Mráz přichází z Hradu

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Druhé město - 2012
ISBN: 978-80-7227-324-9

Druhé město (2012) 978-80-7227-324-9 338

Krásná makléřka Diana (v nové roli televizní redaktorky) a novinář Marek Konwicki objeví šokující videonahrávku z tajného setkání Václava Klause s Vladimirem Putinem, pražský primátor Bohuslav Svoboda veřejně vyzve na šermířský souboj kmotra Romana Janouška, na pochod homosexuálů a lesbiček Prague Pride se do Prahy s bombou v batohu chystají dva celostátně hledaní neonacisté a transsexuálka Kristýna přináší do redakce MF DNES Supertajnou knihu neboli deník prezidentova záhadně utonuvšího milence — tak začíná nová kniha Michala Viewegha Mráz přichází z Hradu. K dalším postavám tohoto nemilosrdně sarkastického společensko-politického panoptika patří premiér Petr Nečas, ředitelka jeho kabinetu Jana Nagyová, Livia Klausová, ministr dopravy Vít Bárta, ministr vnitra Radek John, arcibiskup Dominik Duka či ruský velvyslanec Sergej Kiseljov. V epizodních rolích se objeví například prezidentovi muži Hájek a Jakl, kmotři Palounek, Dlouhý, Oulický a Rittig, zpěvák Landa, ředitel BIS Lang, Martin Roman, Jana Bobošíková, Miloš Zeman a mnozí další. Autor se odvážně pohybuje na nejzazší hranici svobody slova a před očima čtenáře vytváří napínavou a zábavnou koláž, která je navzdory vší nadsázce nebezpečně pravdivým obrazem současného Česka.
Byl-li Vieweghův bestseller Mafie v Praze označen za třaskavou knihu o politickém bahně, pak volné pokračování Mráz přichází z Hradu je výbušnou směsí schopnou podstatně rozsáhlejší exploze. (Založil/a: JaninaV)

Introvert
  30. 5. 2014, 15:27
Přemýšlím, jaký hlavní popud musí mít spisovatel, aby napsal knihu v tomto duchu. Mám zato, že především znechucení současnou politickou situací. Michal Viewegh kultivovanější formou vyjádřil vox populi - to, o čem lidé diskutují ve svém soukromí. (Sama mám v paměti dobu, kdy by jen zlomek toho, co se v textu knihy objevuje, stačil, aby byl autor volán k odpovědnosti, označen za nepřítele státu a s celou rodinou perzekuován.)
V některých komentářích zde vidím, že je v této knize postrádána jistá dějová linie - jednolitý příběh. Nic takového ale tato kniha neslibuje, je to vlastně jakási sonda do politického dění v naší zemi, zčásti fiktivní; přes všechnu tragičnost i velmi zábavná...
Knihu považuji za velmi dobrou a na závěr svého komentáře nemohu nenapsat - uzdravte se, pane Vieweghu.
prkali
  16. 4. 2013, 17:45
Svěží dílko - lehké a mírně šumivé. Viewegh zkrátka umí psát. V náhlém popudu jsem si tu knihu zarezervovala v naší knihovně, moc se mi do ní nechtělo, ale pak jsem ji slupla jak malinu. Velmi zábavná, jak píše v poznámce sám autor - "rozverná kombinace reality a fantazie". Ale nezasmála jsem se, spíše mě chvílema mrazilo...
Eidalon
  27. 3. 2014, 12:01
Mráz přichází z Hradu (2012) je volné pokračování knihy Mafie v Praze (vydáno 2011) a vychází v krátkém časovém sledu za touto knihou. Trochu se vkrádá myšlenka, že načasování uvedení knihy do období plné prezidentské kampaně, bylo prvoplánované, ale jak praví autor, vše je jen přetrvávající spekulace. Každopádně z této knihy bývalý prezidentský pár vychází s image velmi nelichotivou a to jak po stránce morální, tak politické a státnické; další reálná jména politiků napříč politickým spektrem nevyjímaje.

I v tomto pokračování se potkáváte s hrdiny knihy první s Markem, Dianou, Sašou Lounským, plukovníkem, důstojníkem Hruškou, policistou Radkem Staňkem. Co se oproti první knize změnilo je skutečnost, že zcela průhledné fiktivní jména hlavních politických činovníků vystupujících v Mafii v Praze ponechal autor nyní v jejich pravém znění a to zcela záměrně. To určitě svědčí o autorově osobní odvaze, zvláště s přihlédnutím k tématům v knize popisované.

Samotný příběh je však ještě prostoduší, s minimální zápletkou, než u Mafie v Praze a osobně se nemohu zbavit dojmu, že zde sloužil jen jako vata pro fakta, která zde Viewegh zcela nepokrytě rozkrývá a která se měly stát hlavním sdělením knihy. Román je plný politiků a jejich osobních vazeb, kmotrů a jejich vzájemném propojení se skutečnou mocí, intrik a nadnárodních odhalení. Vlastně se zde neustále rozkrývá kdo s kým, pro koho a za kolik a to v případech naprosto reálných a mnohdy již realizovaných. Zde není fiktivní snad jediná naznačená kauza.

A propojení oné fikce – konfrontace témat s realitou dne, kterou čteme v denním tisku, v internetových blozích, diskuzích či článcích a slyšíme ve zprávách všech televizí nebo rozhlasů je natolik zavádějící, že i poučený čtenář jen těžko rozlišuje literární fikci od reality. Vše je umocněno skutečností, že máme ony popisované aféry ještě plně v paměti, vše se odehrálo jen v krátké minulosti, kdy kniha vyšla.

Vazby známé a prokázané, vazby spekulativní - hraničící s jistotou a vazby neodhalené s indiciemi, které jasně ukazují k osobám, o kterých je lépe nemluvit nahlas. Toto téma v knize jednoznačně převažuje a je cítit, že si pan Viewegh s tímto dal značnou práci.

Není to ale překvapující, svůj odpor a jistou znechucenost proti klientelismu, korupci, protekcionismu a vůbec minulému i současnému českému establishmentu vyjadřoval veřejně či ve svých knihách - především Denících – mnohokrát. Místy pasáže z knihy "připomínají investigativní novinařinu" a knihy pana Kmenty co se třaskavosti týká, zde ale podobnost končí. A aby se vyhnul problémům, vše „ukrývá pod fikci literáta“, která ale nemůže přesvědčit nikoho, je jen „ochranou kopulí“ proti přímým útokům na Vieweghovu osobu a nutností doložit naznačená fakta. Zde ale chápu, kolikrát jsme v jasných kauzách od vrcholných představitelů moci slyšeli, víte-li, znáte-li - doložte a nic se dál neděje. Nevěříte? Zahloubejte se do problému fotovoltaika, to je snad ještě horší tunel, než privatizace.

Samotný příběh je natolik „přestřelený“, že tím je prvotní cíl - vše posunout do literátní roviny - vlastně sám sobě parodií. Děj knihy stačil Viewegh vtěsnat do tří dnů, z prezidenta Klause udělal prvního homosexuálního muže státu, z manželky konkubínu, setkáte se zde se jmény Roman Janoušek a jeho mediálně propíranou kauzou – přejel jsem Vietnamku, pochodem homosexuálů v Praze, či úsměvnou prezidentovu kleptomanii s perem, která zaplnila na čas všechny zpravodajské servery. V náznacích poznáváte denní praktiky předních medií, seznamujete se s regionálními kmotry, kteří si jdou pro svoji libru masa, vše vrcholí zneuctěním státních korunovačních klenotů a pronikání ruského vlivu na českou politickou scénu včetně okázalého otrávení Víta Bárty v závěru knihy.

Dočíst knihu mne stálo hodně sil (v té konkurenci jiných skvělých autorů) a za samotný příběh a román jako takový mohu dát jen jednu hvězdu. Co ale oceňuji, jsou právě ty informace, které, jak jsem již uvedl jsou dle mne hlavním, byť upozaděným sdělením knihy. Za to plné body, takže výsledek je průměr tzn. tři hvězdy.

Jste-li denním sledovatelem dění na politickohospodářské sféře, pak Vám přečtení knihy doporučuji, spousta střípků z mozaiky - proč ten či onen - Vám možná zapadne na správná místa. Chcete-li si přečíst poutavý příběh s vypracovanými zápletkami, vychutnat krásu slova, nebrodit se tím politickým a korupčním prostředím, který na Vás mimo jiné denně chrlí média ze všech stran, pak raději sáhněte po jiné knize. Mráz přichází z Hradu Vám za to nestojí.

A závěrem - zdravotní problémy pana Viewegha koncem loňského roku, jen pár dnů po vydání této třaskavé knihy, berte jak událost čistě náhodnou. Ale kdo ví? To je ale již pouhá spekulace!
LadysR2
  25. 1. 2013, 10:32
Další kniha z prostředí české politiky, policie a vší špíny, co vás napadne. Hnus a korupce ztéká z každé stránky. Mafie v Praze pro mě byl silnější zážitek, ale přisuzuju to tomu, že Mráz je prostě druhý v pořadí. Po přečtení knihy se mi stala zvláštní věc. Přestal jsem mít nadmíru vzteklé reakce při čtení českých novin. Přišlo prozření, že tady je korupce a zvůle moci tak silná, že nemá cenu se dostávat do infarktních stavů. Dnes už se nad denním tiskem kysele usmívám
Alaglesia
  3. 4. 2014, 8:17
I když bylo v knize mnoho postav a střídaly se ve vyprávění, k mému překvapení jsem se v nich lehce zorientovala. nemám politická témata ráda, ale kniha byla čtivá, námět zajímavý, z velké části podložený realitou. Jenom si myslím, že autor je zaujatý vůči Klausovi. Tahle kniha patří k těm lepším z autorovy dílny, proto čtyři hvězdy.
dalimoni
  7. 12. 2012, 0:30
Kniha prakticky bez děje (teda téměř bez děje). Koláž skutečných událostí míchaná s fantaziními provokacemi autora. Na rozdíl od Mafie jsou zde postavy, která mají skutečná jména skutečně žijících postav, což mi opravdu vadí. Jako novinář by si musel zodpovídat každé slůvko, které by napsal, ale jako autor "románu" ne. Prakticky na nikom z postav nenechal nit suchou. Jediné malé plus je, že se kniha četla rychle, ale oproti Mafii v Praze (která ještě měla aspoň trochu příběhu) to je hodně slabé a trapné.
Jak podotýkají někteří níže uvedení komentátoři, určitě jde o lacinou provokaci, která má knihu prodat a tímto pro mě autor klesá dolů. Obecně mě doteď Viewegh bavil. Nepíše sice nějaké extra literárně skvostná díla, ale mě se vždy velmi dobře četla, ale toto "pos..l".
AgnesB
  31. 1. 2013, 11:33
tuším, že přesně tak nějak to vypadá v reálu v naší politice.. Snad bude mít pan Viewegh dost sil aby napsal další příběh z hradu s panem Zemanem.. na to bych se velice těšila...
romualko
  7. 2. 2013, 20:55
Slátanina hodná redaktora Blesku a ne Viewegha. V této knize jsou situace ad absurdum a s realitou to moc společného nemá(Klaus a jeho milenec, otrávení Bárty).
Martin Fanta
  15. 10. 2015, 13:46
40% - Velkým Vieweghovým plusem je to, že dokáže psát velice poutavě a udržovat čtenáře po dlouhou dobu v bdělém stavu. Tato kniha je volným pokračováním jiné knihy, kterou jsem nečetl (Mafie v Praze). V knize vystupují postavy s reálnými jmény, jako například Roman Janoušek, Bohuslav Svoboda, Václav Klaus… Problém tohoto přístupu je, že kniha velmi rychle zestárne a přestane být aktuální. Avšak druhým, mnohem větším problémem knihy je totální černobílost postav. Na jedné straně je pár čestných, aktivistických (sic!) novinářů a několik jejich spřízněných duší, na straně druhé jsou všichni ostatní z branže politické, kmotrovské i jiných. Tím nechci tvrdit, že to tak v praxi opravdu není, ale pro knihu to je špatná premisa.
Hakuša
  9. 10. 2014, 12:18
Velmi jsem se pobavila. Jak se ale klausovcům a Rusákům
podařilo zařídit tu prasklou aortu? Jsem moc ráda, že jim to nevyšlo.
dejv
  10. 6. 2013, 19:37
Viewegh svou druhou knihou o mafiánských praktikách v politice zklamal. Zatímco první kniha (Mafie v Praze) si udržovala alespoň elementární příběh a nabízela i jeho střízlivou gradaci, kniha Mráz přichází z Hradu je jen nešikovně poskládanou mozaikou událostí, které spolu příliš nesouvisí. Mám pocit, že Viewegh pouze sesbíral výstřižky z novin za poslední dva roky, doplnil několik svých postav a za pár týdnů napsal knihu, která nemá žádný spád (byť se díky krátkým kapitolám čte velmi rychle) ani žádnou hlubší myšlenku. Čtenář má sice dobrý pocit, protože si všechny události docela pamatuje z médií, a možná i uznale pokyvuje: tahle to určitě bylo, to dává smysl. Ve skutečnosti nedává smysl nic a zhruba od půlky knížka naprosto ztrácí dech. Co mě pak vyloženě vytáčelo, byla neuvěřitelná roztříštěnost knížky. Kvůli krátkým dvou až třístránkovým kapitolám a nestálému skákání v ději z místa na místo jsem se nemohl pořádně ponořit do děje. Naštěstí jsem knížku četl v průběhu voleb, když jsem seděl u volební komise, takže mi krátké kapitoly ideálně vyplnily intervaly mezi přicházejícími voliči. Takže jako knížka na dovolenou k moři, na čtení v MHD nebo zabití víkendové nudy v pohodě, ale rozhodně nic více.
Čekal jsem politickou satiru, ale dočkal jsem se nepřiměřeně násilných útoků na několik předních představitelů současné politické scény (Klaus, Bárta, Svoboda, John…), kteří jsou v knize popisováni v sotva uvěřitelných situacích (Bárta posílá svou stolici na ministerstvo vnitra a ministr John zuří, protože mu dózičky s tímto obsahem leží na stole). Kdyby se Viewegh vyvaroval často až trapných scén a trochu více zapracoval na ději a jeho logice, bylo by možné knihu považovat za obstojný příspěvek do současné diskuse o politické kultuře v zemi. Takto jde o zoufalý výkřik, který se první knize (Mafie v Praze) ani zdaleka nevyrovná. 30%
ben179
  13. 3. 2013, 22:35
Tož, je to komerční slátanina, to je pravda.
Ale myslím, že už jen za větu "Prezident Klaus pištivě vyvrcholil" autorovi vše odpouštím :-D
pismenkovka
  13. 10. 2012, 13:52
Z té knihy mám rozpačitý dojem. Chápu pohnutky autora, jeho zhnusení politikou - zejména jejími kmotry a nechutnými zákulisními hrami, uznávám, že autor psát "umí", ale rozpačitej dojem zůstává. Možná by se měl Viewegh vrátit k románům o mezilidských vztazích, rodině... a svoji frustraci z politiky vypsat do deníku (který pak pro změnu NEvydá).