O globalizaci

O globalizaci

L. Marek - 2005
ISBN: 80-86263-60-6

L. Marek (2005) 80-86263-60-6 152

Soubor esejů. Egon Bondy využívá důkladnou znalost geopolitické historie při analýzách nejaktuálnějších témat spojených s takzvanou ekonomickou a politickou globalizací. Kromě filosoficko-politických analýz se Bondy vydává i na spekulativní výlety do různých alternativ společenských proměn. (Založil/a: JK)

vertigoscottie
  19. 6. 2014, 15:24
Z Bondyho analýzi globalismu jakožto elitářckého receptu na destrukci většinové populace mám rozporuplný dojem. Především s ním plně souhlasím v nutnosti odstranění konzumu a zaměření celosvětové produkce tak aby uspokojovala základní potřeby všech obyvatel planety, což je reálné, ale díky špatné distribuci např. potravin neuskutečněné. Další shodný bod nalézám v kritice samotného kapitalismu, konkrétně v jeho (prakticky z podstaty) neschopnosti zajistit celosvětový blahobyt, to by totiž bylo v rozporu s jeho primární funkcí vytváření zisku. Nesouhlasím s některými Bondyho náčrty revolučního vývoje a jeho sklony přiklánět se k zapojování autoritářských mechanismů do procesu celosvětového povstání za globální rovnost. Co mě nejvíce potěšilo je Bondyho odůvodnění skutečného rozpadu SSSR (jednoduše ztráta zájmu elity nad kontrolou bohatsvtí, které není možné dále rozšiřovat a tak je nutné jít jednoduše na vnější trh - tedy ukončit socialismus). Líbí se mi myšlenka zbochybnění "hrdinství" prostého lidu ve východním bloku, které se prakticky neudálo, prostě jsme jen šli s davem. A poslední bod: že východní blok dokázal zajistit elementární potřeby svého obyvatelstva (do chvíle, než začal degenerovat pod tíhou svých vlastních systémových chyb - např. koncentrací moci) je zkrátka fakt. A už jen pro tento fakt, si socialistický pokus jménem SSSR zaslouží hlubší zamyšlení bez předsudků. A socialismus jako myšlenka rovněž.