Computer Press - 2015
ISBN: 978-80-264-0635-8

Computer Press (2015) 978-80-264-0635-8 400
Computer Press (2012) 978-80-264-0108-7 400

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali „Ďábel“, spolubojovníci ze SEALu „Legenda“. Tato autobiografická kniha líčí strhujícím způsobem bojové zážitky, které Kyle na jednotlivých misích prožil a představuje jeden z nejvýznamnějších válečných memoárů všech dob. Přináší osobní zpověď vojáka od jeho výcviku přes jednotlivá nasazení až po traumata z války. (Založil/a: al-ma)

Chris Kyle Chris Kyle
*08.04.1974 - †02.02.2013

Scott McEwen Scott McEwen

Jim DeFelice Jim DeFelice

Fabienne
  21. 3. 2013, 16:32
S touto knihou jsem se tak trápila, že by mnozí řekli, ať ji prostě nečtu. Ale já chtěla vědět, co je podstatou toho, že člověk přestane být člověkem a stane se "služebním plemenem" … Tvorem, který poslechne jakýkoliv rozkaz a nepřemýšlí o tom.
Poprvé jsem knihu odložila, když jsem se dočetla:

"Když někoho zabijete poprvé, jste z toho trochu nervózní. Říkáte si: Opravdu ho můžu zastřelit? Je to správné? Ale když zabijete svého nepřítele, poznáte, že je to správné. Řeknete si: Skvělé. A děláte to pořád dokola. Děláte to proto, aby nepřítel nezabil vás nebo vaše krajany. Děláte to, dokud už nikdo nezbude. Taková je válka. Měl jsem to rád. Stále to mám rád. Kdyby byly okolnosti jiné – kdyby mě rodina nepotřebovala – hned bych se vrátil. Nelžu ani nepřeháním, když řeknu, že to byla legrace. Práce v SEALu byla nejlepší doba mého života."

Legrace? Panebože, to se mi snad zdá …a kniha letěla do kouta.
Přečetla jsem dvě jiné knihy a potom se k téhle znovu vrátila a jen o pár stránek dál jsem četla:

"Už si nevzpomínám, kdy jsem začal lovit, ale určitě to bylo velmi brzo. Naše rodina měla pronajatou honitbu několik kilometrů od našeho domu a lovili jsme tam každou zimu. Kromě jelínků jsem lovili krocany, holuby, všecko, co nám přišlo pod ruku. Lovila máma, táta i můj o čtyři roky mladší bratr."

A tehdy jsem si začala myslet, že tohle možná bude základ – střílet do živých tvorů už od dětství. A po průpravě v dětství se k tomu přidá brutální výcvik SEALů (včetně šikany, kterou považují za normální věc) a já se nedivím, že to potom chtějí někomu "nandat". Když není akce, tak se aspoň porvou v hospodě (velmi často). Když není akce, tak se nudí a nemají co dělat.

"Na konci ledna jsme začali mít obavy. Ne z toho, že by mohla vypuknout válka, ale z toho, že by mohla začít bez nás."

I když Chris Kyle tvrdil, že jeho priority jsou Bůh, vlast, rodina, nebyla to pravda. Jeho jedinou a výhradní prioritou byla válka. To bylo jediné, co ho skutečně bavilo. Nemůžu to pochopit a ani se o to nesnažím. A co si můžu myslet o člověku, který začal učit střílet svého vlastního syna v jeho dvou letech? Batole s puškou …

Tuhle knihu asi moc lidí nepochválí (na zadní straně obálky ji chválí tři lidé a úsměvné je, že jsou to dva bývalí SEALové a jeden bývalý příslušník Zelených baretů).
I kdyby s autorem neustále nesouhlasili a nepolemizovali jako já, asi by nebyli spokojeni s formou vyprávění: je útržkovité a příliš jednoduché. Trefně se ke knize vyjádřil jeden čtenář na Goodreads:
"Myslel jsem, že se mi to bude líbit, protože jsem bývalý voják a žiju v Texasu. Ale dočetl jsem jen do poloviny a knihu jsem odložil. Vyprávění bylo nudné a útržkovité, krátké věty. Měl jsem pocit, jako by to napsal můj devítiletý syn."
P. S. 19. 4. 2013 - Před pár dny jsem dočetla knihu Pilotem Apache a ta byla skvělá. V důsledku srovnání těchto dvou titulů nemohu jinak, než hodnocení Amerického snipera ještě snížit.
achilles
  20. 2. 2015, 19:24
Zajímavá kniha. Americký hrdina, voják popisuje své zkušenosti a lásku k vlasti. Není to umělec, je to voják. Je potřeba tuto knihu tak brát, ne jako beletrii, ale jako literaturu faktu. Souhlasím s některými názory dole. Těžko mohou posuzovat tuto knihu lidé, kterým tento žánr nic neříká. Já bych také nevzal ani do ruky růžovou knihovnu, natož ji četl, a pokud bych se donutil ji dočíst, už vůbec bych nepsal recenzi.
Samael
  2. 2. 2015, 0:16
Co napsat?? Není to žádné umělecké dílo,ale tvrdá realita.Práce v armádě je sakra těžká a ne jen po fyzické stránce,ale hlavně po psychické!!Myslím,že to Chris popsal výstižně a tak jak to viděl on a jeho parťáci.Knihu jsem nedal z ruky dokud jsem nebyl na konci.
sallyhec
  28. 9. 2016, 12:07
Je to velice zajímavá kniha, o tom není pochyb. Jenže Chris Kyle není a nikdy nebyl spisovatel. Své city neuměl vyjádřit slovy. Nevím, jak na tom byl doopravdy, ale v této knize to jde jasně vidět. Také bych měla výtku k neustále omílaným popisům zbraní. Autobiografie je o tom, co cítíte. Ne o tom, čím střílíte.
Každopádně to byla opravdu dobrá a nadprůměrná kniha. Občas děj trošku vázl a po dočtení jsem si uvědomila, že ve válečném příběhu jsem nejraději a nejsnáze četla Kylovy osobní problémy. Ale i tak se ke knize za pár let opravdu moc ráda vrátím.
Lihunka
  12. 4. 2016, 22:05
Velice zajímavá kniha, pohled do světa, kam se obyčejný člověk nedostane. Je to příběh vojáka, pro kterého je obrana vlasti vším. Jestlipak smýšlejí stejně i čeští vojáci o své vlasti.. Doufám, že ano.
adamma09
  22. 4. 2015, 10:55
Tato kniha mi ani na minutu nepřišla nudná. Je to obraz veterána, který celou situaci zažil a poskytuje názor na to, co zažil. Tomu odpovídá i styl psaní této knihy. Některé pasáže jsem musela číst několikrát, pro lepší pochopení.
Patricio
  8. 2. 2015, 15:02
Nikdy nepochopím člověka, který čte knihu, která ho nebaví, nechápe ji a přistupuje k ní s despektem. Protrápí se až do konce a honem si běží postěžovat na net. Ty imbecilní pověry o Seals jako o nemyslících strojích, kteří jen slepě zabíjejí nebo se rvou po hospodách nebo o šikaně při výcviku ukazují o klasické antiami propagandě. A po tomto pohledu na svět číst a hodnotit tento typ knihy?
Aesculap
  20. 3. 2013, 20:41
První část knihy, tedy cca 1/3 poměrně zábavná, zajímavá i sdělující. Pohnutky amíka, proč se stává příslušníkem speciálních jednotek, výcvik, specifika... A tím to končí.. Sloh přímo "americký", primitivní, klišé, neustále se opakující fráze typu "dělal jsem jen svou práci", "zabíjel jsem je a bavilo mne to", "zasáhl jsem X terčů (rozuměj - lidí)" apod... Všichni příslušníci SEAL jsou "drsňáci" a rvou se kam příjdou apod... Měl jsem obavu, že to nebudu moci ani dočíst... Naštěstí na posledních 50 stranách se mixuje do opakujícího se textu i zápletka s krizí rodinnou, manželskou, zdravotní atd., čili klasický syndrom válečného veterána... Jsem rád, že to mám z krku.. Mimochodem, v US Army je asi všechno "speciální"...

---------------------

Ještě doplnění od uživatele Fabienne:

UŽIVATEL Fabienne - 5. 3. 2013, 11:56
Slavný odstřelovač elitní jednotky amerického námořnictva Chris Kyle, kterému se připisovalo 160 smrtících "zářezů" na pažbě z iráckého tažení, se sám stal obětí střelce v Texasu. Stalo se to 2. února 2013.
Chris Kyle byl zastřelen na střelnici Rough Creek u obce Glen Rose, ležící asi 130 kilometrů jihozápadně od Dallasu. Zprávu o smrti Satana z Ramádí, jak mu přezdívali Iráčané, potvrdil i spoluautor Kyleho autobiografie, která i v Česku vyšla pod názvem Americký sniper.
Muž, který je podezřelý z vraždy slavného člena komanda SEAL, byl zatčen. Eddie Ray Routh (rovněž veterán iráckého tažení) trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Podrobnosti vraždy, ani její motivy dosud nejsou známy.

Doplňuji: http://en.wikipedia.org/wiki/Chris_Kyle

Clearboy
  3. 6. 2013, 21:28
Naprosto perfektní dílo, kterému není co vytknout. Hlavně neřešte nízké hodnocení, jelikož hodnotí tací, kterým tato kniha vůbec nepatří do ruky! Za mě jasných 5*