle rozboru DNA devětadvacetiletý násilník. Je ovšem možné, aby spáchal vraždu v pouhých osmi letech? Anebo se v laboratoři dopustili strašlivého omylu? Pokud by platila druhá možnost, zpochybnilo by to všechny případy, v nichž se důkazy rovněž opíraly o analýzu DNA. Současně je Harry povolán k druhému případu: má prošetřit smrt muže, jenž zemřel po pádu z okna. Vyskočil sám, nebo mu někdo pomohl? Harry záhy zjišťuje, že oba případy jsou propojené a že je spojují zákulisní politické čachry. Nakonec dospěje ke dvěma mrazivým odhalením: v Los Angeles už více než dvacet let nerušeně působí sadistický vrah a tamní policii paralyzuje politické spiknutí s velmi dlouhými kořeny. Podaří se Harrymu odolat tlakům, které s postupem vyšetřování mocně sílí? Anebo se ukáže, že jako detektiv ze staré školy nedokáže čelit nástrahám moderní doby a že jeho odchod do výslužby přichází právě včas? (Založil/a: lera)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

illy
100% 100% 100% 100% 100%
  15. 10. 2012, 19:20
"Buď jde o všechny, nebo o nikoho" Harry Bosh opět na scéně. Můj nejoblíbenější detektiv s absolutním smyslem pro spravedlnost. A cokoliv se postaví mezi něj a tuhle slepou dámu, nemilosrdně smete. Autority, přátele - všechno. Výborné čtení (Connelly ani jinak neumí). Až Harry skutečně půjde do důchodu, smutně to oslavím s ním.
Pend
80% 80% 80% 80% 80%
  24. 8. 2016, 18:22
Klasický Connelly. Bosch v plné formě řeší současně dva případy, opět je v tom zapletena politika. Docela velká část knihy řeší soukromý život, do kterého zasahují dvě ženy...A konec zase není úplně, jak bychom čekali.
Eidalon
80% 80% 80% 80% 80%
  31. 3. 2014, 23:10
Michael Connelly patří k mým oblíbeným autorům a je potěšitelné, že píše a vydává v průměru jeden román ročně, což od roku 1992 vydalo již na 28 knih, které se točí kolem losangeleské policie, americké justice či knih se špionážním pozadím. Všechny byly přeloženy do češtiny a taktéž byly vydány (vyjma posledních dvou - rok 2013) a tak si fanoušci Connellyových románů mohou užívat dosytosti.

Při tomto množství si autor již nevystačil jen s jedním hlavním hrdinou a tak se setkáváte v jeho románech s nejrůznějšími postavami. Největší a nejdelší sérií jsou příběhy kolem postavy losangeleského detektiva třetí třídy Harryho Bosche (celkem 17 knih), dále pak série s Harryho nevlastním bratrem, advokátem Mickey Hallerem (pět kousků), série s hlavním hrdinou Jackem McEvoyem - dva romány, Terrym McCalebem - dva romány a další samostatné knihy (Zrádný měsíc, Horká linka).

Měl jsem to štěstí přečíst si všechny zatím dostupné knihy v češtině a musím říct, že se vždy jednalo o skvělou zábavu. První knihou s Harrym Boschem byl Echo park z roku 1992 a od té doby „stárnu“ společně s Harrym, který se zatím v předposlední knize série - Pád - blíží důchodcovskému věku.

S Harrym jsem „prožil“ spoustu jeho příběhů, úspěchů i pádů, bojů s mocí, korupcí a policajtikou – tedy rozhodování o spravedlnosti pohledem politického vlivu. Harry vždy vychází jako neúplatný „hráč“ i za cenu osobních proher, který s případy nemanipuluje a razí své heslo, buď záleží na všech a nebo na nikom, neboli padni komu padni. Všemi knihami série se vedle Harryho prolíná spousta postav, které se objevují a vracejí jako stín minulosti.

Pád je tedy zatím předposlední knihou s Harry Boschem. Harry pomalu končí svoji detektivní kariéru a působí nyní na oddělení dlouhodobě nevyřešených případů. Prověřuje tzv. studené stopy a snaží se pomocí nových technologií oživit a objasnit případy, u nichž se vyšetřování v minulosti nepodařilo dotáhnout do konce.

I na nový případ, který dostane on a jeho parták David Chu, se vrhnout s obvyklou intenzitou. Stopy krve a rozbor DNA, který se dělal až nyní v neuzavřeném případu vraždy mladé dívky ukazují na muže, jehož profil se k činu výrazně hodí. Co však nesedí, je načasování. V době zavraždění (před 22 lety) bylo pachateli osm let. Jedná se o chybu laboratoře či pomíchání dat? To vše má Harry a David prošetřit. Než se však stačí pořádně rozběhnout, jsou odvolání k případu naopak velmi „živému“.

Ze známého hotelu vyskočil – spadl či byl vyhozen syn prominentního člena městské rady, který shodou okolností byl dlouholetým členem policie a Harryho téměř osobním nepřítelem číslo jedna Irvin Irving, který si na prošetření okolností kolem úmrtí svého syna vyžádal právě Harryho Bosche.

Harry se tak ujímá případu a postupně rozkrývá politické čachry, korupci, lobbing a ovlivňování ve veřejných zakázkách, na kterých se oběť – Irvingův syn - zúčastnil a nabízel koupení si vlivu a hlasů radnice přes svého otce. Narazí taky na jednoznačnou stopu zavadějící do časů, kdy Irving i jeho syn ještě působili u policie, otevírá staré „skříně s kostlivci“ a vyhrabává na svět dávno zapomenutou špínu. Vše je odhaleno a jasno, ale vyšší zájmy pracují s fakty dle svého uvážení a Harry pochopil, že jeho práce byla zneužita v boji o moc, vliv a peníze.

Jak kontrasně působí jeho druhý případ, kde se za chladnou stopou téměř bez možnosti odhalení podaří objasnit na 37 případů vražď. Obrovský případ je ale uměle potlačován z důvodu vyššího zájmu – řádění maniaka policii unikalo dlouhých 22 let a sama policie nemá zájem na tento fakt moc poukazovat.

A tak se Harryho vyšetřování, jako vždy perfektně provedené, stává jen nástrojem k prosazování jiných cílů. Harry je zaskočen a znechucen celou situací a zvažuje svůj odchod od policie. Jak vše nakonec dopadne, čtěte a dozvíte se to.

Příběh a kniha si drží svůj vysoký standard, dobrá zábava za čtyři hvězdy.
Pajky
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 9. 2015, 0:14
Harry musí na sklonku své policejní kariéry vyřešit zdánlivou sebevraždu. Vše je ale mnohem komplikovanější, protože se do toho přimotá politiky a na scénu se vrací Harryho starý nepřítel - Irving. Právě jeho syn je oním sebevrahem a Harry musí vyšetřit jestli to náhodou nebyla vražda. Do toho postupně odkrývá ještě starý případ, který se táhne déle než dvacet let a má nabízí překvapivé stopy. Standardně dobrý Bosch (spíš jeden z těch lepších), což znamená opravdu dobrá a kvalitní detektivka.