Originální název: Trapný konec rytíře Bartoloměje

Moba (2014) 978-80-243-5828-4 296
Nezjištěno / Jiné (2001) 80-238-6649-4 246 Dvořák a syn
F. Topič (1996) 80-902185-1-2 256
Mladá fronta (1984) 238

V románu o cti, nepočestnosti a lásce se Václav Erben vrací do doby krále Jiříka z Poděbrad, tedy do druhé poloviny patnáctého století, kdy se obyvatelstvo české země stále ještě vzpamatovávalo z politického, hospodářského a morálního kolapsu předchozích časů. Ačkoliv autor vytvořil toto dílo již před čtrnácti lety, zdá se nám, jakoby v historické metafoře hovořilo i k dnešku.
Vypráví se zde o proměně charakteru rytíře Bartoloměje
- zpočátku veskrze poctivého postaršího muže najímaného nejvyšším mincmistrem Království českého k dopravě a ochraně pregencního stříbra a mincí, zasílaných z kutnohorského Vlašského dvora do Prahy - v člověka podvodně připraveného o majetek. Potom se však sám dá rovněž na nepočestnou cestu (když se děj přesune do penězokazecké dílny v koněpruských jeskyních u Berouna) - a hle! Namísto aby byl zákonem přísně potrestán, čeká ho na samém konci jmenování: stane se - přestože nekalým způsobem zbohatlý
- zástupcem nejvyššího hofmistra, čili druhým nejvýznamnějším mincovním úředníkem království.
Trpce ironicky laděný příběh poutá plastičností obrazů tehdejšího života ve městě, na venkovské tvrzi, i kresbou přírody, neotřelou barvou slov, a možná že především kontrastem racionálně promýšlených finančních transakcí s hlasem srdce: stárnoucí hrdina se zpočátku lásce brání, nakonec se však dočká i opožděného otcovství... (předsádka) (Založil/a: Zany)

rt12
  14. 3. 2015, 11:56
Někdy se život zamotá tak, že se z poctivého člověka stane lump, protože ho okolnosti k tomu donutili. Když to zjednoduším tak v lidském životě nezáleží ani tak na poctivosti jedince, ale na tom jak úspěšný je v konání svých skutků, ať už jsou v rámci daných pravidel či nikoliv. V tomto případě je to rytíř Bartoloměj Křenský z Loučky, který sklouzne na pomyslnou šikmou plochu. I přes to mě byl sympatický a držela jsem mu palce. Příběh z doby kdy české země měly měly potíže se znehodnocováním platidel, což autor pravdivě podchytil z historie. Ze začátku mi dělal problém jazyk, kterým je knížka napsána, ale po chvíli jsem se začetla a tento dobrodružný román se mi zalíbil.