Vím, jak chutná vzduch

Originální název: Æblekinder

Fragment - 2005
ISBN: 80-253-0148-6

Fragment (2005) 80-253-0148-6 120

Bývalá dánská modelka Maria Hirse, nyní pracující jako psychoterapeutka, se ve své knize vrací k období, kdy jako sedmnáctiletá onemocněla mentální anorexií. V autobiografickém příběhu popisuje své myšlenky a pocity z období, kdy podlehla klamné představě, že skrze ovládnutí svého těla a hladovění dosáhne větších úspěchů a vyššího sebevědomí. Popis událostí je velice upřímný a místy až šokující. Avšak právě v tom je zřejmě největší síla této knihy, která díky tomu může čtenářům pomoci porozumět rozporuplnému duševnímu a citovému světu mladých dívek, které touha „shodit pár kilo mnohdy dovádí až na samý okraj smrti. (Založil/a: Luczynka)

Maria Hirse Maria Hirse
*13.12.1971

jatox
  11. 2. 2011, 17:02
Tohle by si měla přečíst asi každá dospívající holka, která o sobě pochybuje:) (takže asi každá:-D)

Četla sem ji jen jednou, někdy kolem 14ti let zhruba, ale vim, že se mi to hodně líbilo.
včelka
  27. 11. 2014, 22:43
Knížku jsem přečetla během jednoho odpoledne a řeknu vám, že mě celkem zasáhla. Tohle je něco uplně jinýho než třeba knížky o rakovině, protože ti lidé za to nemůžou. Ale tohle... Pro zdravého člověka je to zcela nevysvětlitelná a nepochopitelná věc. Při čtení mi přišlo, že i já sama mám hlad. Velmi dobře napsaná kniha a klobouk dolů před autorkou, že se odhodlala podělit se o svůj příběh s celým světem.
Simmi1
  18. 5. 2012, 19:34
Knížku jsem přečetla za dva dny. Cíl této knihy byl aby lidé pochopili co prožívají anorektičky. Ale já jsem jejich svět stejně nepochopila, stránku co stránku jsem si říkala „proč to sakra dělá, proč nic nesní?". Pro mě bylo velmi zajímavé a zároveň nepředstavitelné jak Hirsa popisovala svůj vnitřní hlas, který jí nabádal aby nic nesnědla a ona se ho bála neuposlechnout. Asi nikdo nepochopí co se odehrává v hlavě sedmnáctileté anorektičky, kromě toho kdo si to zažil.
sokoba
  16. 2. 2012, 22:30
Kniha o životě. Některé pasáže jsou opravdu drsné. Přečetla jsem jí jedním dechem, i když bych si jí znovu do ruky nevzala. Pomůže vám to pochopit. A na co se snažit chápat podruhé, když už chápete.
Nells
  11. 2. 2012, 12:42
Knihu jsem četla dvakrát a přečetla bych si ji klidně znovu. I mé kamarádce, která obvykle nečte, se kniha moc líbila!!
Dominie
  24. 11. 2015, 17:59
Knížka o anorexii jako "každá druhá". Tyhle témata mě baví, vyhledávám je, ale tohle mě tak úplně nechytlo, ani nevím, v čem byl ten největší problém. Škoda.. Ale každopádně jsem jí z ruky nedala a přečetla bez přestávek :)
Emmilli
  21. 2. 2015, 22:57
Souhlasim s tím že by si tuto knihu měla přečíst každá divka nebo žena která není spokojena se svou postavou a má podobne myšlenky jako mela tady hlavni hrdinka. Knížka se mi četla dobře měla jsem ji za den přečtenou i když musím říct že to není dle mého názoru žádný trhák. Četla jsem na toto téma i lépe napsané autobiografie
Klarisa
  20. 10. 2013, 9:59
Neumím si (naštěstí) představit, jaké to je, nicméně mám kamarádku, která se s anorexií léčila před 20 lety a doteď bojuje s myšlenkami, že je tlustá, přitom je kost a kůže a nemůžu si pomoci, ale tento příběh mi přijde smyšlený, je to hrozně jednoduché, jak se bez pomoci hlavní hrdinka vyléčila. Z popisu jsem vyčetla, že jí vlastně nikdo nerozuměl a ani nejbližší rodina se jí nesnažila blíže pochopit. Pokud je to opravdu podle skutečné události, tak je to jenom dobře, že se Maria vyléčila a teď dokáže podporovat ostatní nemocné dívky.
Florence De La Crue
  20. 9. 2016, 15:22
Kniha byla napsaná čtivě a dobře, místy opravdu hodně drsně až bylo člověku špatně, ale musím říct, že mě zklamal konec. Najednou se pozvolné a popisné vyprávění hrozně utnulo a bylo stroze napsáno, skončilo to tak a tak, jako kdybych najednou četla úplně jinou knihu. Působilo to dojmem, že si autorka neví rady se zakončením a nebo nám chce nalhat, že se vyléčila.
Americangirl
  23. 9. 2013, 18:50
Kniha je opravdu úžasná nejen , že se čte jedním hlasem ,ale i příběh mě krásně překvapil :) určitě doporučuji ani né za dva dny přelouskané :)
pixie
  21. 2. 2012, 22:53
Jestli budu mít někdy dceru, pořídím jí tu knihu domů. Tohle by se mělo dávat do školních osnov spolu s drogami a podobnými věcmi.
vanitywhore
  14. 9. 2011, 13:57
Poutavá kniha,která si nebere servítky..
*MishA*
  1. 3. 2011, 9:43
Před týdnem jsem tuhle knížku přečetla podruhé a je opravdu výborná. Jak už bylo řečeno, měla by si jí přešíst snad každá holka, protože ten příběh je strašně neuvěřitelně pravdivý(jako že je) a moc poutavý...:-)