Bílý kůň

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Domino - 2012
ISBN: 978-80-7303-755-0

Domino (2012) 978-80-7303-755-0 304

Někdy považujeme život za nudnou samozřejmost. A jindy nechceme nic než přežít....

Třicetiletá Zoe dobrovolně strávila posledních pět let v jakési osobní bublině – po tragické smrti manžela se pohybuje jen mezi svým prázdným bytem a výzkumným ústavem, kde pracuje jako uklízečka. Šeď plynoucích dní ji neubíjí, naopak jí pomáhá nalézt vnitřní klid, aby se mohla rozhodnout, co se svým životem provede dál.

A pak se najednou všechno změní. Lidé v jejím okolí začnou umírat na záhadný virus, pojmenovaném Bílý kůň. Smrtící nákaza se lavinovitě šíří po celém světě a během několika měsíců se lidstvo ocitá na pokraji vyhynutí. Přežije jen hrstka imunních jedinců, a někteří z nich jako by pozbyli veškeré lidství.

Vypuká válka a apokalypsu dovrší ničivé zvraty počasí. Možná Zoe dříve považovala holý život za jedinou jistotu, kterou ještě má. To už teď ale neplatí. Odkázána pouze sama na sebe putuje postapokalyptickým světem a snaží se přežít. Nebezpečí číhá na každém kroku, neboť z lidské podstaty už zbylo jen velmi málo.

Zoe dál míří k jedinému místu, které by jí mohlo poskytnout potřebnou ochranu – nejen kvůli sobě, ale i kvůli tajemství, které nese s sebou… (Založil/a: Ruxandra)

#virus  #nákaza

anishta
  12. 1. 2015, 22:44
Opět příběh podle mého gusta, plno zvratů, překvapení a akce. Skvělá kniha, doufám, že u nás vydají i další díly. Miluji skoky z minulosti do přítomnosti a zbožňuji "hepyendy". :D
LeaLea
  19. 10. 2014, 11:06
Tak tohle já můžu. Knížku jsem si vyhlídla už dávno, a teď je konečně za mnou a jako ztrátu času to rozhodně neberu. O čemž svědčí i fakt, že mě moc času nestála. Na začátku jsem měla problém si zvyknout na rychlé přeskakování v ději. Ne že by mi dělalo problém se zorientovat, co se kdy a kde děje. Spíš mě štvalo, jak málo se dozvídám o "teď" a už jsem zpátky v "tehdy" a řeší se nějaké uklízení v laboratořích, schůzky s psychologem a podobně. Ve výsledku tenhle autorčin tah považuju za bravurní - kdo by si neřekl: "Tak jo, ještě jednu dvě mikrokapitoly a pak už vážně spát."? V určitých chvílích jsem z knihy cítila silnou inspiraci Cestou od McCarthyho, ale co. Apokalypsa už je prostě taková a podobnostem se nevyhnete. Stejně tak bych mohla podezřívat autorku YA série Čistý, že si pár drobností vypůjčila zde a udělala z nich velkého tahouna vlastního příběhu. Pokud jde o zmiňované brutality, nepovažuju je za nějak výrazně za hranicí. Takový ten svět je a Adamsová navíc píše krvavé scény formou, která sama čtenáře navede do fáze fantazie, již je schopný strávit. Konec mě trochu zklamal, ale co se týče mého melancholického já, stejně celou dobu v podobné vyústění víceméně doufalo. Kéž vyjde další díl. Snad se tenhle příběh nepozastavil navždycky.
LadysR2
  13. 3. 2015, 11:51
Fakt síla. Svět jde do háje a lidé kradou televize s velkou obrazovkou. Jako by je mohly zachránit.
Tak to je podle mě výstižné souvětí použité z knihy. Dějové linie jsou dvě. TEHDY a TEĎ. Tehdy hrdinka vypráví události kolem zrodu smrtící nákazy a Teď popisuje události, kdy Bílý kůň víceméně smetl civilizaci, tak jak ji známe, z povrchu zemského. Kniha je prošpikována emocemi a smrtí. Zajímavé drobnopohledy na konkrétní události, myšlenky, postřehy, zoufalství střídající se s nezdolností udrží ve střehu každého, kdo se podvolí pro mě podmanivému způsobu vyprávění.
Kuci92
  22. 6. 2015, 20:48
Kniha měla potenciál, ale bohužel mi přišla hlavní hrdinka nesympatická a navíc mi styl psaní moc nevyhovoval a nemohl jsem se pořádně začíst.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 9:14
Prosím, Prosím už chci další díl. Super kniha. Nádherně napsaná a dobrý námět. Už se nemohu dočkat pokračování.
DanielOsbourne
  17. 3. 2014, 23:16
Na Bílého koně jsem se dlouho těšil a k letošním Vánocům jsem si ho konečně pořídil. Je to můj první pokus o čtení postapokalyptického tématu a musím říct, že jsem ze začátku chtěl knihu odložit. Text mi nějak nešel přes jazyk a stále jsem se nemohl začíst, ale naštěstí se tohle po nějakých 30 stránkách překlenulo. Je dost znát, že knihu psala žena, protože jsou zde detailně popsané myšlenky hlavní hrdinky, což rozhodně nepovažuji jako mínus knihy. Některé scény a postavy bylo ale těžké si představit. Knihu jsem docenil vlastně asi 5 stránek před dočtením, kdy jsem kamarádce vyprávěl, co že to právě čtu a jak jsem dával příběh dohromady v trochu zrychlené podobě, zjistil jsem, že je to vlastně hodně povedená kniha.
RenataHopsinka
  10. 9. 2014, 15:06
Na tuto knihu jsem se těšila, ale ve finále to bylo pro mě sklamáním. Dost mi vadí přeskaování dějez TEHDY a TEĎ. Kdyby to autorka psala normálně mohl by příběh být napínavější a možná i čtivější. Většinu knihy se tam v podstatě nic neděje. Míří z bodu A do bodu B. I když si další díl přečtu, snad bude zajímavější, tak bych si tuto knihu nekoupila. Pokud si ji někdo má zájem koupit, tak si ji raději půjčte od známých nebo v knihovně.
-Nikola-
  12. 6. 2015, 22:56
Skvělá kniha. Člověk si hned uvědomí hodnotu obyčejných věcí a především lidí a jejích vlastností. Snad se nad sebou zamyslíme a nenecháme to dojít tak daleko.
Líbilo se mi, že si autorka nebrala s hrdiny žádné servítky. Život je krutý!
Na druhou stranu mi některé části přišly až příliš. Například řečtí bohové. Takové mutace jsou celkem fajn, jen už to příběhu ubírá vážnosti a sune ho to do sféry sci-fi a fantasy s jednorožci.
Jinak vřele doporučuji.
Nells
  6. 1. 2013, 19:51
Úžasná kniha, po dlouhé době jsem se do knihy začetla hnedka na prvních stránkách, navíc spisovatelka umí čtenáři vše tak dobře přiblížit, že se poté bíjíte o to víc. Co se mi nelíbylo, byl hlavní děj, trochu více bych tam dala zápletek... Také mi někdy přišlo, že spisovatelka neřekla čtenáři všechno, co by měl vědět = chvílemi jsem tápela... Nicméně moc se těším na další díl!
cajdex
  5. 1. 2016, 8:14
Zklamání, jinak to popsat nedokážu. Myslím, že by z toho šlo vytěžit mnohem víc. Nečte se to špatně a knížka není dlouhá, takže čtenář ji snadno dočte i s ohledem na velmi krátké úseky kapitol, ale nemůžu si pomoct, hlavní hrdinka se někdy chová opravdu pitomě a v nastíněném světě by nepřežila ani pár minut a chování hlavního páru postrádá jakoukoliv logiku.
Mazda
  31. 1. 2013, 13:18
Jak jen to říct..drsné. To jsem si zase jednou dala. Nevím, co mě to popadlo, že jsem si vybrala zrovna tuto knihu, protože tohle opravdu není můj šálek kávy. Asi jsem nečekala, že to bude tak drsné, tak děsivé, tak depresivní. Každopádně jsem to přečetla velmi rychle, snad jsem byla zvědavá, jak to dopadne, snad jsem chtěla, ať už to mám za sebou. Znovu si to nepřečtu, to vím jistě, ale další díly - kdo ví?
Al.Pou.
  11. 5. 2013, 8:18
Poutavá knížka s napínavým dějem a koncem, který jsem snad ani nečekala. Hodně se mi líbilo střídání "Tehdy" a "Teď", díky kterému jsem byla neustále napjatá a bylo skoro nemožné knížku odložit. I přes to, že téma konce světa není zrovna to, co preferuji, musím přiznat, že mě to vzalo a za pár let si Bílého Koně klidně přečtu znovu.
Renyem
  25. 1. 2016, 10:22
Obsahuje spoiler spoiler Mám z toho docela rozporuplné pocity. Kniha mě bavila to ano, ale některé postavy mi často lezly na nervy. Hlavně Lisa v první části knihy. A děj taky někdy skřípal. Rozhodovala jsem se mezi 3-4 hvězdičkami. Bohužel, to co udělala autorka se Švýcarem na konci knihy, to jsem teda moc nepřekousla. Ale kniha má i světlé stránky, četla se dobře, pořád se něco dělo a dokonce jsem se jednou i rozesmála.. takže 60% :)
makyna03
  23. 4. 2015, 10:58
Mě osobně se kniha docela líbila, spíš bych jí zařadila mezi sci-fi než fantasy, ale nebudu slovíčkařit, možná nemám pravdu. Nicméně tohle je žánr který mám ráda, kniha byla velmi čtivá a pro mě i místy překvapivá. Dávám 80% :-)
mara.pavelka
  30. 3. 2015, 9:37
Autorka psát umí, postapo můžu, ale tohle je spíš taková drsnější červená knihovna, v níž nejde o nic jiného než o putování za svým milencem, během kterého se toho moc nestalo. Navíc mi vůbec neseděl styl častého střídání Tehdy a Teď.
IvcaG87
  6. 2. 2015, 15:48
Nejsem příznivec postapokaliptických románů tohle je můj první a jsem docela nadšená. Příběh mě dostat a zrovna tak i autorčin styl. Tehdy Teď co spoustu z Vás odradilo mě přijde úžasné. Teď jen snad zbývá doufat v neslyšitelnost dvou srdcí.
MasakTeritory
  11. 8. 2014, 21:46
Musim rict ze ja se na knihu tesil,
hned jak vysla koupil jsem ji a hned zacal cist.
Jedine co sem stoho mel bylo sklamani a smutek za vyhozene penizky
ktere mohly byt vyuzity stokrat lepe.

Sparki0610
  29. 7. 2013, 14:16
Kniha se mi moc líbila, hodně mě zaujalo rozdělení na tehdy a teď. Určitě vtáhne a člověk chce vědět, jak to dopadne... a před chvílí jsem se dozvěděla, že bude druhý díl, takže vlastně pořád nevím, co bude dál ;) Už se těším.
Teriki
  28. 3. 2013, 14:10
No..první část knihy mě naprosto nebavila. Ve druhé části, sem se do ní "zakousla" a jedním hltem přečetla během chvilky- to mě hodně bavilo. No a třetí část, né že by mě zklamala, ale závěr sem očekávala asi jiný:)
Každopádně si hodně promyslím, jestli si přečtu další díly:)
Shampoo
  12. 2. 2013, 19:27
Nejezdit metrem, tak ani nevím, že kniha existuje, ale již jen reklama na knihu mě upoutala a přemluvila ke koupi. Mám rád příběhy z postapokalyptického světa a věřil jsem, že kniha naplní moje očekávání. Již po první kapitole jsem si knihu oblíbil, příběh je opravdu skvělý, autorka svým popisem naprosto čehokoliv dokáže v táhnout čtenáře do děje a vytvořit v čtenářově fantazii opravdu drsný svět, kde se hraje jen o přežití. Naštěstí zbyli i silní jedinci, jako je hlavní hrdinka Zoe, které lidské vlastnosti nejsou cizí. Naprosto žeru prolínání časových linií, líbí se mi příčina "konce" světa tak, jak ho známe. Líbí se mi i vedlejší postavy. Skvělé postapo, které lze jen doporučit.
DitaD
  8. 1. 2013, 18:29
Z této knížky mám těžkou depresi. Ano je naprosto úžasná a rozhodně je jiná než ostatní. Ale celkem dost mě vyděsila. Je mi z ní trochu špatně, občas z ní mám noční můry. Taky se občas zapletu do děje a někdy mi ani pár vět nedává smysl. Knížka je ale rozhodně dobrá a už se těším na pokračování