Klub nenapravitelných optimistů

Klub nenapravitelných optimistů Originální název: Le Club des Incorrigibles Optimistes
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0711

Argo (2012) 978-80-257-0711 576

Píše se rok 1959 a dvanáctiletý Michel Marini prožívá první krizi v rodině. Rodiče se nemohou na ničem shodnout a bratr Franck přes jejich odpor narukuje do války v Alžírsku. Michelovým jediným útočištěm se stávají knihy a utajený šachový klub ve čtvrti Montparnasse, kde se scházejí uprchlíci z východního bloku a vyprávějí si jen stěží uvěřitelné osobní příběhy. Během několika let přichází Michel o přítelkyni i o iluze a předčasně dospívá, přesto se však stává právoplatným členem šachového klubu a jedním z nemnoha nenapravitelných optimistů. (Založil/a: al-ma)

Jean-Michel Guenassia Jean-Michel Guenassia
*??.??.1950

achilles
  19. 2. 2013, 19:54
"Stále víc jsem přesvědčený, že demokracie je jen podvod, který vymyslela buržoazie, aby mohla neustále ovládat systém. Bude třeba vyhodit všechno do povětří. Bez ohledů a bez diskuzí. Individuální svobody jsou jen vějičky a chiméry."

Kniha dokazuje, že dobrá literatura tady bude stále a zajímavé náměty také. Příběh, mimo hlavní postavu, pojednává o emigrantech, kteří z různých důvodů opustili nebo museli opustit svou vlast (většinou ze zemí východního bloku) a žijí ve Francii. Je to pohled z trochu jiné stránky na komunismus, který v době, kdy se příběh odehrává, ve Francii nebyl tak úplně špatně chápán a emigranti byli většinou vnímání jako...zločinci či vyvrhelové.
jaryj07
  23. 5. 2016, 9:26
Tak pro tento rok zatím nejlepší přečtená kniha. I když jsem knihu četl opravdu dlouho, tak věřím, že mít více času, zvládl by jsem ji mnohem rychleji. Příběh má snad v sobě úplně všechno, co má poutavý příběh mít. Není to vůbec náročná četba, přitom kniha i tak obsahuje mnoho obdivuhodných myšlenek. Čte se sama. A troufám si říct, že příběhy postav, které v knize poznáme, by si zasloužily i samostatné romány. Rozhodně doporučuji všem bez rozdílu vašich oblíbených knih, autorů a žánrů.
Pett
  20. 7. 2014, 18:28
Trvalo mi se začíst, trochu jsem se bála politiky...ale nakonec příběh tak krásně plynul a vyplynul, že jsem nakonec byla potěšena...dokonalé vygradování osudů, které vás ke knize doslova přibije..
teite
  6. 12. 2014, 17:19
Vynikající knížka. Při četbě prologu jsem měla obavy, že mě nezaujme, ale tyto obavy byly brzy zažehnány. O tragických životních osudech se tu pojednává bez zbytečného patosu, aniž by bylo neštěstí zlehčováno nebo bagatelizováno. Zůstal ve mně hluboký čtenářský zážitek, spousta témat k zamyšlení a chuť přečíst si další autorovu knihu.
Pim
  8. 2. 2014, 20:01
Dobrá knížka, zajímavá knížka. Po první kapitole jsem se lekla, že půjde o politiku a že to nestrávím. Ale naopak - zajímavé vyprávění, plné osobitých postav. Vyvážení jak osobních příběhů, tak i náhledu na různé politické názory, z nichž každá postava ten svůj vidí, jako správný. Příliš mnoho ztrát, přesto "je to tak, jak to je".
jamalka
  4. 9. 2013, 17:26
Nemám co vytknout, román jak se patří- čtivý, zajímavý příběh s náznakem tajemství, s dostakem lásky i nenávisti, uvěřitelné a charakterově zajímavé postavy. Vřele doporučuji. A teď jdu na Jitro kouzelníků.
badatel
  17. 4. 2013, 19:20
Knížka se mi moc líbila, určitě se k ní někdy vrátím. Překvapilo mě, jak skončil Igor, a jeho osud i osudy ostatních postav jsou opravdu smutné.
inhalium
  3. 1. 2013, 22:54
Přistupovala jsem k románu s obavou, která byla nakonec naštěstí rozžehnána. Předposlední kapitola (Leningrad 1952) mi sice nepřišla zvládnutá úplně skvěle - je zde vidět rozdíl mezi Guenassiovým autobiografickým vyprávěním a fabulací, která, soudě zejména z dialogů, na mě působí poněkud křečovitě a zbytečně mě vytrhuje z přirozeného běhu příběhu.
Makulenka
  1. 9. 2016, 12:18
Knihu Klub nenapravitelných optimistů označil Jean-Michel Guenassia za svůj životní román - fiktivní román se skutečnými příběhy. Na 567 stránkách se v něm odvíjí 5 let dospívání jednoho pařížského kluka.
Michel Marini, je ve svých 12 letech překvapivě vyspělý. Rád čte (hlavně ruské autory), potýká se s běžnými starostmi puberťáků, jako jsou špatné známky z matematiky a vůbec s nezájmem o školu. Vedle toho se svým kamarádem poslouchá rock´n rollové desky a účastní se turnajů ve stolním fotbálku. Poměrně zvláštní přátelství ho pojí i k přítelkyni jeho bratra. To ale není všechno.
Příběh se odehrává na pozadí zvratů jak v Michelově rodině, tak ve francouzské politice - Alžírská válka a depatriace Francouzů z Alžírska, rozdělení světa a francouzsko-ruské vztahy, stejně jako prohlubující se problémy mezi Michelovým spíše proletářským otcem a buržoazní rodinou jeho matky tvoří hlubší pozadí románu.
Ze začátku se knížka ubírá pomalu, číst se musí pozorně, těch jmen je docela dost a čtenář se snadno ztratí. Postupně si to ale začíná „sedat“, jednotlivé osudy se prolínají a příběh postupně graduje až k závěrečnému vyvrcholení v obhajobě Klubem nesnášeného Saši.
Nejen rozsahem, ale i širokým záběrem životního osudu na pozadí reálných problémů své doby mi román lehce připomínal svým stylem knihy Johna Irvinga. I tady najdeme kromě hlubokého příběhu citlivě zakomponovaná poselství. Guenassia do románu zapojil ale i reálné emigranty jako maďarského herce Tibora Balázse či ruského baletního mistra Rudolfa Nurejeva.
Celá moje recenze ke knížce je tady: http://kropacovamarcela.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=548574
Taylor
  21. 2. 2014, 13:02
Kniha je prostě výborná. Nemohl jsem se od ní odtrhnout. Zajímavé téma - uprchlíci z východního bloku a jejich život - neživot ve Francii. Hlavní hrdina dospívající francouzský mladík, který má největší zálibu ve čtení knih a poslouchání desek rocknrollu, jeho přátelství s těmito uprchlíky a do toho všeho zasahuje láska a válka v Alžírsku. Kniha se čte jedním dechem.
kamil
  13. 8. 2014, 9:26
Mladý, dospívající kluk jménem Michel, je ústřední postavou tohoto brilantního románu, z Paříže z raných šedesátých let. Škola ho nezajímá, propadl čtení knížek, hraní fotbálku a poslechu rokenrolových desek. Příběh protíná lásku jeho bratra k Cecille, neshody v rodině a Michelovo postupné začlenění do tajemného šachového klubu, kde narazí na různé typy lidí, převážně utečence z východního bloku. Kniha je vtipná a líčí osudy, jak Michelovy, tak právě utečenců, aniž by působila jako politický román. Naopak je plná lásky, ideálů dospívání, revolučního myšlení, humoru a skvělé čtivosti.
Svědek příběhů
  25. 2. 2015, 21:18
Nevěděl jsem, do čeho jdu, anotaci jsem prolétl jen zběžně, zato titul mě zaujal na první dobrou. Když jsem se začetl, zjistil jsem, že je to román laskavý, jemný, bohatý a s hlubokým přesahem. Téměř jsem ji neodložil, nutilo mě to číst dál a dál, u mě prostě dobrý :)