Originální název: Fortune de France

ISBN: 80-204-1366-9

Mladá fronta (2006) 80-204-1366-9 316
Odeon (1989) 80-207-0012-9 350
Odeon (1983) 350

Původně šestidílný románový cyklus Dědictví otců, k němuž autor později připojil uzavřený celek sedmi dalších románů, počíná za vlády Františka I., v období náboženských válek mezi katolíky a hugenoty. Hrdinou prvního dílu je druhorozený venkovský šlechtic a lékař v královských službách Petr ze Sioraku. Stylizované, archaicky zabarvené vyprávění, inspirované stylem dobových kronik či pamětí, je plné dobrodružství, napětí i humoru. (Založil/a: jamalka)

vladislaus
  18. 8. 2013, 14:35
V tomto díle se dozvíte o dětství Petra ze Sioraku. Díl končí v jeho 15 letech. Prožijete s ním dobu občanských válek a sporů mezi hugenoty a katolíky. V této souvislosti mne napadlo, že v islámu je termín svaté války, ale v bibli ne. Proč tedy se křesťané upalovali a válčili mezi sebou, proč byl zavedena inkvizice. V bibli proto návod není. Stvořilo to jen lidské hlupáctví, z toho plyne, že víra je jen pro hlupáky.
Richie
  28. 7. 2013, 16:08
První díl historické série mého oblíbeného spisovatele Roberta Merle je skvělým úvodem do celé ságy zahrnující zajímavé období náboženských válek ve středověké Francii (od poloviny 16. století až po období vlády Ludvíka XIII.).
Příhody a dobrodružství Petra ze Sioraku mě uchvátily hned od tohoto prvního dílu a já začal postupně kupovat další vycházející díly, které také nijak neztrácí na čtivosti.
Merle má velký vypravěčský talent a dokáže udržet čtenářovu pozornost i při popisování historických souvislostí. A to také na tomto autoru velmi oceňuji - že umí zasadit krásný příběh do pravdivého historického rámce.

Zároveň musím ocenit skvělý překlad Miroslava Drápala, "jenž vyniká hrubě znamenitým jazykem, kterýmž čtenáři pomáhá lépe se vcítit do vyprávění".
Bloodym
  3. 12. 2013, 9:24
Merle je výborný spisovatel, tuhle knihu mě a kamarádku přinutili přečíst její rodiče, když jsme jeli na dovolenou do Jižní Francie do Sarlatu po stopách Merleho. Prý abychom nenarušovaly atmosféru. Rozhodně nelituju, že jsem ji přečetla.
LadysR2
  12. 8. 2015, 11:39
Něco takového jsem naposledy zažil u Egypťana Sinuheta. Okouzlení jazykem. Nevím, jak v originále, ale česky je kniha úžasná.
Pestrý děj, zemité postavy a figurky a k tomu zajímavé zasazení do historie. Vynikající kniha.
Časem se chystám na další díly.
mosem
  9. 1. 2014, 15:03
První kniha z rozsáhlého romanového cyklu - očekával jsem ji s napětím, protože vysoké hodnocení jiných čtenářů u mně mnohdy vyvolá zklamání. V tomto případě je ale třeba přiznat, že kniha je skutečně mistrným dílem. Kromě beletristické barvitosti, napětí i určité vtipnosti dokázal Merle současně vystihnout historické pozadí doby, jeho reálie i pohled do způsobu života a uvažování středověkého člověka, dokázal velmi plasticky vystihnout principiální rozdíly mezi katolíky a hugenoty. Až tak, že čtenář nesporně sáhne po literatuře, která toto vše doplní dalšími fakty.