Dlouhá cesta z ráje

Originální název: A Long Way from Paradise

Ikar - 2012
ISBN: 978-80-249-1972-0

Ikar (2012) 978-80-249-1972-0 344

Autobiografický příběh trnité cesty někdejší rwandské modelky je strhující, i když často hodně syrové čtení. Děj se vrací ke genocidě, která v roce 1994 zcela rozvrátila zemi a zanechala za sebou statisíce mrtvých. Ihned v prologu je čtenář vystaven drsné scéně, když je Leah se svým půlročním synem, jeho chůvou a strýcem na útěku zastavena vraždícími Hutuy, kteří jí přímo před očima umlátí strýce k smrti, ji samotnou vážně zraní a nechají ležet na hromadě mrtvých těl. Leah se vydává na strastiplnou cestu, netuší, co se stalo s milovaným mužem, rodiči ani sourozenci, a nemůže nikomu věřit. (Založil/a: FilipovaRa)

Orina
  24. 10. 2013, 13:25
Pokaždé když čtu o genocidě ve Rwandě mám velmi nepříjemný pocit. Přece jenom pokud člověk čte o masakru, který se stal třeba před sedmdesáti lety, chlácholí se tím, že si řiká - to už je dávno, to už se v dnešní době stát nemůže. Ale Rwanda to byla už devadesátá léta a falešný pocit bezpečí je najednou v tahu. Nedokážu pochopit, jak mohl svět něco takového dopustit a OSN, které mělo ve Rwandě své jednotky, jen slepě přihlížet. Stejně tak jako teď přihlíží řádění Interahamwe v Kongu se založenýma rukama. Velmi znepokojivé.
marcellia
  12. 1. 2013, 14:09
Kníhu jsem dočetla nedávno.Neuvěřitelný příběh jedné mladé dívky,matky půlročního miminka,a její síla a odhodlání přežít ve strašném prostředí genocidy,mě úplně přikovalo ke knížce! Doporučuji!
Manonka
  8. 9. 2014, 10:46
Když jsem četla Stín badyánu, tak jsem si myslela, že už nic strašnějšího číst nemůžu, ale spletla jsem se. Je pro mě neuvěřitelné, co se může dít (a ještě za účasti OSN)... Kolik nelidskosti v sobě mohou lidé mít... O těchto věcech by se mělo učit ve školách, ne půl roku rozebírat antiku. Autorka má můj obdiv, je to neuvěřitelně silná ženská a ještě najde sílu pomáhat jiným, klobouk dolů.
NikolaD
  26. 1. 2015, 4:03
Z téhle knihy mám šílený pocit. Genocida, která neproběhla zas tak dávno. Člověk si uvědomí, co se v tom světě děje za hrůzy. Jak říká Orina, velmi znepokojivé.
Jinak kniha je velmi čtivě napsaná. Leah měla velké štěstí v neštěstí. I přes všechny hrůzy co viděla, jaké lidské stvůry potkala, vždy sebrala poslední zbytky sil a důvěry v ostatní, aby zachránila svého jediného syna, svou rodinu. Je neuvěřitelné, co člověk dokáže zkusit a přesto přežít a znovu se postavit na nohy. Jak Leah, tak všem přeživším patří obdiv!
dvapsi
  21. 7. 2016, 13:16
Kniha, která vás maximálně vtáhne a vžene slzy do očí. Doporučuji. Je to velmi silný příběh podle skutečné události.