Shopping and Fucking

Shopping and Fucking Originální název: Shopping and Fucking

Artur - 2012
ISBN: 978-80-87128-90-9

Artur (2012) 978-80-87128-90-9 96

Hra patří k ikonám takzvané coolness dramatiky, jež koncem devadesátých let minulého století vnesla na evropská jeviště dosud tabuizovaná témata homosexuality, intimity, choroby AIDS, rodinného a vůbec mezilidského násilí malých komunit a explicitně zobrazovanou erotiku a sexualitu. Přes svou drsnost skrývá touhu po lepším světě a něžné lásce.
V překladu J. Sloupové vychází jako 98. svazek edice D. (Založil/a: al-ma)

Mark Ravenhill Mark Ravenhill

Preambule
  31. 5. 2014, 14:21
Není to pěkné, nemá to krásná slova, je to plné nahoty a násilí a sexu. A přesto to nutí k zamyšlení, právě tím šokem z naprosté otevřenosti (která vlastně už v dnešní době ani není neobvyklá, jsou to devadesátky - ale i po tom desetiletí je to přesto pro mnoho lidí skandální).
V reakci na pana Oka musím jen dodat, že edice D od Artura se snaží dát čtenářům průhled do nejvýznamějších her, která tu byla. Nesrovnává autory, pouze podává výpověď o tom, co tu bylo a je ve světě dramatu.
"Civilizace jsou peníze. Peníze jsou civilizace. A civilizace - jak jsme se dostali až sem? Válkou, zápasem, zabij, nebo budeš zabit. A peníze - s těmi je to stejné, rozumíte? Získat je je kruté, těžké, ale mít je, to je civilizace. Pak jsme civilizovaní."
Brilantní, bestiální a ... mrazivé.
Veunek
  25. 6. 2014, 15:46
Tak tuhle knihu jsem asi teda vůbec nepochopila. Zaujal mě její název, ale to je možná jediné, co je na té knize dobrého. Nechápu, že někdo dokáže vyplodit něco takového, že někdo druhý tu knihu schválí a někdo třetí ji vydá. Fakt nechápu. Horší knihu jsem zatím opravdu nečetla a kdyby se mě někdo ptal, o čem tahle kniha je, tak popravdě řeknu, že nevím. Protože opravdu nevím.
OKo
  1. 11. 2013, 18:48
Nechal jsem se nalákat k přečtení knihy jejím názvem (můj názor: pro ženy jsou tyto dvě činnosti snad ze všech nejoblíbenější, muži si užívají přinejmenším tu druhou...)
Nicméně to pro mě byla první a zároveň poslední zkušenost s coolness dramatikou. To, že někdo něco takovýho napíše, bych ještě v dnešní zdegenerované společnosti pochopil. Ale to, že tento výplod choré mysli pana Ravenhilla nakladatelství Artur vydá ve stejné edici jako díla takových kapacit jako Karel Čapek nebo například Shakespeare, budu rozdýchávat ještě hodně dlouho.
Autor si zřejmě hraje na moderního přihřáteho markýze de Sade. Doufám, že skončí stejně jako on...