Mondschein

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0745-6

Argo (2012) 978-80-257-0745-6 214

Román Mondschein je znepokojivou vizí světa po blíže neurčené katastrofě. Sledujeme v ní komunitu přeživších, soustředěnou v severo- či východoevropských kulisách, jejichž neurčitá pochmurnost odráží neradostnou situaci hrdinů: ti prošli dokonalým vymytím mozků a nyní žijí v totalitním státě, jenž odměnou za naprosté podrobení nabízí „oddych“ ve virtuálním světě zvaném „Dorma“ (původně šlo zřejmě o vojenský simulátor, nyní však Dorma nabízí lidem paralelní existenci, iluzi plnohodnotného života, ne-li dokonce iluzi svobodné vůle). Většina lidí toto uspořádání přijímá trpně, Eriku Vilksovi, hlavnímu hrdinovi knihy, se však pomalu začíná zajídat. Jeho nespokojenost přiživují matné záblesky vzpomínek na „svět předtím“, na realitu vně Města i vně Dormy - přesto, že Erik patří k privilegované kastě členů „Ústředí“ a klást si podobné otázky je proti jeho přísaze, rozhodne se přijít na to, kdo vlastně je a zda je daný stav skutečně tak nevyhnutelný, jak tvrdí establishment Města… Štindlova dystopie v mnohém odkazuje na zahraniční klasiky (Huxley, Orwell, Dick), v mnohém je zavázána domácí literární tradici (Egon Bondy), přitom ovšem nabízí svébytný, původní a napínavě vystavěný příběh o hledání lidské identity a fungování lidské společnosti. Svébytnou, paralelní rovinu příběhu vytvářejí ilustrace Josefa Bolfa, jenž je zároveň spoluautorem námětu knihy. (Založil/a: al-ma)

Ondřej Štindl Ondřej Štindl
*??.??.1966

Josef Bolf Josef Bolf

illy
  15. 5. 2013, 7:49
Dystopický román z neveselé budoucnosti lidsta. Svojí bezútěšností připomene McCarthyho Cestu, na mysl mi při čtení přišel i film jako Matrix a Equilibrium. Jen je to opravdu depresivní, nicméně výborné čtení. Je vám nedobře? Přečtěte si tohle - bude vám ještě hůř.
mclusky
  2. 1. 2015, 12:12
První třetina knihy je skvělá. Docela hutný text se čte skoro sám a vzbuzuje naději, že máte v rukou neobyčejné čské sci-fi. Pak ale začne děj (a hlavně nápady) uvadat a poslední stránka se stává skoro vysvobozením. Je to škoda, začátek je opravdu nadějný, ale přijde mi, jakoby autor knihu dopisoval ve spěchu a trochu to na konci odfláknul.