Originální název: Little Women

ISBN: 978-80-242-4630-7

Knižní klub (2014) 978-80-242-4630-7 496
Knižní klub (2009) 978-80-242-2445-9 494
Albatros (1974)

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. (Založil/a: winsome)

Ducii
  18. 6. 2015, 15:01
Začala jsem číst novější vydání. Bylo velmi nezáživně napsané, četlo se to ztěžka a příliš to neubíhalo... až jsem musela knížku prostě vrátit do knihovny. Když jsem si ji půjčila znovu, abych to dočetla, tak se mi do rukou dostalo straší mnohem čtivější vydání. Mám z toho takový rozpačitý pocit, příběh sám o sobě není špatný, ale to pojetí a styl psaní se mi moc nelíbilo.
S.monika
  5. 2. 2014, 23:12
Pro mě klasika. Přijde mi ale, že jí moc lidí nezná, což je vcelku škoda ... Chytrý příběh, který dokazuje, že ženy nepatří jen k plotně ..
teite
  29. 11. 2013, 21:27
Kdo má rád Austenovou, bude mít podle mne rád i Alcottovou - tedy alespoň u mě to tak funguje. Četla jsem několikrát a dojímá mě vždy znova.
ribička
  3. 9. 2010, 16:27
Tuto knížku jsem nečetla ani jako dítě, ani jako dospívající. Nebyla tedy pro mě věkově určená a tím pádem mě ani neoslovila. A nejsem sama, která se přiklání k názoru, že filmová adaptace, která si z díla vzala jen název a postvy sester, byla lepši.
moonchild
  3. 9. 2013, 14:17
Tuhle knihu jsem na základce přečetla několikrát po sobě a pořád se mi líbila.I ted mám ráda tento příběh sester.
Rominka
  1. 12. 2015, 17:04
Tohle nebyl úplně šálek mé kávy, což jsem samozřejmě i čekala, protože jsem věděla do čeho jdu, když jsem knihu začala číst. Nicméně musím přiznat, že postavy jsou dobře vykreslené a člověk si je určitě i oblíbí (jinak to prostě nemá šanci dočíst). Já to tedy zase tak neprožívala, tato doba nepatří k mým nejoblíbenějším přesto se mi to celkem líbilo. Číst to před 50-ti lety, tak bych byla asi více nadšená.
Irene
  8. 2. 2012, 16:47
Pro Rybičku: Ten film si nevzal jen název a jména postav. Byl zfilmován podle obou knížek, které se sester týkají, a to docela přesně. Jsou to Malé ženy a Dobré manželky (Good wives). Druhý díl jsem nejdřív četla v pubertě v angličtině, protože u nás nebyl ještě přeložený. Ale vydání Knižního klubu už zahrnuje obě knížky. Mám všechny malé ženy moc ráda. Poprvé jsem je četla v 8 letech a pořád se k nim ráda vracím (asi nostalgie). :-)
Eset
  22. 8. 2012, 18:14
Kniha se mi moc líbila.Dobře se četla,ale něco mě přece jen dost zklamalo a to konec knihy.Nechápu proč se tak pěkná postava, jako nespoutaná Jo musela takhle moc změnit.Poslední dvě kapitoly mě hodně zklamaly.Snad to bylo kvůli té době, že Jo takhle skončila.
Aratar
  22. 7. 2015, 20:32
Zajímavá sonda do života žen 19. století. Rozdílné povahy čtyř sester mě bavily stejně jako jejich naprosto odlišné osudy. Přestože chápu, že dílo je poplatné době svého vzniku, nemohu si však odpustit vytknout přílišnou naivitu, sentimentalitu a mravokárnost. Nevadí mi, když je do příběhu vetknuto nějaké mravní poučení, všeho moc ale škodí. Zde se tendence poučovat vnucovala téměř do každého odstavce, což mi přišlo zbytečné a navíc to výrazně zpomalovalo tempo vyprávění.
Raggen
  8. 10. 2013, 12:41
Stále mám tuhle knihu ráda a pokaždé se mi na ní líbí něco jiného. Věřím tomu že si ji ještě několikrát přečtu a tase v ní objevím něco nového.
karkulin1982
  13. 12. 2013, 22:38
Tento film jsem viděla alespoň 20x a stále můžu znova a znova. Překvapením pro mě bylo přečtení této knížky. Četla jsem starý překlad, který, jak jsem se dočetla,musel byl poplatný době a příběh byl vyprávěn jako pohádka. Vzhledem k tomu,že film ho naprosto kopíroval a já ho viděla tolikrát, tak mě knížka až tak moc nebavila. Je mi jasné, že kdybych nejdřív knihu četla a pak teprve viděla film, tak si ji taky zamiluji. Každopádně příběh z pera autorky je skvostný a pro mě jeden z těch nej, co znám.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:21
Vypráví o životě čtyř sester, které jsou od sebe pár let vzdálené. Nejstarší Markéta (17), mladší Josefína (Jo, 16), Líza (14) a nejmladší Amálie (Amy). Jejich postavy a charaktery jsou v knize krásně popsány, skutečně jsem si je dokázala představit. Každá je v něčem jiná, každá má na sobě chybičky, za které se stydí a snaží se je napravit.
Amy jako jediná navštěvuje školu, má sklony být vychloubačná, má vkus a snaží se nosit jako mladá dáma, až je své sestře Jo k smíchu. Trápí jí její obnošené šaty a chudoba její rodiny. Líza je miláček rodiny. Drobná, nesmělá, po všem zčervená jako rajčátko. Je nesmírně hodná, pilná a laskavá. Stará se o domácnost, aby se její sestry a maminka cítily doma dobře. Josefína, které každý musí říkat Jo je trošku jako kluk a s jedním, moc milým, s také seznámí. Bydlí hned naproti a jmenuje se Tadeáš. Je tak šlechetný a prima, až se mi hned zalíbil. Jo je náladová a bouřlivá, prostě cholerik. Rodinnému stavu vypomáhá staráním se o svoji nemohoucí a šíleně nesnesitelnou tetu, která jí za to dává peníze. Nejstarší Markéta je ze všech nejkrásnější. Také jí trápí, že si nemůže koupit nějaké krásné šaty a závidí bohatým. Oči já ale otevře návštěva u rodiny Mofatových a nejen to. Aby rodině vypomohla, pracuje jako vychovatelka rozmazlených dětí bohaté rodiny Kingových. Všechny v každé kapitole zjišťují cenu svého, ač chudého, domova a cenu sebe samých a svých bližních. Že peníze nejsou vše, i když jsou potřeba. Vzorným příkladem lásky a ušlechtilosti je pro ně jejich maminka, kterou nadevše milují. Má sice také své špatné vlastnosti, ale jak Jo řekla, kvůli svým dcerám se je snaží potlačovat a předat jim jen ty dobré. Jejich láska jí je odměnou. Naučil ji to její manžel, kterého všechny dívky horoucně milují a neustále mu posílají dopisy do války, kam dobrovolně šel.
Na sestrách se mi líbí to, že mají správné životní hodnoty a uvědomují si svoje nedostatky a ač se jim to ne vždy daří, snaží se s nimi něco udělat. Umí si je přiznat. Vždyť důležitější je, jaké máme dobré vlastnosti.
Tato kniha se mi opravdu moc líbila a dobře četla. Sice jsem četla jen tak tři kapitoly denně, protože víc jsem se nemohla přimět, ale opravdu ji vřele doporučuji.

Je prý i druhý díl, který bych si ráda přečetla :)
Dumbicek
  7. 3. 2016, 11:40
Četla jsem to vydání, kde jsou ty dvě knihy v sobě.Ten příběh sám osobě se mi moc líbil. Líbilo se mi jak sestry drží při sobě v každé době. Bohužel ten styl psaní na měl byl trochu těžký a úplně mi to nesedlo. Asi tam na mě bylo moc morálnosti,obzlášť když vím, že v dnešní době je to úplně jinak.Beth jsem fandila a ukápla mi i slza nad jejím osudem. Ovšem zamrzel mě konec sestry Jo. Byla veselá a nezávislá a takový konec jsem si teda pro ní nepředstavovala.Jsem ráda, že díky knižní výzvě jsem si přečetla něco co bych jinak nečetla.
aubergine
  26. 4. 2014, 10:33
Občas si ráda přečtu Austenovou, ale je pravda, že mezi nejvetší fanynky nepatřím. Alcott mi ale prijde ještě víc přeslazená, morálních poučení je tam na můj vkus až moc, postavy jsou jedna lepší než druhá a všechny ty rozkošné kloboučky a květinky a kočičky se mi časem už přejídaly :). Rozhodně to není špatná kniha a je to i o tom, v jaké době byla napsána, ale asi jsem na ní nebyla úplně ve správném rozpoložení...
stavradka
  6. 1. 2014, 16:21
Tuhle knížku si dopřávám pravidelně ročně a to na podzim. Pro mě je to klasika, která se mnou roste. Lidský příběh o obyčejných lidech.
Limewithmint
  21. 11. 2012, 20:09
Jakmile padne počasí, kdy je nejlepší se "zachumlat do ovčí houně, zapálit v krbu a dát si čaj", kdy venku je brzo tma, stromy jsou napůl holé a třeba i trochu sněží, nastává pro mě doba, kdy se vracím k Malým ženám. Čtyři sestry tak jiné a přesto stejné mě naprosto uchvátily...každá svým vlastním způsobem. Na Meg obdivuju její dodržování způsobů. Na Jo nezávislost, na Amy cílevědomost a na Beth prostě všechno, ta je moje oblíbená. Vždycky se raduju, když se ony radují a jsem smutná, když jsou ony smutné. Největší strach mám o Beth a pokaždé si přeju, aby to dopadlo jinak...a teď už končím, protože už zase natahuju moldánky.
Tato knížka rozhodně stojí za přečtení...ale počkejte si na tu pravou chvíli:)
Bella
  7. 9. 2013, 20:33
Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Vtáhla mě do děje a po pár kapitolách mi přišlo, jako bych sestry znala už hodně dlouho. Kniha mě pobavila i donutila se zamyslet a nepochybuji o tom, že si ji ještě někdy přečtu znovu.
Ninuška
  8. 4. 2013, 12:07
Právě jsem ji dočetla a zanechala ve mě velmi silný dojem. Čtyři sestry, které jsou příkladem ctnosti a vychovanosti, si musíte oblíbit. Hezky vyprávěné, hezky psané a hezky dojemné.
ave
  4. 8. 2011, 15:42
Tuto knihu čtu již asi po třetí a stále se mi líbí. On člověk po čase zapomene nějaké scény a opravdu ráda ji znovu čtu. Sestry jsou v knize popsány velmi pěkně a ve své fantazii si je člověk hezky představí. Mám jedno z prvních vydání, tak že obal, který je zde mi, nic neříká, ale obash by měl být stejný. Jen jména Meg a Beth tam nejsou, ale je tam Markéta a Líza, jak píše uživatel Ladyesik. Myslím si, že na tuhle knížku není člověk nikdy starý :)
Hradečačka
  20. 8. 2016, 0:03
Mám ráda tuto knihu, přesto, že příběhy sester se odehrávají v době, pro nás už vzdálené. Určitě se k této knížce ještě vrátím a věřím, že si oblíbím zase jiné kapitoly.
vendy.vy
  8. 5. 2016, 16:05
Někomu můžou Malé ženy přijít nudné, pro mě jsou ale pokaždé jako pohlazení po duši. Naivita a morální poučení z té knížky jen srší a člověk je dnes musí brát s nadhledem. Rozhodně je to ale ideální čtení, pokud toužíte vypnout a ocitnout se v jiném světě, kde měli velice odlišné starosti a problémy než my.
Mad.Lady
  25. 6. 2012, 0:08
Nejidealističtější literární dílo jaké jsem kdy četla, je právě toto. Ačkoli jsem o autorce nic nevěděla, už z knihy jsem vycítila, že se nikdy neprovdala. Kniha plná mravokárných poučení také obsahuje spoustu úvah či popisů, které bych spíše přisoudila nějaké školačce než velké spisovatelce. Sympatická hlavní hrdinka mi připadala velmi blízká. Musím říct, že konec mi dojem z knihy dost pokazil. Bylo by lepší, kdyby si Jo toho Němce nebrala a zůstala u své přirozenosti - svobody. Přes mnohé výčitky jsem u Malých žen prolila nejednu slzu a něco jsem si z díla i převzala.
zizikk
  15. 6. 2011, 18:58
Kniha naprosto dokonale popisující vztahy mezi sestrami, napsaná krásným a zároveň i čtivým stylem. Filmové adaptace nejsou špatné, ale knize se rozhodně nevyrovnají.