Originální název: La violente amour

ISBN: 978-80-204-1722-0

Mladá fronta (2008) 978-80-204-1722-0 539
Odeon (1996) 80-207-0522-8 534
Odeon (1987) 534

Pátý díl historické ságy.Rozsáhlý dobrodružný a milostný román čerpající ze skutečných událostí kolem vraždy Jindřicha III., s hlavním protagonistou Petrem ze Sioraku, nás zavádí do obležené Paříže, kde jsme spolu s hrdinou svědky hrůzného drancování, vraždění i druhého přestupu Jindřicha VI. z reformované církve na víru katolickou. (Založil/a: jamalka)

Richie
  11. 3. 2014, 16:36
Petr ze Sioraku stále zůstává věrný králi Jindřichu III. a po jeho smrti se přimyká k jeho následovníku Jindřichu IV. Tento "hugenotský" král má od počátku velmi těžkou pozici, protože země je rozdělena a on vládne pouze její menší části. Katolická většina Francie nového krále odmítá a bojuje proti němu. Naštěstí Jindřich IV. je natolik dobrý válečník a zároveň prozíravý státník, že postupně odstraňuje jednu překážku za druhou a přibližuje se k hlavnímu cíli - získat zpět Paříž, hlavní a nejdůležitější město království.
A v této snaze mu velmi účinně pomáhá právě Petr ze Sioraku, jehož král využívá především jako svého tajného agenta, plnícího rozličné úkoly. Ten nejtěžší pak je vydržet v obležené Paříží i dobu hladomoru a přinášet svému králi důležité informace. Petr zažívá opět různá dobrodružství jak životu nebezpečná, tak i romanticky milostná.
Autor čtivou formou přibližuje další zajímavý úsek dějin pozdně středověké Francie - dobu, kdy proti sobě stále nesmiřitelně bojovaly různé náboženské proudy v křesťanství a kdy si na královský trůn brousili zuby mnozí členové vládnoucího královského rodu. Zdůrazněna je také horoucí láska, jež ke své zemi a ke svému lidu měl král Jindřich IV.