Originální název: Caves du Vatican

Odeon - 1967

Odeon (1967) 234

Román, označený autorem jako „bláznovská fraška“, je rozsáhlou satirou, jejímž předmětem je náboženská bigotnost. Příběh je založený na „šeptandě“ o tom, že papež Lev XIII. je vězněn na Andělském hradě svobodnými zednáři a že jimi dosazený lžipapež, který vydal encykliku Rerum novarum, utužuje ve světě vládu ďáblovu. Děj knihy se skládá z groteskního pásma podvodných machinací zločinecké bandy a vrcholí bezdůvodnou vraždou, která je pojata jako volní akt jedince, necouvajícího ani před zločinem. Román měl za následek Gidův rozchod s Paulem Claudelem. [zdroj: Wikipedia] (Založil/a: SlamLenka)

André Gide André Gide
*22.11.1869 - †19.02.1951

Luci-ye
  23. 4. 2015, 23:11
To byl tak dokonale propletený děj! Chvilkami úsměvné, vtipné mi to příliš nepřišlo (jak nám sliboval pan docent). Vtipné bylo spíš shánění tohoto skvostu z roku 1914.
Postavy byly krásně vykreslené, několik překvapujících částí. Třeba když se dozvíte, jak jedna postava mění převleky a nepoznáte to. Nebo to, jak se každý s každým zná.
Už se těším na rozbor díla na semináři. :-)