Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Mondschein

76%
4 19
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Mondschein Originální název: Mondschein
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Nejnovější vydání:
Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0745-6
Počet stránek: 214
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 21x v přečtených
v knihovně 10x v knihovně
k přečtení 24x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Argo (2012) 978-80-257-0745-6 214

Román Mondschein je znepokojivou vizí světa po blíže neurčené katastrofě. Sledujeme v ní komunitu přeživších, soustředěnou v severo- či východoevropských kulisách, jejichž neurčitá pochmurnost odráží neradostnou situaci hrdinů: ti prošli dokonalým vymytím mozků a nyní žijí v totalitním státě, jenž odměnou za naprosté podrobení nabízí „oddych“ ve virtuálním světě zvaném „Dorma“ (původně šlo zřejmě o vojenský simulátor, nyní však Dorma nabízí lidem paralelní existenci, iluzi plnohodnotného života, ne-li dokonce iluzi svobodné vůle). Většina lidí toto uspořádání přijímá trpně, Eriku Vilksovi, hlavnímu hrdinovi knihy, se však pomalu začíná zajídat. Jeho nespokojenost přiživují matné záblesky vzpomínek na „svět předtím“, na realitu vně Města i vně Dormy - přesto, že Erik patří k privilegované kastě členů „Ústředí“ a klást si podobné otázky je proti jeho přísaze, rozhodne se přijít na to, kdo vlastně je a zda je daný stav skutečně tak nevyhnutelný, jak tvrdí establishment Města… Štindlova dystopie v mnohém odkazuje na zahraniční klasiky (Huxley, Orwell, Dick), v mnohém je zavázána domácí literární tradici (Egon Bondy), přitom ovšem nabízí svébytný, původní a napínavě vystavěný příběh o hledání lidské identity a fungování lidské společnosti. Svébytnou, paralelní rovinu příběhu vytvářejí ilustrace Josefa Bolfa, jenž je zároveň spoluautorem námětu knihy. (Založil/a: al-ma)

(více)  

Štítky

více  
Ondřej Štindl Ondřej Štindl
*??.??.1966

Další díla
Zobrazit další díla autora  
Josef Bolf Josef Bolf

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

illy
100% 100% 100% 100% 100%
  15. 5. 2013, 7:49
Dystopický román z neveselé budoucnosti lidsta. Svojí bezútěšností připomene McCarthyho Cestu, na mysl mi při čtení přišel i film jako Matrix a Equilibrium. Jen je to opravdu depresivní, nicméně výborné čtení. Je vám nedobře? Přečtěte si tohle - bude vám ještě hůř.
mclusky
60% 60% 60% 60% 60%
  2. 1. 2015, 12:12
První třetina knihy je skvělá. Docela hutný text se čte skoro sám a vzbuzuje naději, že máte v rukou neobyčejné čské sci-fi. Pak ale začne děj (a hlavně nápady) uvadat a poslední stránka se stává skoro vysvobozením. Je to škoda, začátek je opravdu nadějný, ale přijde mi, jakoby autor knihu dopisoval ve spěchu a trochu to na konci odfláknul.