Stropy

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Druhé město - 2012
ISBN: 978-80-7227-326-3

Druhé město (2012) 978-80-7227-326-3 200

Další román autorky bestselleru "Rok perel".
Vnitřní drama prózy se odehrává v psychiatrické léčebně; "detox" se stává místem exponovaných mezilidských vztahů, místem trýznivých otázek i odpovědí na životní traumata, do nichž vstupuje vnější svět jako znepokojivý nebo utišující element. Od zdí a stropů, jakoby se otvírajících do jiného neznámého prostoru, se také odvíjí autorčino silné téma, jímž je "zkoumání" našeho odhodlání či neschopnosti vyjít ze sebe sama a uznat převahu druhého; stejnou závažnost má i kritický pohled na společností vyžadovanou schopnost jedince obstát v nejednoznačném dialogu s mnohotvárností světa.
V místy až fantaskním vyprávění se stírá rozdíl mezi takzvaně skutečným a snovým světem, mezi vnitřním prožíváním postav a jejich zdánlivě objektivním obrazem. Sled mnohdy sarkastických scén, v nichž se otevírají bolestná zákoutí lidské touhy po svobodě, znova a znova omezované, lámané, limitované (viz název Stropy), je jakýmsi imaginativním průzkumem lidských možností i "nemožností". (Založil/a: s-reader)

Zuzana Brabcová Zuzana Brabcová
*23.03.1959 - †20.08.2015

s-reader
  12. 11. 2012, 7:59
Velmi intimně laděná kniha situovaná do psychiatrické léčebny, odehrávající se převážně v mysli hlavní hrdinky. Autorka se příliš neoddělila od předchozí knihy Rok perel, přestože ji a Stropy dělí plných dvanáct let. Text v některých místech rezonuje se Zahradou pozemských rozkoší, tryptichem, jehož fragment zdobí přebal knihy.
Ances
  6. 12. 2012, 8:40
Moje profesorka měla pravdu, když říkala, že podobně jako v knize Rok perel, jde o úžasný čestinářský koncert! Mám chut začít číst Stropy znovu od začátku a jen tak si vychutnávat každou větu...
edulla
  15. 8. 2016, 15:03
Rok perel se mi moc líbil. Ale tuto knihu jsem dočetla už jen spíše z úcty k autorce. Oproti první jmenované knize se vše rozdrobilo ještě více. Podobně jsem se trápila snad jen s Tso. Ano, práce s jazykem a některé momenty jsou skvělé. Celkově u mne však převládla čtenářská únava.