Otázka, kterou má v očích

Otázka, kterou má v očích Originální název: La pregunta de sus ojos
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Šedesátiletý buenosaireský soudce Chaparro odchází do penze a trápí ho dvě věci: nenaplněná celoživotní láska k mladší kolegyni Irene a nedořešený případ brutální vraždy mladé ženy, s nímž se potýkal na vrcholu své soudcovské kariéry. Chaparro se rozhodne vyplnit nadbytek času penzisty psaním a rekonstruuje si pro sebe případ, který se stal jeho obsesí, a zároveň se psaním snaží pochopit a uspořádat svůj milostný život.
Hledání a dopadení vraha a další složité peripetie případu se odehrávají v temné době konce peronismu a nástupu vojenské diktatury v Argentině.
Podle románu natočil Juan José Campanella film Tajemství v očích (El secreto de sus ojos), oceněný r. 2010 Oscarem za nejlepší zahraniční film. (Založil/a: Selene)

Eduardo Sacheri Eduardo Sacheri
*??.??.1967

alča87
  19. 9. 2016, 21:22
Zpověď zamilovaného stárnoucího muže na pozadí vyšetřování závažného trestného činu a samozřejmě díky letům, ve kterých se odehrává, také nástupu diktatury.
Benjamín Miguel Chaparro není žádný benjamínek ani skrček, jak jeho jméno napovídá. Jeho příběh, který vypráví vlastně není jeho. Je to příběh dvou mužů, jejichž jednání ovlivní život toho druhého. Příběh plný lásky, nenávisti, (ne)spravedlnosti. Příběh, který je dojemný a zárověň krutý. Chaparro je vypravěč, který se stal spisovatel z lásky, pro ni píše a díky ní dospěje konečně k odpovědi na otázku, kterou má v očích.
Román se mi líbil a opravdu jsem si ho užila. Je to spíše melancholický příběh, který se tváří jako krimi. Uvítala jsem, že autor se nevyžíval v popisu trestného činu, kterým příběh začíná, ani v popisu překvapivého nálezu v závěru knihy. Chaparro sám se v okukování mrtvol taky moc nevyžívá, i když je obětí krásná mladá žena.