Podtitul: 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě

Originální název: Steal Like an Artist
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Jan Melvil Publishing - 2012
ISBN: 978-80-87270-36-3

Jan Melvil Publishing (2012) 978-80-87270-36-3 160 http://www.melvil.cz/kniha-krad-jako-umelec

Umělec Austin Kleon dospívá k moudrému závěru, že absolutní původnost v jakékoli oblasti tvorby je v digitální době nedosažitelný cíl. Vše, co vytvoříme, je produktem naší zkušenosti, a naše zkušenost je souhrn všeho, co prošlo našimi geny a smysly. Je nutné se s tím smířit. Tvorba už bude VŽDY krádež. Teď jde o to, jak krást (tvořit) se ctí: tedy tak, abychom navzdory všem výpůjčkám přinesli něco nového a měli z výsledků naší práce radost.

Knížka je uspořádána do deseti kapitol:
Kraď jako umělec
Nečekej s prací na to, až zjistíš, kým jsi
Napiš takovou knihu, kterou bys chtěl sám číst
Pracuj rukama
Vedlejší projekty a koníčky jsou důležité
Tajemství: Odváděj skvělou práci a děl se o ni s ostatními
Nezáleží na tom, kde žiješ
Nebuď svině (svět je malý)
Nesnaž se být cool. Cesta k úspěchu je roubena nudou
Tvorba je škrtání
Každá kapitola nasvětluje mechanismus kreativity z jiného úhlu a prakticky manifestuje možnosti, jak se vyrovnat s nástrahami plagiátorství.

"Kraď jako umělec" je základní inspirační knihou pro všechny kreativce. Je kongeniálním desaterem pro každého začínajícího spisovatele, muzikanta, výtvarníka, copywritera, bloggera, prostě tvůrce. Nemusíte být génius, stačí být sám sebou. (Založil/a: TrissRc)

Austin Kleon Austin Kleon
*16.06.1983

Introvert
  4. 8. 2015, 12:01
Tahle knížka mě překvapila. Je to sice trochu zkratkovité a jde se po špičkách ledovce, ale věřím, že za každou z těchto ,,rad" je autorův osobní prožitek a zkušenost. Hodně věcí už člověk sám pochopil, ledacos intuitivně vytušil, ale inspirativní to je...
Takže - za mě tedy určitě ano.
nevermore
  28. 3. 2015, 17:55
I když jsme všechna tady ta doporučení už 100x četli a slyšeli, v tomto grafickém hávu to působí "tak nějak jinak" a lépe.
Zajdaanek
  15. 6. 2014, 17:30
Neskutečně poutavé a hlavně zábavné a motivační čtení. Tuhle pidiknížku plnou inspirací a návodů ocení zejména ti, kteří se zabývali či zabývají psaním. Osobně jsem hltal každou stránku a musím uznat, že rady, které nám Kleon servíruje stojí za to!
miiichalka
  4. 6. 2015, 23:14
Jednovečerní záležitost. Velmi inspirující, doporučuji všem, kterým se k čemukoli, co dělají, hodí jakýkoli nápad. Sbírka tipů, jak a kde hledat inspiraci, napsaná tak dobře, že nebudete moct dospat, jak se budete těšit na další den, abyste se vrhli do práce/legrace...
tom.h
  7. 4. 2016, 13:09
Ak sa napríklad neviete sústrediť na prácu, pretože máte hlavu zahltenú množstvom nepotrebných starostí, kniha vám behom pár desiatok minút pripomenie pravidlá efektívnej práce. Nie všetky môžu byť pre vás tie správne, ale ako sa v nej spomína, vezmite si len tie, čo sa vám hodia a zvyšok zahoďte. Nečakajte žiadny psychologický spis idúci do hĺbky, autor kĺže po povrchu alebo jemne pod ním a pripomína to, čo už pravdepodobne viete, len ste na to vo zvírenom prachu nadbytočných myšlienok pozabudli.
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 10:39
Austin Kleon mě velmi příjemně překvapil. Motivační a Self-help knihy mám ráda, pomáhají mi k uspořádání myšlenek. Dá se v nich najít spousta inspirace a to je rozhodně i tento případ. Kraď jako umělec je kniha napsaná se zapálením pro věc, což je na ní znát. Předávání zkušeností je super věc a Austin Kleon nepatří mezi ty, kteří si své know-how drží někde v trezoru. Víc takových!
Rezung
  13. 1. 2016, 10:09
Jednohubka před spaním. Nakopávající, rozhodně ne jen pro umělce. Perfektně zpracované, ilustrace, žádný přehršel textu a tak to člověku lépe zůstane v hlavě. Nevezme Vás za ručičku a neřekne udělej á a potom bé, ale trochu vás to nakopne do zdnice, což může být mnohdy to jediné co potřebujete.
mk3d
  10. 8. 2015, 21:55
Zajímavá sbírka tipů a obecných pravd, které jsme všichni předtím nejspíše znali, ale donutí nás o nich přemýšlet trochu jinak. Jsou tu informace a citáty, které si snadno můžeme najít na internetu, ale je to hezký poskládané a uceleně na jednom místě. Knížka neobsahuje moc textu. Stránky nahání hodně jednoduchou grafikou a nadpisy přes celou stranu. Celkově jsem s byl s knížkou velmi spokojen a občas se k ní vracím. Ideální pro umělce, který hledá nějakou motivaci.
Psycho.r
  20. 5. 2015, 9:40
Poté, co jsem si na záchodě potají pročítal Konec prokrastinace, jsem se rozhodl okusit tyto motivační knihy pro umělce, mezi které patřím. Ovšem přílišná obecnost je až příliš veliká a já mívám často pocit, že ji řada lidí bere jako konkrétní způsob toho, jak dosáhnout svých cílů. Každopádně témata všech deseti kapitol jsou jedna veliká pravda a díky ní můžu zanechat hodnocení na 4*.
רוברט פח
  11. 8. 2014, 13:02
Četl jsem pár motivačních "knížek" spíše spisků, ale tohle mě doslova a do písmene dojalo až k slzám a na kolena. Dlouho mě autor nepobavil a já se bavil a bavil a bavím se ještě i teď. Tuhe knihu má mít každý v knihovně je naprosto odzbrojující!!!!